Zografski przeprowadził się do Polski. Kto trenerem Bułgara?

 • 2022-05-07 10:16

Najlepszy w historii bułgarski skoczek narciarski Władimir Zografski przeprowadził się na stałe do Krakowa, gdzie mieszka jego żona Agnieszka i ich dwuletnia córka. Według informacji bułgarskich mediów zawodnik zakończył współpracę ze swoim dotychczasowym trenerem Słoweńcem Matjazem Zupanem.

Zupan był przez pewien czas głównym kandydatem do objęcia posady trenera słoweńskiej reprezentacji kobiet po rezygnacji Zorana Zupancica, który to jednak ostatecznie pozostanie na dotychczasowym stanowisku. Opcją rezerwową dla trenera Zografskiego ma być praca w szkole narciarskiej w Kranju. Słoweniec współpracował z Zografskim od października 2017 roku. Bułgar trenując pod okiem Zupana, zanotował spory progres po kilku sezonach sportowej zapaści spędzonych m.in. z Alexandrem Pointnerem. 

Po zakończeniu ostatniego sezonu słoweński trener został uhonorowany przez bułgarską federację specjalnym wyróżnieniem za dotychczasowe wyniki uzyskane z Zografskim. Tamtejsza prasa spekuluje, że mistrz świata juniorów z 2011 roku prowadzi obecnie negocjacje z którymś z polskich szkoleniowców. Sam zainteresowany potwierdził nam, że faktycznie przeniósł się na stałe do Krakowa, natomiast informacji dotyczących swojego trenera nie chce na razie publicznie komentować.

Zografski oprócz wspomnianego tytułu juniorskiego mistrza świata ma w swoim dorobku m.in. złoty medal Uniwersjady i srebro Zimowego Festiwalu Młodzieży Europy rozegranego w Szczyrku w 2009 roku. Przegrał tam nieznacznie tylko z Peterem Prevcem. Przez 10 sezonów był klasyfikowany w Pucharze Świata. Najwyższe miejsce, szóste, zajął w 2018 roku podczas konkursu w Ruce. Do jego największych osiągnięć należy też 14 pozycja wywalczona na mniejszej skoczni podczas igrzysk w Pjongczangu, a także trzecie miejsce w zawodach Letniego Grand Prix latem ubiegłego roku w Szczuczyńsku. Wygrywał i notował też podia w FIS-owskich konkursach niższej rangi. 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (21360) komentarze: (14)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion weteran
  @Skokownik

  Trenera będzie musiał sobie sam wynająć przy pomocy bułgarskiej federacji. Myślę, że raczej przyjechał tu zamieszkać na stałe po prostu. A może coś jeszcze... W Lotos Cup skakało kilku młodych Bułgarów. Może będzie im pomagał?

 • Lataj weteran
  @smiejesiezludzistad

  Kolejny troll. Nawet swoją nazwą mówi, że nabija się z innych użytkowników z byle powodum Wypad!

 • Raptor202 weteran
  @smiejesiezludzistad

  Lepiej ci już, piesku?

 • Skokownik stały bywalec

  Teraz napiszę o Władimirze Zografskim. Matjaz Zupan jest trenerem, któremu Zografski wiele zawdzięcza - Słoweniec wykopał go z ciężkiego kryzysu. Ta współpraca była owocna i obaj panowie mogą być sobie wdzięczni - poszli szukać nowych wyzwań, bo ta współpraca chyba się wypaliła, ale była bardzo owocna - skoczek wyszedł z kryzysu i miał parę dobrych sezonów, a trener odniósł sukcesiki, które mogą mu ułatwić rozwój i szukanie nowej pracy, a ponadto nie wyszedł z wprawy. Dla Zografskiego dobrze, że przeniósł się do Krakowa, bo będzie miał lepsze warunki treningu, no i przede wszystkim będzie bliżej żony i córeczki. Myślę, że Władimir będzie odwiedzał Bułgarię i pomagał znaleźć zdolnych chłopców w Samokowie, co zresztą już czynił. Co do trenera, dla mnie najlepiej by było, gdyby trenował wspólnie z naszymi zawodnikami - z kadrą Thurnbichlera albo Maciusiaka. Jeśli chodzi o trenera indywidualnego - to mógłby być to Marcin Bachleda, który w sezonie 2018/2019 doprowadził Rajdę i Karpiel do poziomu punktowania w PŚ. To dla mnie propozycja nr 1. Kolejni kandydaci to Wojciech Tajner(trener współpracujący przez kilka ostatnich lat z kadrą kobiet), Sławomir Hankus(były trener kadry kobiet, poprzednik Bachledy), bądź Andrzej Zapotoczny, który był asystentem Dolezala(jednym z ważniejszych), a teraz rozstał się z naszym sztabem. Oby nie trafił na roszczeniowego Sobczyka. Dla mnie kolejność tych trenerów jest taka(od najodpowiedniejszego do najbardziej nieodpowiedniego):
  1.Bachleda
  2.Zapotoczny
  3.Tajner
  4.Hankus
  5.Sobczyk

 • Skokownik stały bywalec
  @PoloTajner4ever

  Tajner trenerką nie zajmuje się od 18 lat i raczej już nie nadaje się do trenowania skoczków - po takiej przerwie może już niezbyt wiele zdziałać, gdyż zwyczajnie wyszedł z wprawy, a ponadto może nie załapać dzisiejszych metod treningowych, bo współcześnie trening wygląda zupełnie inaczej niż w czasach, gdy karierę trenerską zakończył dzisiejszy prezes PZN.

 • muhamadi bywalec
  @Brisco

  teraz 3mln ukrainek przyjechało, dla kazdego wystartczy byczku, a ukrainki lepsze od polek, nie dość ze ładniejsze to nie są tak roszczeniowe

  ----- moderacja -----
  Panowie, zachowajmy jakiś cokolwiek przyzwoity poziom dyskusji. Dyskusji na temat.
  --------------------------

 • Brisco bywalec

  A ta jego zona to jakas #skijumpingfamily? Gosc wychudzony, bez sukcesów, a polscy faceci cierpią z samotnosci.

 • smiejesiezludzistad początkujący
  @Raptor202

  a ty jakie memie masz skoro skoki widzisz tylko z tv?

  ----- moderacja -----
  Racz trochę wyhamować, OK?
  --------------------------

 • Kolos profesor
  @Pavel

  To było tak pół żartem, pół serio.
  Ale skoro przeprowadził się na stałe do Polski to możliwe, że prędzej czy później będzie się ubiegał o polskie obywatelstwo, ślub z Polką też może pomóc, zapewne.

  To oczywiście, tylko swobodne dywagacje - tak na wszelki przypadek mówię, jakby się miał na mnie wyłącz hejt....

 • acka weteran

  Po prostu niech PZN pozwoli mu trenować na stałe z naszą kadrą A. Żaden wielki problem organizacyjny, a będzie sympatycznie i może Zografski wróci na wysoki poziom. I nie zmieniajcie mu na siłę paszportu, bo po co? Nie będzie przyjemnie , gdy Bułgar będzie rywalizował z Polakami w jednej ekipie - i czasem okaże się lepszy?

 • PoloTajner4ever początkujący
  Trener

  Niedługo na rynku będzie wolny wybitny trener, którego podopieczny zdobył 3 Kryształowe Kule, TCS, srebro IO, trzy złota MŚ.
  Tak, chodzi o Apoloniusza Tajnera. Sądzę, że to pchnęło by bułgarskiego rodzynka Zografskiego, a dalej jego sukcesy napędziłyby rozwój bułgarskich skoków.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Nie, w jego wieku karencja by go wykończyła. Pomijam sam czas oczekiwania na obywatelstwo.

 • Kolos profesor

  Zacznie reprezentować Polskę?

 • Raptor202 weteran

  Lepiej dla niego, żeby się nie nadział na jakiegoś Sobczyka czy innego ogóra, który o trenerce ma podobne pojęcie, co wcześniej o skakaniu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl