Śnieżna premiera - w ten weekend pierwsze zawody na białej skoczni

 • 2022-11-17 14:33

Na tydzień przed śnieżną inauguracją cyklu Pucharu Świata, do jakiej dojdzie w Ruce, w Finlandii, w szwedzkim Falun odbędą się zawody Norges Cup, którego uczestnicy wylądują na białym puchu na zeskoku skoczni normalnej. To będą pierwsze konkursy rozegrane na białej nawierzchni w sezonie 2022/23.

- Od 2017 roku inwestujemy w to, by możliwie jak najwcześniej przygotować naszą skocznię do zimowego użytku. Dla szwedzkich skoków narciarskich niezwykle ważne jest, aby sprowadzić tu światową elitę - mówi Marit Stub Nybelius, Holmens IF, która jest szefem organizacji zawodów. - Ta impreza to dla nas sposób na utrwalenie wiedzy i zebranie nowych doświadczeń w celu organizacji ważnych zawodów, takich jak zbliżające się Mistrzostwa Świata w Falun w 2027 roku.

- Oprócz norweskich i szwedzkich skoczków będziemy mieli zawodników z USA. To naprawdę ciekawa sprawa - dodaje Nybelius, która szacuje, że w imprezie, we wszystkich jej kategoriach, weźmie udział około 70 zawodników i zawodniczek

- W przyszłym tygodniu odwiedzą nas skoczkowie z kolejnych krajów, takich jak Japonia, Włochy, Niemcy, Szwajcaria czy Austria. Przygotowany śnieg naprawdę stawia Falun w ważnym miejscu na mapie świata skoków narciarskich - podsumowała Marit Stub Nybelius.

W ubiegłym sezonie w Falun zainaugurowano zimową część sezonu cyklu FIS Cup, goszcząc skoczków na śniegu jeszcze w pierwszej połowie listopada. W tym roku zmagania trzecioligowców miały się tu odbyć 3 i 4 grudnia, ale szwedzka federacja zdecydowała się odwołać zawody. 

W najbliższy weekend mają zostać również rozegrane krajowe zmagania Finów. Do dyspozycji skoczków oddany zostanie kompleks skoczni Ounasvaara w Rovaniemi pod kołem podbiegunowym. Na starcie mają się stawić juniorzy, seniorzy, a także panie. Niewykluczone, że i tam pojawią się zagraniczni goście. 


Adrian Dworakowski, źródło: Skidor.com
oglądalność: (56344) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion weteran
  @Kolos

  I na Fisie mogliby zarobić. Kwestia organizacji i ilości skoczków.

 • Kolos profesor
  @dejw

  To akurat oczywiste. Na Norges Cup jeszcze Szwedzi zarobili a do organizacji FIS Cupu musieliby dopłacić. Niestety ale to nie świadczy zbyt dobrze o FIS-e, bo nie potrafią zarządzać swoimi zawodami oraz polityką przyznawania organizacji zawodów.

 • dejw profesor

  Ależ piękna wymiana uprzejmości, dla takich dyskusji aż się chce tu wchodzić. Mam nadzieję że to jeszcze nie koniec? Bo dopiero teraz przyszedłem z popcornem.
  O, niesamowite, moderacja w końcu usunęła też możliwość przeczytania tych sympatycznych rozmówek poprzez wyłączenie wątków, brawo!

  W kwestii tych zawodów, to wszystko wskazuje na to, że Norwegowie zapłacili Szwedom za wynajem obiektu, by mogli sobie w zimowych warunkach potrenować i rozegrać swoje lokalne zawody. I tyle, cała filozofia.

  ----- moderacja -----
  Wątki są włączone jak wszędzie, musisz mieć chyba jakiś błąd.
  --------------------------

 • kubilaj2 bywalec
  @Stajenny_ironiczniie

  To czemu w takim razie w ogóle to gunwo zwane FIS Cupem istnieje?

 • rybolow1 bywalec
  @Stajenny_ironiczniie

  Chodziło mi bardziej o to, że są takie porządne skocznie pobudowane (Falun, Pjongczang, Zhangjiakou, Whistler) a nie ma na nich zawodów rangi międyznarodowej tylko jakieś Norges cup i inny chłam tego typu
  Możnaby Norges Cup, Alpen Cup i Puchar Karpat włączyć do FC i po problemie

 • Arturion weteran
  @ms_

  FIS Cup także tym się różni od PK. że tam się wnosi opłatę startową.

 • Groźny Wąsacz doświadczony

  Jest jakakolwiek lista startowa/zgłoszeń do tych zawodów?

 • ms_ stały bywalec
  @ms_

  Chyba jakaś drobna modernizacja tej skoczni wtedy była i to dlatego, ale to było kilka lat temu to już dokładnie nie pamiętam.

 • ms_ stały bywalec
  @Kolos

  No i przez to taki Fis Cup ma coraz mniejszy sens, teraz Szczyrk doszedł ale i tak zawodów w ciągu całej zimy będzie bardzo mało. Ale co zrobić, nie opłaca się a do organizacji takich nieopłacalnych zawodów FIS też nie może nikogo zmusić. Chociaż pamiętam, jak kilka lat temu był zimowy Puchar Kontynentalny w Courchevel, co nie zdarza się często, ale było zastrzeżenie, że z tego co pamiętam te zawody musiały się odbyć po to, żeby w lecie Courchevel mogło zorganizować LGP.

 • rybolow1 bywalec
  @Stajenny_ironiczniie

  No dobra ale w takim razie jaki jest sens w budowaniu skoczni na których się nie skacze?

 • Kolos profesor
  @ms_

  To właśnie jest kompromitujące dla Szwedów - FIS Cupu się nie da zrobić, ale już lokalny Norges Cup tak...

  Co gorsza FIS nie ma żadnych możliwości ukarania Szwedów, bo muszą błagać żeby cokolwiek ktokolwiek chciał zorganizować...

 • ms_ stały bywalec

  Szkoda, że w ten weekend nie będzie tam Fis Cupu, ale dobrze, że chociaż przygotowali tą skocznię i będą zawody Norges Cup, a i poza zawodami wielu zawodników potrenuje już na śniegu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl