Tande zakończył sezon. "Potrzebuję czasu przed kolejnymi lotami"

 • 2022-03-15 08:25

Niedzielne zawody drużynowe w ramach światowego czempionatu w lotach narciarskich były ostatnimi tej zimy, podczas których oglądaliśmy Daniela-Andre Tandego. Norweski skoczek zdecydował się na wcześniejsze zakończenie startów w sezonie olimpijskim.

Daniel Andre TandeDaniel Andre Tande
fot. Tadeusz Mieczyński

- Miniony rok był czymś znacznie więcej, niż śmiałem marzyć, a wszystko zakończyło się kolejnym drużynowym medalem mistrzostw świata w lotach narciarskich! - rozpoczyna swój wpis 28-letni skoczek z norweskiej kadry narodowej.

Loty w Vikersund były dla Tandego pierwszymi od 25 marca ubiegłego roku, kiedy zaliczył bardzo groźny upadek na Letalnicy. - Zdecydowałem, że mój sezon się skończył. Nadal uważam, że potrzebuję trochę więcej czasu przed kolejnymi lotami narciarskimi - przekazał podopieczny Alexandra Stoeckla. Do końca bieżącej zimy zostało pięć konkursów, które odbędą się na mamucich obiektach w Oberstdorfie i Planicy.

Tande - po intensywnej rehabilitacji - wrócił na rozbieg w sierpniu. Już we wrześniu i październiku próbował swoich sił na arenie międzynarodowej. Norweg od początku zimy rywalizował w Pucharze Świata, a w grudniu wrócił na podium w Klingenthal. W styczniu Tande otrzymał pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, co wykluczyło go z części zawodów najwyższej rangi, a także rywalizacji na normalnym obiekcie podczas tegorocznych igrzysk. Reprezentant klubu z Kongsbergu dotarł do Chin na ostatnie dni igrzysk, podczas których otarł się z rodakami o drużynowy medal. Indywidualnie był 31.

Puentą walki Tandego o powrót do zdrowia i grona najlepszych skoczków było zwycięstwo w Oslo. Dla 28-latka była to ósma pucharowa wiktoria, pierwsza od 30 listopada 2019 roku. Na domowych mistrzostwach świata w lotach zamknął drugą dziesiątkę, a także był w składzie ekipy gospodarzy, która przed własną publicznością sięgnęła po brąz.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10931) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • SchwarzerAdler weteran

  Ciekawe czy on w ogóle jeszcze w Planicy skoczy . Obstawiam że nie.

 • Arturion weteran
  @Oczy Aignera

  Ale Ziemia jest kobietą. ;-)

 • Wojciechowski profesor
  @placek08

  Przepisy określające limit zawodników z danego kraju w konkursach PŚ nie dotyczą finału PŚ, bo tam o udziale decyduje wyłącznie miejsce w klasyfikacji generalnej – na barwy państwowe w ogóle się nie patrzy. Inne są też zasady co do ewentualnej grupy krajowej. Mogłoby być równie dobrze 25 Szwajcarów, gdyby tylu mieściło się w czołowej „30” PŚ.

 • Oczy Aignera profesor
  @Mikele

  Tu nie chodzi o jakieś spolszczenia, lecz o rodzajniki. To nie jest tak, że dany przedmiot lub obiekt geograficzny ma w każdym języku taki sam rodzaj, np. świat po niemiecku ma rodzaj żeński, a przecież u nas jest męski.

 • INOFUN99 profesor

  Wielki Szacunek dla Tandego. Wracając do skoków, pokazał klasę. Nie musiał przecież wracać na skocznie, jednakże uczynił inaczej. Sądzę, że to bardzo dobra decyzja, odnośnie odpuszczenia lotów narciarskich, ponieważ widziałem, że te jego próby nie były jakoś bardzo pewne.
  Za sam powrót do skakania naprawdę jeszcze raz Wielki(celowo z dużej) Szacunek.

 • Arturion weteran
  @Mikele

  Akurat Vikerusund, to jest: "w Vikersundzie". :-)

 • Arturion weteran
  @Lets1Go1Brandon

  A ja jeszcze Freundiego. ;-)

 • Lets1Go1Brandon stały bywalec
  @Mikele

  A w Klingentalu? Np. "Tandego widziano w Klingentalu, gdzie wcześniej skakał z Harrym Ollim. A razem kibicowali Rjojemu Kobajasziemu".

 • Wojciechowski profesor
  @Mikele

  Nie wiem, skąd taka zasada, nie słyszałem przynajmniej. Rozumiem, że nie odmieniamy Helsinki, Bangkok, Pretoria, Dublin, Liechtenstein, Tunis, Kaliningrad, Brno, Harrachov, Oberstdorf, Innsbruck i setek innych... Dobrze wiedzieć.

 • Mikele początkujący
  @Lets1Go1Brandon Odmiana nazw obcych

  Obce nazwy miejscowe, jeśli nie mają spolszczonej wersji (jak np. Lipsk, Moskwa, Nowy Jork, Londyn), nie są odmieniane w języku polskim. Czyli np Los Angeles, Wilhelmshaven, Oslo, Nantes, Bordeaux, Bergen, Trondheim i Vikersund.

 • alelesz22 bywalec

  Wielki szacun za ten sezon. Daniel pokazuje, że zawsze trzeba walczyć o marzenia i nigdy nie można się poddawać. Do zobaczenia w następnym sezonie!

 • Seba Aka Krzychu profesor

  Szkoda, ale i tak czapki z głów, że niecały rok po tym fatalnym upadku w Planicy był w stanie wygrać konkurs w ramach PŚ, oby to nie koniec jego sukcesów.

 • placek08 bywalec
  @znawca_francuskiego

  W tym kontekście dodam jeszcze, że Niemcy w TOP30/TOP31 mają obecnie 7 zawodników - z 1 będą musieli zrezygnować, bo mają kwotę 6. Zatem 32. miejsce powinno dawać start. Zajmuje je Klimow, z wiadomych przyczyn premiowane jest obecnie 33. miejsce - Aigner, do którego Kubacki traci 5pkt. Zarazem warto zaznaczyć, że przed Dawidem znajduje się obecnie 7 Austriaków. Teoretycznie 1 powinien zrobić miejsce Hayboeckowi.

  Przy tej okazji chciałbym jednak zaznaczyć, że przepis o 30 zawodnikach i o limicie 6 zawodników na konkurs jest jedynie przepisem. FIS pokazał w ostatnich tygodniach, że przepisy są dla słabych (patrz: Polacy próbujący mieszać przy butach). Jeżeli Domen przypadkiem nie wejdzie do TOP30, to może ten przepis zostanie zniesiony? W końcu sytuacja byłaby wyjątkowa, taki wybitny lotnik nie mógłby wystartować mimo szans na podium.

 • Lets1Go1Brandon stały bywalec
  @Kolos

  W Vikersundzie, jeśli już.

 • Kolos profesor

  "Loty w Vikersund były dla Tandego pierwszymi od 25 marca ubiegłego roku, kiedy zaliczył bardzo groźny upadek na Letalnicy."

  Trudno byłoby Tandemu wcześniej zaliczyć jakieś loty skoro żadnych wcześniej nie było (Vikersund było pierwszymi w tym sezonie lotami)...

 • Sweet doświadczony

  było widać problemy za progiem w wiekszosci lotów na MŚ Daniela, takie trwajace ulamki sekund zawahanie co opanowywal ale tracil predkosc i jednak o medal indywidualne walczyć nie mógł. jak sie nie czuje to dobra decyzja, bo w Oberstdorfie i PLANICY wiadomo o wiele wyzej sie leci.

 • Skokownik doświadczony

  Szkoda, obawiałem się, że loty zestresują Daniela. Jest jednak twardzielem i wiem, że wróci na mamuta silniejszy w przyszłym sezonie, może nawet skoczy w Planicy.

 • Lets1Go1Brandon stały bywalec

  Szkoda, lubiłem Tandego, tak jak lubię Kobajasziego, Funakiego i kiedyś Okabego, Hildego i Harrego Olliego.

 • PozytywnymOkiem bywalec

  I tak szacun, że latał w Vikersund.
  Widzimy się w kolejnym sezonie!

 • znawca_francuskiego doświadczony

  Szanse Kubackiego na TOP30 wzrastają. Wiadomo że Tande z niej nie wypadnie no ale skoro już zakończył sezon to w drugim konkursie w Planicy wystąpi 31 skoczek klasyfikacji generalnej.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl