Raw Air Pań w Lillehammer: Triumf Marity Kramer

• 2022-03-03 20:10

Marita Kramer wygrała czwartkowy konkurs Raw Air pań na Lysgaardsbakken (HS140) w Lillehammer. Reprezentantka Austrii triumfowała dzięki skokom na odległość 136 m oraz 125,5 m. Drugie miejsce zajęła Nika Kriznar, która zachowała prowadzenie w norweskim turnieju, a trzecie Ursa Bogataj. Do finału awansowała Kinga Rajda, która zakończyła rywalizację na dwudziestej ósmej pozycji.

Marita KramerMarita Kramer
Nika KriznarNika Kriznar
Ursa BogatajUrsa Bogataj

Czwartkowy konkurs poprzedził prolog zaliczany do klasyfikacji generalnej Raw Air. W nim najlepsza okazała się Ursa Bogataj. Mistrzyni olimpijska dzięki próbie na odległość 132,5 metra wyprzedziła o 2,9 punktu liderkę Raw Air, Nikę Kriznar (128,5 m). Trzecia była Sara Takanashi (129,5 m) przed Maritą Kramer (124 m), Yuki Ito (122,5 m) oraz Kathariną Althaus (121,5 m).

Kinga Rajda po skoku na 96 metr ukończyła prolog na dwudziestej szóstej pozycji. Trzydziesta piąta była Nicole Konderla (89 m).

Zobacz wyniki prologu w formacie PDF >>

Pierwsza seria konkursowa należała do Marity Kramer. Liderka Pucharu Świata poszybowała na 136 metr i na półmetku rywalizacji w Lillehammer prowadziła z przewagą 2 punktów nad Niką Kriznar (134,5 m) oraz 5,7 punktu nad Silje Opseth (133 m). Czwarta była Ursa Bogataj (132 m) przed Sarą Takanashi (132 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowane zostały ex aequo Katharina Althaus (127,5 m) oraz Josephine Pagnier (127,5 m). W pierwszej dziesiątce znajdowały się ponadto Julia Clair (130 m), Yuki Ito (126,5 m) oraz Frida Westman (127,5 m).

Awans do finału wywalczyła Kinga Rajda. Polska oddała skok na odległość 119,5 metra i na półmetku zmagań była dwudziesta druga.

Nicole Konderla wylądowała na 90 metrze zajęła przedostatnią, trzydziestą siódmą lokatę.

Pierwszą serię konkursową przeprowadzono z 17., 16. i 15. belki. Zdyskwalifikowana została Juliane Seyfarth.

W finale Marita Kramer uzyskała 125,5 metra i triumfowała z przewagą jednego punktu nad Niką Kriznar (126,5 m). Podium uzupełniła Ursa Bogataj (126,5 m), która okazała się lepsza od Sary Takanashi (117 m), Yuki Ito (114,5 m) oraz Thei Minyan Bjoerseth (128 m).

Na siódmej pozycji uplasowała się Josephine Pagnier (109 m). Ósme miejsce zajęły ex aequo Silje Opseth (104,5 m) i Chiara Kreuzer (123 m), a czołową dziesiątkę zamknęła Katharina Althaus (107 m).

Kinga Rajda w drugiej próbie uzyskała odległość 90,5 metra i zanotowała spadek na dwudziestą ósmą pozycję.

Rundę finałową rozegrano w całości z 17. platformy.

Na prowadzeniu w Raw Air pozostała Nika Kriznar (853,9 pkt.), która wyprzedza Ursę Bogataj (834,1 pkt.), Maritę Kramer (822,9 pkt.) oraz Sarę Takanashi (822,8 pkt.). Dwudziesta szósta jest Kinga Rajda (500,9 pkt.).

W najbliższą sobotę Marita Kramer (1145 pkt.) będzie mogła zapewnić sobie pierwszą w karierze Kryształową Kulę. Na razie liderka Pucharu Świata wyprzedza o 244 punkty drugą Nikę Kriznar. Trzecie jest Ursa Bogataj (821 pkt.). Najlepsza z Polek, Kinga Rajda (26 pkt.) zajmuje czterdziestą drugą lokatę.

W Pucharze Narodów liderują Słowenki (3444 pkt.) przed Austriaczkami (3146 pkt.) i Japonkami (1597 pkt.). Polki z wynikiem 120 punktów zajmują jedenastą lokatę.

Na piątek zaplanowano konkurs drużyn mieszanych w Oslo (HS134), niezaliczany do klasyfikacji generalnej Raw Air. Początek zmagań o 16:00.