Koreański weteran ze wsparciem sponsora. Celem medal na igrzyskach w 2026 roku

 • 2022-05-11 00:31

41-letni Koreańczyk Choi Heung-chul rozpoczyna przygotowania do kolejnego cyklu olimpijskiego. Po fiasku starań o występ w Pekinie postawił sobie za cel start podczas kolejnej edycji imprezy, która w 2026 roku odbędzie się we Włoszech, w Cortinie d'Ampezzo i Mediolanie. Jak poinformował skoczek, do tego czasu ma zapewnione finansowanie ze strony sponsora.

Gdyby udało mi się polecieć do Pekinu, pobiłbym rekord olimpijskich startów spośród Koreańczyków - mówił z żalem Choi w lutym tego roku. -  Ale moje występy kończyły się porażką, nie byłem w stanie rywalizować z innymi. Nie otrzymałem wsparcia od federacji, jeździłem po Europie samotnie za własne pieniądze. Były momenty, gdy nie miałem przy sobie trenera, który dawałby mi sygnał do startu. Musiałem prosić o to trenera innego zespołu. Próba konkurowania w takich warunkach była już sama w sobie wyzwaniem. Mam 41 lat, jest mi coraz trudniej, ale ciągle marzę o następnych igrzyskach. Niektórzy mogą się z tego śmiać, ale ja nie przestałem marzyć nawet o medalu olimpijskim.

- W przeszłości skakałem po prostu dla tego, że to lubiłem. Teraz chcę to robić po to, by dawać z siebie wszystko. Ciężka praca ma pierwszeństwo przed uzyskiwaniem samej satysfakcji - powiedział wczoraj Koreańczyk w rozmowie z Yonhap News. - Podczas przygotowań do igrzysk w Pekinie moja drużyna, High1, została rozwiązana, a ja zostałem wyeliminowany z reprezentacji na rok. Nie miałem wsparcia, nie trenowałem zbyt dużo. To była ekstremalnie trudna sytuacja.

Dużym ułatwieniem dla Choia będzie teraz wsparcie, które otrzyma od nowego sponsora. Jego przygotowania i starty w ciągu najbliższych czterech lat, aż do igrzysk w 2026 roku finansować będzie firma medyczna M2NT. Koreańczyk deklaruje, że interesuje go nie tylko sam start w siódmych igrzyskach, ale przede wszystkim zdobycie... medalu olimpijskiego. 

Choi jeszcze jako nastolatek był postrzegany jako talent najczystszej wody. W 1998 roku zajął bardzo wysokie, piąte miejsce podczas Mistrzostw Świata Juniorów, wyprzedzając takich skoczków jak: Simon Ammann, Robert Kranjec, Martin Koch czy Bjoern Einar Romoroen. W 1997 roku, jako zaledwie 16-latek zadebiutował w Pucharze Świata i od razu zdobył punkty, plasując się na 25 miejscu w Engelbergu tuż przed Loitzlem i Małyszem. Pięć lat później na tej samej skoczni doznał makabrycznie wyglądającego upadku, z którego wyszedł jednak bez poważnej kontuzji.

W kolejnych latach zamiast robić systematyczne postępy, notował stały regres, w najlepszym wypadku stabilizował formę na mocno przeciętnym poziomie. Wysokie lokaty, podobnie jak jego koledzy z drużyny, zajmował tylko w zawodach niższej rangi. Imprezą na którą szczególnie  mobilizowali się koreańscy skoczkowie była Zimowa Uniwersjada. W latach 2001-2009 z akademickiej imprezy przywieźli łącznie aż 11 medali, z czego 6 było udziałem bohatera tego tekstu. Cztery krążki przywiózł z Zimowych Igrzysk Azjatyckich.

Najlepszym osiągnięciem Choia w Pucharze Świata  pozostaje 11. miejsce wywalczone w nieco kuriozalnym konkursie w 2000 roku w Iron Mountain. Łącznie sześć razy stawał na podium konkursów Pucharu Kontynentalnego i Letniego Pucharu Kontynentalnego, dwa razy na najwyższym stopniu. Dwukrotnie wygrywał konkursy FIS Cup, raz był na drugim miejscu. 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7711) komentarze: (24)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Brisco bywalec
  @Damins

  Nie bylyby jaja, bo jaja to cos smiesznego. I niby czemu nagle mialby zdobywac...Komentarz w srodku nocy po bialym...

 • dejw profesor

  Za marzenia karać nie wypada, niemniej jeśli mówi się o nich publicznie mając na uwadze jaki żenujący sportowy poziom prezentuje cytowany marzyciel, to ciężko nie prychnąć śmiechem. I jeszcze do tego mając na uwadze, że szansę na godne reprezentowanie kraju, czyli kilkukrotnemu klepnięciu buli na IO w Pekinie zawalił na własne życzenie.
  Ciekawe swoją drogą jaki dokładnie jest układ z tą medyczną firmą, bo to że postanowiła ot tak sypnąć groszem 41letniemu totalnemu słabeuszowi, od lat regularnie podpisującego listy wyników i to jeszcze do 2026 roku brzmi kuriozalnie.
  A i jeszcze jak to jest z tą sprawą finansowania i kiedy je stracił od rodzimej federacji, bo z tego co się orientuję, to on regularnie z tego korzystał, co dobrze tłumaczyłoby jego przedłużającą się w nieskończoność sportową agonię?

 • Lataj weteran

  Medal olimpijski? Co on bierze, bo ja też chcę? O awansie na IO za to może marzyć, nie brońmy mu tego. Jednak w wieku 41 lat nie zdoła się z buloklepa stać się klasowym zawodnikiem. Po prostu zmarnowany talent i tyle. Niemniej powodzenia mu życzę w startach i sensownych rezultatów!

 • Damins stały bywalec

  Ale byłyby jaja gdyby od następnego sezonu, po kilkunastu latach w niebycie, zacząłby skakać na punkty PŚ... Ja tam trzymam za niego kciuki, jeden z ostatnich ze starej gwardii, niech skacze

 • KamilG2 początkujący
  @muhamadi Marzenia

  Marzyć chyba każdy ma prawo

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @Adam90

  Z jakiej racji?
  W Korei młodych nie ma.
  A co ci szkodzi że sobie Choi poklepie bule w COC?

 • Brisco bywalec
  @Roxor

  Nie ma talentu, dlatego powinien sie zajac czyms, co bedzie mu wychodzic. 28 lat i 0 osiagniec. Mateja przy nim jest Buddą.

 • Roxor profesor
  @muhamadi

  Cel co prawda nierealny, ale celem każdego sportowca są (powinny być) zwycięstwa. Jak Zniszczoł się cieszył z awansu do trzydziestki to znowu leciały hejty, że brak mu ambicji.

 • muhamadi bywalec

  "Celem medal na igrzyskach w 2026 roku"

  co za odklejenie

 • erobson początkujący
  @Kolos

  Co nie zmienia faktu, że ani jeden ani drugi nie mają szans na medal IO.

 • erobson początkujący
  @majkiel

  Ammann akurat ma do tego tematu dość racjonalne podejście.

 • Skokownik stały bywalec
  @Adam90

  Kocha i chce skakać, to mu nie zabraniajmy, tym bardziej, że jest ostatnim strażnikiem koreańskiej obławy.

 • Brisco bywalec

  To juz czas ostateczny na badania psychiatryczne dla Koreanczyka.

 • Adam90 weteran
  @HAZARD

  Oczywiście,ale czy Koreańczyk powinien szukać tam formy jako 40 latek ??

  No bo jesli tam nie będzie miał formy to po co chce starować, a w takiej Korei to i tak nie ma specjalnie konkurencji

 • Kolos profesor
  @erobson

  Kasai nadal, mimo iż jest o 9 lat starszy prezentuje wyższy poziom od Choia, a wieku 41 lat (obecny wiek Choia) to Kasai wygrywał puchary świata i zdobył medal indywidualny IO.

 • szczurnik stały bywalec

  Branża sponsora sugeruje, że chcą mieć odpowiednio zdesperowanego królika doświadczalnego.

 • Skokownik stały bywalec

  Życzę powodzenia i startu olimpijskiego za cztery lata dla koreańskiego pasjonata. A sponsor bardzo odważny, skoro finansuje walkę o Igrzyska i utrzymanie do nich formy zawodnika, który nie prezentuje najwyższego światowego poziomu, nie ma co się oszukiwać.

 • HAZARD weteran
  @Adam90

  Czyli wg. Ciebie w każdym kraju ma być maksymalnie 7-8 seniorów, a reszta zamiast walczyć o wyższą formę czy wywalczenie miejscówki poprzez COC powinna kończyć kariery? :D Ciekawe podejście. Od skakania samych juniorów masz AC czy teraz New Star Trophy, a w zasadzie podobnie działa też FC. Pamiętaj, że średnia wieku skoczków jest zupełnie inna niż 15 lat temu. ;)

 • Adam90 weteran
  @borek99

  acha czyli przez coc idzie 40 letni zawodnik i szuka tam formy xD . Nie liczy sie dla niego forma tylko sam start to moge zrozumieć :D.
  Dla mnie to zabawne, ze takich w ogóle dopuszczają zamiast młodych. A w coc powinni młodzi startowac.

 • borek99 doświadczony
  @Kolos

  Chyba że ktoś mu przed kolejnymi igrzyskami wyjaśni system kwalifikacji olimpijskich i będzie próbował zapunktować w COC, gdzie o to zdecydowanie łatwiej ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl