LOTOS Cup 2022: Skoczkowie narciarscy zainaugurowali 
sezon letni

 • 2022-06-14 07:55

13 czerwca 2022 roku odbyły się pierwsze tego lata zawody Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza". Inauguracja sezonu letniego miała miejsce na Kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku. Tego dnia najwięcej zwycięstw odnieśli reprezentanci klubu LKS Klimczok Bystra, którzy dwukrotnie stanęli na najwyższym stopniu podium.

Blisko 130 zawodników walczyło o medale LOTOS Cup w pierwszych tego lata zawodach. Rywalizacja toczyła się w sześciu kategoriach wiekowych: Chłopiec Starszy, Młodzik, Młodziczka, Kobiety, Junior Młodszy i Open, a arenami zmagań były obiekty w Szczyrku Skalitem o rozmiarach: HS-104 i HS-75.

Zmagania w najmłodszych kategoriach zdominowali bracia Tomasiakowie, którzy triumfowali w konkursach rozegranych na skoczni HS-75. Pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach tej rangi odniósł Konrad Tomasiak, który pewnie wygrał rywalizację wśród Chłopców Starszych. Reprezentant klubu LKS Klimczok Bystra oddał skoki na odległość 70,5 oraz 69 metrów, za które zgromadził notę blisko 222-punktową. – Wiedziałem przed tymi zawodami, że jestem w dobrej dyspozycji, bo na treningach moje skoki wyglądały naprawdę dobrze. W konkursie moje próby były gorsze od tych z treningów, ale cieszę się, że mimo tych błędów wygrałem swoje pierwsze zawody – mówił z uśmiechem na twarzy młodszy z braci Tomasiaków. – Jest to fajne uczucie, móc stanąć tutaj na najwyższym stopniu podium – dodał. – Lubię skakać tutaj w Szczyrku, a ten obiekt HS-75 jest moim jednym z ulubionych. We wtorek czeka nas kolejny konkurs, w którym znów postaram się dać z siebie wszystko. Wiem, że muszę wyeliminować kilka błędów i przede wszystkim poprawić odbicie – podsumował Konrad Tomasiak.

W kategorii Młodzik bezkonkurencyjny był jego brat Kacper, który w pierwszym skoku uzyskał 73 metry, a w serii finałowej wylądował na 72 metrze. – Był to naprawdę bardzo fajny dzień dla naszej rodziny. Cieszę się, że razem z bratem mogliśmy stanąć na najwyższym stopniu podium – przyznał reprezentant klubu LKS Klimczok Bystra. – Super, że prognozy pogody się nie sprawdziły i warunki pogorszyły się praktycznie na sam koniec rywalizacji. Poza tym nasz konkurs rozpoczął się po południu, dlatego nie musieliśmy bardzo wcześniej wstawać. Jestem zawodnikiem, który preferuje bardziej popołudniowe, niż poranne zawody – dodał. – Cieszę się ze zwycięstwa, ale nie mogę być do końca zadowolony z moich skoków. Na progu wygląda to już całkiem dobrze, natomiast mam problemy w locie. Za bardzo się spinam w powietrzu, przez co trochę mnie skręca i nie mogę do końca wykorzystać lotu. We wtorek postaram się mieć więcej luzu i wtedy moje skoki powinny być lepsze – podsumował Kacper Tomasiak.

Od zwycięstwa sezon letni rozpoczął również Klemens Staszel. Zawodnik Klubu Sportowego Eve-nement Zakopane dwukrotnie uzyskał 95 metrów i z dużą przewagą triumfował w kategorii Junior Młodszy. – To były moje pierwsze zawody LOTOS Cup na większym obiekcie. Bardzo cieszę się z moich skoków i z tego zwycięstwa. Próby w konkursie były dobre, jedynie byłem zawiedziony trochę serią próbą, ale słabszy skok był spowodowany dłuższą, 4-dniową przerwą od skakania – przyznał Staszel. – Pierwsze w sezonie zawody oceniam jak najbardziej na duży plus. Skoki konkursowe dały mi naprawdę dużo radości, bo były dobre i przede wszystkim równe. Wiatr trochę kręcił, ale muszę przyznać, że ja wcale nie miałem złych warunków – podsumował podopieczny Andrzeja Zaryckiego.

Medaliści poniedziałkowych zawodów LOTOS Cup w skokach narciarskich

Chłopiec Starszy

 1. Konrad Tomasiak - LKS Klimczok Bystra
 2. Mateusz Ustupski - KS Rutkow-Ski
 3. Bartłomiej Czech - KS Chochołów

Młodzik

 1. Kacper Tomasiak - LKS Klimczok Bystra
 2. Łukasz Łukaszczyk - TS Wisła Zakopane
 3. Mikołaj Wantulok - Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodziczka

 1. Olivia Brenkus - ZKN Sokół Zagórz

Kobiety

 1. Nicole Konderla - KS AZS AWF Katowice
 2. Tamara Mesikova - TS Wisła Zakopane
 3. Anna Twardosz - KS AZS AWF Katowice

Junior Młodszy

 1. Klemens Staszel - KS Eve-nement Zakopane
 2. Klemens Joniak - LKS Poroniec Poronin
 3. Kacper Jarząbek - TS Wisła Zakopane

Open

 1. Krzysztof Kieta - LKS Poroniec Poronin
 2. Marcin Wróbel - AZS Zakopane
 3. Adam Niżnik - TS Wisła Zakopane

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki wszystkich kategorii >>>

We wtorek rozegrany zostanie drugi konkurs skoków. Początek rywalizacji na Skalitem w Szczyrku zaplanowano na godzinę 9:00. Wyniki na żywo będzie można śledzić >>>TUTAJ<<<.

Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.


Redakcja, źródło: Komunikat prasowy PZN
oglądalność: (5845) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion weteran
  @Stajenny_ironiicznie

  Tere fere. ;-)

 • Stajenny_ironiicznie bywalec

  Wydaje się, że taka informacja powinna być newsie, a nie zaglądaniu komuś pod łóżko, odnośnie tych protokołów. Tym bardziej, że oficjalnie reprezentuje TS Wisła Zakopane. Antywirus mi nie zezwolił na otwarcie, co świadczy tylko o PZN.

 • Arturion weteran
  @Paweł39

  Leja chyba zajął się trenerką. Ale wciąż wierzę, że nie odpuści startów. Podobnie jak skoczkowie z Łodzi!

 • Skokownik stały bywalec

  Tomasiakowie rządzą. A zaskakująco słabo spisali się Joniak i Wróbel - medaliści EYOF z Lahti przegrali ze Staszelem i Kietą, czyli słabszymi(zwłaszcza technicznie) od siebie zawodnikami.

 • Paweł39 doświadczony
  @Arturion

  Nie było kategorii seniorow bo chyba nie mial kto startowac.
  A Leja dal sobie spokoj bo co tu z dzbanem wąsatym walczyc.
  Oj prezesowanie Małysza juz zaczyna odbijac sie czkawka. Mimo ze jeszcze nie zdazyl byc prezesem.

 • Arturion weteran
  @Stajenny_ironiicznie

  Jak nie podali. "SVK"... Aha, nie chciało się sięgnąć do protokołów...

 • Arturion weteran

  Wygląda, że kobiece skoki chyba rzeczywiście postanowiono zaorać. Tylko dwie młode, z czego Natalka Łupieżowiec ani razu nie wystartowała.
  Ale to jednak początek sezonu, letniego. I Tymoteusze przecież dość słabo.

 • Arturion weteran
  @Pavel

  Weź, pomyśl, nim napiszesz. ;-)

 • Arturion weteran
  @alecko

  Nie było kategorii seniorów.

 • Pavel profesor
  @alecko

  A kto się z nim przepycha? Skacze hobbystycznie, nawet mu jakieś nagrody fundują w amatorskich zawodach, zapewne nie zawsze ma czas na takie zabawy.

 • Stajenny_ironiicznie bywalec

  Tamara Mesikova, jaki ona kraj reprezentowała, bo oczywiście nie podali?

 • alecko początkujący
  Gdzie jest Leja?

  Co się stało z Krzysztofem Leją. Czyżby miał już dość przepychanek ze związkiem i zdecydował się definitywnie odwiesić narty na kołek?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl