Granerud zamieszka obok skoczni. Chce mieć przewagę nad innymi

 • 2022-05-12 08:29

Dalekowzrocznie w kontekście swojej kariery sportowej patrzy Halvor Egner Granerud. Norweski skoczek zamieszka nieopodal powstającego od nowa kompleksu Granaasen w Trondheim, na którym w 2025 roku zostaną rozegrane konkursy w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym.

Granerud w drugiej połowie roku przeprowadzi się do nowego domu. Szukając pomysłów na lokalizację nowego miejsca zamieszkania, zawodnik urodzony w Oslo zdecydował się na Trondheim. - Mam nadzieję, że dzięki temu będę jednym z tych, którzy oddali największą liczbę skoków przed mistrzostwami - powiedział. - Nasz dom nabiera już kształtów i będzie znajdował się rzut beretem od Granaasen. Gdyby skocznia nie została przebudowana, być może zdecydowałbym się na zamieszkanie w Oslo.

Kompleks w Trondheim został zrównany z ziemią po sezonie 2020/21 i stawiany na nowo pod kątem wspomnianych mistrzostw świata. Po tegorocznej absencji w kalendarzu już w przyszłym sezonie wróci do Pucharu Świata i cyklu Raw Air. Budowa nowych obiektów jest w zaawansowanym stadium i przed rozpoczęciem zimy zostaną one oddane do użytku.

Granerud w rozmowie z portalem z Dagbladet.no opowiedział też o swoich problemach z ostatnich miesięcy, które zamierza wyeliminować w kontekście kolejnego sezonu. - Głównym powodem tego, że wyjechałem z igrzysk olimpijskich bez medalu była zbyt słaba prędkość na rozbiegu. Jeżeli uda mi się ją zwiększyć o pół kilometra na godzinę, powinienem częściej stawać na podium. Celem jest też praca nad pozycją w locie, by nie znosiło mnie tak mocno na prawo, jak miało to miejsce tej zimy.

Ostatni sezon 25-letni zawodnik zakończył na czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Podium najważniejszego cyklu przegrał w ostatnim konkursie zimy, w Planicy, gdzie przeskoczył go jego rodak Marius Lindvik. Granerud zanotował 10 miejsc na podium, dwa razy były to zwycięstwa. Zajął ponadto trzecie miejsce w Turnieju Czterech Skoczni. Jego jedyną medalową zdobyczą był brąz wywalczony w konkursie drużynowym podczas mistrzostw świata w lotach rozegranych w Vikersund. 


Adrian Dworakowski, źródło: Dagbladet.no
oglądalność: (5192) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion weteran
  @skoki36

  Oczywiście, tylko, że asy trenerskie nie bardzo sobie z tym radzą (podobnie u Dawida).
  EDIT - na logikę to chyba z jednej nogi następuje mocniejsze odbicie.

 • Arturion weteran
  @Brisco

  Wszyscy słabi. Połowa tego forum byłaby lepsza.

 • Brisco bywalec
  @Oczy Aignera

  Szaranowicz zawsze byl slaby. Pojecie o skokach zerowe. To juz Chruscickiego wolalem.

 • skoki36 bywalec
  @Arturion

  Na pewno potrafi, przecież we wcześniejszych sezonach skakał prosto. To kwestia czegoś w technice prawdopodobnie.

 • Arturion weteran
  @Lataj

  "Mógłby mieć bardziej wyśrubowany wynik, skacząc prosto".
  Ale nie umie skakać prosto. Podobnie zresztą jak Dawid.

 • Arturion weteran
  @Stajenny_ironiicznie

  Jak masz widok na "last", to niekoniecznie wszystko przed Tobą. ;-)

 • Arturion weteran
  @Brisco

  Najlepszy nie jest. Ale ma coś w sobie. Jak go nie lubiłem, to od tego sezonu lubię go, Osobowość.

 • Arturion weteran

  Pozytywna informacja. Będzie komu na co dzień pilnować skoczni.. ;-)

 • Oczy Aignera profesor
  Włodzimierz Szaranowicz - Sapporo 2007

  "Będzie ogromna przewaga! W górę poszedł..."

 • Lataj weteran
  @skoki36

  Mógłby mieć bardziej wyśrubowany wynik, skacząc prosto. Już nawet chwalili go za to, że musi mieć wielki talent, skoro był w stanie dobrze skakać w stroju Adama.

 • skoki36 bywalec

  HEG ma naprawdę duże ambicje. Mam nadzieję, że uda mu się na MŚ wywalczyć złoto, pewnie na swojej ziemi będzie to jeszcze bardziej okazałe trofeum. Widzę, że wiele osób zwraca uwagę na jego technikę w poprzednim sezonie, oczywiście, nie była ona idealna, ale z drugiej strony - 10 podium (w tym 2 zwycięstwa) mimo problemów technicznych to wielkie osiągnięcie. Życzę mu jednak świetnej formy, bo jest on naprawdę klasowym zawodnikiem.

 • Lataj weteran
  @dejw

  Co nie znaczy, że w technice ma ubytki. Poza tym możliwe, że w nowym miejscu poukłada sobie wszystko w głowie.

 • Stajenny_ironiicznie początkujący

  Ja mam widok ze stadniny mojej kobity na last i tartak, zostanę sławnym drwalem.

 • Funegosum weteran

  To oczywiście może być przewaga treningowa, ale może być też zagrożenie mentalne - praktycznie mieszkać w pracy to też nie za dobrze.... ;-)
  Widać z tego, że u Norwegów, jakby nie patrzeć potęgi w skokach, takiego przesadnego niańczenia i podsuwania wszystkiego pod nos nie ma, samemu też trzeba brać sprawy w swoje ręce. Fajnie, że chłopak główkuje!

 • Brisco bywalec

  Granerud jest najlepszy. Czapki z głów! Tyle podiów z błędami nikt by nie pyknął. Halvor kocham Cię :-*

 • Adam90 weteran

  Granerud w drugim sezonie za mało wygrywał i miał dużo słabszych konkursów, ale kolejny sezon powyzej 1000 pkt to jest na plus :). Gdyby nie było takiej ciasnoty w czołowce utrzymałby podium..

 • dejw profesor

  Granerud to jednak jest fenomen ostatnich dwóch lat. Wybuch kosmicznej formy sygnalizowany jesienią 2020 roku (co warte przypomnienia, utrzymanie w kadrze po koszmarnej poprzedniej zimie zapewniła mu... pandemia i rozszerzenie kadry narodowej), całkowite pozamiatanie w PŚ, a minionej zimy mimo takich błędów technicznych do końca był w grze o podium generalki. Ostatecznie ją przegrał i to też jest fenomenem, tylko niestety już bynajmniej nie pozytywnym - w ciągu dwóch sezonów, prezentując taki poziom, jedynym okazałym trofeum które zgarnął była KK + dorzucenie srebra z MŚwL i podium TCSu.
  Jemu zamiast takich akcji z przeprowadzką chyba bardziej przyda się zadbanie o mental, który pozwoli mu pokazywać pełnię swoich możliwości w najważniejszych momentach sezonu (to co idealnie minionej zimy robił Lindvik).

 • Lataj weteran

  Widzę, że HEG bardzo marzy o podium, a nawet zwycięstwie w konkursie RA na własnej ziemi, a także przewadze na MŚ w 2025. Pomyślał, że w ten sposób naprawi również swoją technikę, która w zeszłym sezonie odbiegała od ideału - poprawny stylistycznie skok jest w linii prostej, ale mimo to sędziowie nie obniżali zbytnio not za to. Ale niech się oskakuje na nowej Granaasen i szlifuje swoją technikę i umiejętności - wtedy nie powinien się rozbić o prawą bandę.

 • Lataj weteran
  @Kolos

  Lepszy byłby o marzeniu Choia o medalu olimpijskim.

 • Skokownik stały bywalec

  Ciekawy pomysł Halvora. Widać, że poważnie myśli o MŚ 2025. Myślę, że jakąś przewagę będzie miał, bo odda dużo skoków na zmodernizowanych obiektach i będzie miał je już opanowane. Faktycznie, warto sobie oskakać nowe Granaasen, bo może być zupełnie inne od starego.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl