FC w Oberhofie: Finałowy konkurs dla Schwanna

• 2022-02-27 12:45

Mika Schwann został zwycięzcą finałowych zawodów cyklu FIS Cup na skoczni w Oberhofie (HS100). Reprezentant Austrii wygrał oddając skoki na odległość 97 m oraz 101 m. Drugi był Clemens Leitner, a trzeci Markus Rupitsch. Polacy w komplecie awansowali do finału.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Mika Schwann. Austriak wylądował na 97 metrze i wyprzedzał o 0,4 punktu Claudio Haasa (98,5 m) oraz o 2,1 pkt. Maximiliana Steinera (100,5 m). Czwarty był Louis Obersteiner (100,5 m), piąty Elias Medwed (94,5 m), a szósty Markus Rupitsch (95 m).

Czołową dziesiątkę uzupełniali Clemens Leitner (92,5 m), Marinus Kraus (93 m), Peter Resinger (91,5 m) oraz Jonas Schuster (93 m).

Polacy w komplecie zameldowali się w serii finałowej zawodów. Czternaste miejsce na półmetku zajmował Jarosław Krzak (91 m) tuż przed Szymonem Jojką (88,5 m) i Marcinem Wróblem (86 m). Dziewiętnasty był Mateusz Gruszka (90 m), a dwudziesty drugi Klemens Joniak (84,5 m).

W finale Mika Schwann poszybował na 101 metr i triumfował z przewagą 6,7 punktu nad Clemensem Leitnerem (98 m). Na najniższym stopniu podium stanął Markus Rupitsch (96 m), który okazał się lepszy od Louisa Obersteinera (100 m), Erica Fuchsa (102,5 m) oraz Maximiliana Steinera (97 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Elias Medwed (95,5 m), ósmy był Peter Resinger (98,5 m), dziewiąty Claudio Haas (91 m), a dziesiąty Marinus Kraus (95,5 m).

Najlepszym z Polaków okazał się Jarosław Krzak (85 m), który zajął piętnastą pozycję, tuż przed Szymonem Jojką (83,5 m). Osiemnasty był Mateusz Gruszka (84,5 m), dziewiętnasty Marcin Wróbel (81 m), natomiast dwudziesty ósmy Klemens Joniak (71 m).

Cały niedzielny konkurs w Oberhofie rozegrano z 17. belki startowej.

Triumfatorem klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup w sezonie 2021/2022 został Francisco Moerth. Reprezentant Austrii zgromadził 817 punktów i wyprzedził swoich rodaków - Mikę Schwanna (756 pkt.) oraz Janniego Reisenauera (650 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem okazał się piąty Jan Habdas (536 pkt.). Pucharowe punkty zdobyło 181 zawodników, w tym trzynastu reprezenantów naszego kraju.

Zawody w Oberhofie zakończyły także szósty period startowy sezonu w "III lidze". Dodatkowe miejsca startowe na finałowe zawody Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem uzyskały reprezentacje Austrii, Niemiec i Słowenii.