Finowie z ministerialnym stypendium

 • 2022-06-22 16:50

Fińskie Ministerstwo Edukacji i Kultury wskazało grono 90 przedstawicieli zimowych dyscyplin, których wsparto poprzez stypendium sportowe. Suma przeznaczonych środków przekroczyła 850 000 euro. W wyróżnionym gronie znalazło się trzech skoczków narciarskich.

Najwyższe stypendium - o wartości 20 000 euro - wręczono dwunastu sportowcom. Ministerstwo brało pod uwagę między innymi rozwój i osiągnięcia na arenie międzynarodowej. 

Z grona skoczków narciarskich wzięto pod uwagę Anttiego Aalto, Niko Kytösaho i Eetu Nousiainena. Pierwszy z nich otrzymał stypendium wynoszące 10 000 euro, a dwaj pozostali po 6 000 euro.

To właśnie ta trójka minionej zimy meldowała się w punktowanej "30" Pucharu Świata. Najlepsze wrażenie zostawił po sobie Nousiainen, który zamknął czwartą dziesiątkę klasyfikacji końcowej olimpijskiego sezonu. 25-latek przy okazji marcowych lotów w Oberstdorfie finiszował ósmy, a na półmetku był nawet wiceliderem. Ekipa z Kraju Tysiąca Jezior zakończyła zimę na 9. pozycji w Pucharze Narodów.

W składzie reprezentacji narodowej na sezon 2022/23 znaleźli się Antti Aalto, Niko Kytösaho, Eetu Nousiainen, Kalle Heikkinen, Eetu Meriläinen i Arttu Pohjola. Głównym trenerem kadry A pozostał Janne Väätäinen, któremu asystuje Ossi-Pekka Valta. Do pracy z rodzimym zespołem powrócił Mika Kojonkoski. Doświadczony szkoleniowiec jest koordynatorem grup skoczków i kombinatorów norweskich.

Tymczasem Fiński Związek Narciarski poinformował o nominacjach do kadry młodzieżowej. W jej szeregach wylądowali Timi Heiskanen, Tuomas Kinnunen, Tomas Kuisma, Tuomas Meis, Vilho Palosaari, Paavo Romppainen oraz Kasperi Valto. Za pracę z juniorami jest odpowiedzialny Lauri Hakola.

Przeczytaj także: 1000 punktów w Pucharze Narodów - pierwszy cel Kojonkoskiego


Dominik Formela, źródło: YLE + facebook.com/sjteamfin
oglądalność: (1907) komentarze: (3)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj weteran

  A co do stypendiów, dlaczego Aalto dostaje najwyższe, skoro tylko na IO wymiatał, a Nousiainen "tylko" 6 kafli, skoro był nawet wiceliderem konkursu PŚwL i przed wybuchem w Lahti nic znaczącego w PŚ nie osiągnął?

 • Arturion weteran
  @Lataj

  Myślę, że większość Finów zrobi postęp. Chyba największy dół za nimi.

 • Lataj weteran

  Jak obstawiacie? Kto zrobi największy krok do przodu wobec zeszłego sezonu? Moim zdaniem zarówno Aalto, jak i Nousiainen. Samotnik w Pekinie miał dobre tylko igrzyska, a drugi (ten po covidzie obok Kytosaho) zaskoczył w końcówce.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl