Vladka Pustkova - nadzieją kobiecych skoków narciarskich

 • 2005-01-12 08:09

Vladena Pustkova to młoda skoczkini reprezentująca Czechy. Jest ona bardzo utalentowana, z powodzeniem rywalizuje nie tylko w konkursach kobiecych. W tym sezonie dwukrotnie zwyciężyła w Turnieju w Rastbuehl, pokonując między innymi znaną zawodniczkę austriacką, Evę Ganster. Jej trenerem jest Pavel Mikeska.

Od redakcji: Pavla Mikeskę polskim kibicom przedstawiać nie trzeba, gdyż właśnie on jest jedym z odkrywców talentu Adama Małysza. Pod jego kierunkiem nasz najlepszy skoczek odnosił pierwsze sukcesy na arenie międzynarodowej. Obecnie Czech trenuje rewelacyjną zawodniczkę - Vladkę Pustkovą, która jest przyszłością skoków narciarskich kobiet w Czechach. Słynny trener podzielił się z czytelnikami Skijumping.pl swoimi refleksjami na temat skoków narciarskich kobiet w Czechach.

Vladkę trenuję od października 2001 roku, kiedy to przyszła na moją wizytę w szkole. Dlaczego się zdecydowałem? Ponieważ u nas skakać może każdy, kto tego chce. Po roku jej poziom sportowy wzrósł do tego stopnia, że stała się lepsza od chłopców, którzy w tym samym czasie zgłosili się do naszego klubu (Sokol Kozlovice - przyp. red). W mojej karierze trenerskiej szkoliłem już dziewczyny, było to w Oberstdorfie. Jednak jeszcze wtedy nie brałem tego na poważnie. W Sokole Kozlovice skacze obecnie tylko Vladka, chociaż było więcej chętnych dziewcząt. Niestety, ich rodzice nie wyrazili zgody na treningi.

Od ostatniego lata, kiedy to Vladka wystąpiła jako przedskoczkini na Mistrzostwach Czech Juniorów, na skoczni K90, działacze naszego Związku Narciarskiego jakkolwiek zaakceptowali to, że młoda dziewczyna na tak dużym obiekcie jest kimś szczególnym. Dzięki jej dobremu występowi, zdecydowali, że zostanie utworzona oficjalna, kobieca reprezentacja Czech.

W lecie 2004 roku Vladka oddała 550 skoków, z czego około 400 na skoczniach od K75 do K90. Właściwie to mam trochę problem, aby ją przekonać do skoków na małych obiektach. Trenuje w grupie z chłopcami, ale także i indywidualnie - około 5 razy w tygodniu. Jednak odkąd jej rodzina, w listopadzie ubiegłego roku, przeprowadziła się do Frenstatu, ćwiczymy niemal codziennie.

Głównym naszym celem na ten sezon jest Puchar Kontynentalny Kobiet, który wznawiany jest w styczniu, zawodami w Kranj. Konkursem z tego cyklu, w jakim Vladka nie weźmie udziału, będzie ten finałowy, w Holmenkollen, gdyż uważam, że tamtejsza skocznia (K115), jest jeszcze dla niej zbyt duża.

Obecnie staramy się przekonać Komitet Organizacyjny Mistrzostw Świata w Libercu 2009, aby podczas tej imprezy rozegrany został także konkurs skoków narciarskich kobiet. Chcielibyśmy zacząć już program przygotowań.

W Sokole skacze tylko Vladka, jednak nie jest ona jedyną dziewczyną trenującą skoki w Czechach. W Jested Liberec ćwiczy Lucie Mikova (11 lat), TJ Lucany reprezentuje Tereza Sikolova (9 lat), która ma zadatki na dobrą zawodniczkę, najmłodszą adeptką jest natomiast ośmioletnia Michaela Rajnochova z TJ Frenstat. W TJ Roznov trenuje piętnastoletnia Lucie Svacinova, jednak po skończeniu szkoły nie zamierza ona kontynuować kariery.

Zobacz galerię zdjęć Vladki Pustkovej
Zapoznaj się z sylwetką Vladki Pustkovej


Pavel Mikeska i Barbara Niewiadomska, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5436) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • ... początkujący
  babskie skoki:)

  chcialam skakac,ale trener nie za bardzo na to przystal...a szkoda...choc,moze nie jest jeszcze za pozno...:)

 • anonim

  tak jak kobiety nie powinny uprawiac skokow narciarskiech i trenowac pilki noznej tak męzczyzni nie powinni tanczyc w balecie

 • Boy profesor

  O jakie treningi wam chodzi?? Jeśli o treningi na skoczni mamuciej Kulm to one są jutro.

 • anonim

  Właśnie będą jakieś wiadomości z treningów?

 • anonim

  Skoki kobiet powoli wychodzą z podziemia, myślę, że to tylko kwestia czasu, kiedy odbędą się pierwsze MŚ w skokach kobiet. A co z Polkami? Czy zdążymy wychować jakieś reprezentantki?

 • anonim
  live

  jest gdzies live z dzisiejszych treningow

 • anonim
  @Henio

  Nie zapomnij ile Vladka ma lat. :) Poza tym gdyby Mikeska był takim geniuszem, to do trenowania kadry męskiej nie musieliby zatrudniać Bajca. Jakbyś zapomniał - oni Mikeskę wylali chyba po pół roku pracy, bo w ogóle nie było wyników, tylko "bulo-spady".
  Poza tym wygrać z Evą Ganster to teraz wcale nie taki skuces, niech się Vladka zmierzy z czołówką kobiecego Pucharu, to pogadamy :)

 • jan początkujący
  tie ekhm

  szmaty jepae

 • anonim
  Latem skoki topless !!!

  moja propozycja dla FIS

 • anonim
  Wychowawca mistrzów?

  Mamy nowego Małysza w spódnicy.
  Brawo Mikeska!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).