Dziesięciu Finów pokaże się na Rukatunturi

 • 2022-11-21 14:00

Fiński Związek Narciarski ogłosił kadrę na listopadowe zawody z cyklu Pucharu Świata w Ruce. Na 142-metrowym obiekcie swoich sił spróbuje dziesięciu skoczków z Kraju Tysiąca Jezior.

Trzon zespołu, który przystąpi do piątkowych kwalifikacji, tworzą Niko Kytosaho, Antti Aalto i Eetu Nousiainen. Przedstawiciele Suomi przed własną publicznością będą chcieli zatrzeć złe wrażenie po inauguracji sezonu w Wiśle, gdzie Finom nie udało się zdobyć choćby punktu do zestawienia Pucharu Narodów.

W Ruce - po blisko roku absencji na arenie międzynarodowej - swoje umiejętności pokaże Jarkko Maatta. 27-latek przed rokiem nie przebrnął kwalifikacji na Rukatunturi, po czym nie przystępował już do rywalizacji w zawodach najwyższej rangi.

Resztę reprezentacji gospodarzy tworzą Kalle Heikkinen, Henri Kavilo, Eetu Merilainen, Vilho Palosaari, Arttu Pohjola oraz Kasperi Valto. Dla ostatniego z nich będzie to debiut w Pucharze Świata.

Program PŚ w Ruce (HS142):

Piątek, 25.11.2022
12:00 - Odprawa techniczna
14:15 - Oficjalny trening
16:45 - Kwalifikacje

Sobota, 26.11.2022
7:45 - Seria próbna
9:00 - Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 27.11.2022
7:30 - Kwalifikacje
9:00 - Pierwsza seria konkursowa

* wszystkie godziny według czasu polskiego

Oglądaj sporty zimowe (i nie tylko!) w kanałach Eurosportu >>>


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7923) komentarze: (24)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj profesor

  Porażką będzie wynik 0 pkt do PN po dwóch, a nawet jednym konkursie. Śmiesznie by to wyglądało, jakby mieli nadal mniej punktów od Bułgarii czy nawet Kazachstanu. Punkty powinny przypaść chociaż jednemu z "trójki". Tak czy siak, przełamanie musi kiedyś nastąpić. W przypadku Palosaariego przebrnięcie kwalifikacji powinno być faktem. Ewentualnie Kavilo i Merilainen mogą liczyć na awans do I serii. Dla Maatta będącego od długiego czasu w zapaści to marzenie. Po Pohjoli nie spodziewam się już niczego. Dla debiutanta dobrym wynikiem będzie nie zająć ostatniego miejsca w Q.

 • kwak11234@wp.pl weteran
  @znawca_francuskiego

  +65 na pewno

 • Lataj profesor
  @ZKuba36

  Grunt, że przyznałeś, że niesprawdzone ;)

 • majkiel stały bywalec

  Jak to, Janne Ahonen po raz n-ty nie wznowił kariery i nie skacze ;)

 • Arturion weteran
  @ZKuba36

  Doceniam poczucie humoru: zostań coachem. To popłatne i przynosi szacunek (w pewnych kręgach). :-)

 • znawca_francuskiego doświadczony
  @kwak11234@wp.pl

  Ty zawsze pisałeś ilu będzie skoczków w danym weekendzie. Także ilu naliczyłeś ? tak plus minus z 60 będzie ?

 • Karpp profesor
  @ZKuba36

  Nie wiem jak inni ale jak czytam te Twoje „wypociny” to się śmieje do telefonu ;)

 • ZKuba36 profesor

  Kilka moich niesprawdzonych wypocin. Może komuś się spodobają.
  Wstęp. Dotyczy Juroszka ale może również innych skoczków.
  Juroszek, do czasu całkowitego wyleczenia problemów z kręgosłupem nie powinien dźwigać żadnych ciężarów. Wytrzymałość siłową może ćwiczyć na stacjonarnym rowerze z ustawieniem średnio dużego oporu. Liczba przejechanych kilometrów na każdym treningu powinna powoli rosnąć, w zależności od samopoczucia skoczka.
  Lądowanie można poprawiać skacząc na bardzo małej skoczni z najniższej belki startowej. Celem jest zmuszenie skoczków do mocnego odbijania się na progu i możliwość wielu lądowań na 1. treningu. Myślę, że dobrym urozmaiceniem treningu byłoby porozumienie się za jakimś klubem sportowym mającym sekcję gimnastyczną/akrobatyczną z trampoliną gdzie skoczkowie mogliby skakać (np w grubych skarpetkach) a po najwyższym skoku lądować na trampolinie telemarkiem (np 10x1 lądowanie, 5x2 lądowania 3x3 lądowania( lub w innej konfiguracji w zależności od potrzeb. Nie mam pewności ale prawdopodobnie poprawiłaby się wytrzymałość siłowa. Na upartego można spróbować ustawić górną część skrzyni gimnastycznej, przykryć jej górę jakąś folią plastikową aby nie niszczyć, węższą stronę przystawić do piaskownicy i lądować w piaskownicy telemarkiem.
  Wytrzymałość ogólną należało ćwiczyć po zakończeniu okresu roztrenowania. Teraz jest za późno ale proponuję wprowadzenie obowiązkowych codziennych rozruchów, najlepiej przed śniadaniem, po wypiciu maksymalnie 1/3 szklanki herbaty i spożyciu ok 3 kostek z tabliczki miękkiej, słodkiej czekolady. 10min. truchtu, 5-10 min gimnastyki powrót lekkim biegiem. Znacznie wzrośnie wytrzymałość oraz poprawi się nastrój skoczka, dzięki pojawieniu się endorfin czyli hormonów szczęścia.
  Wprawdzie Norwegowie wynaleźli inny sposób. Aby osiągnąć dobre wyniki w sporcie koniecznie trzeba być chorym na astmę ale tej metody nie polecam.

 • Arturion weteran
  @Raptor202

  Ale kwali może ktoś tam przejść. Na punkty, spoza głównej trójki nikt nie powinien liczyć, bo i ta trójka nie musi ich zdobyć.

 • Raptor202 weteran

  Czterech leszczy, jeden debiutant, który pewnie przepadnie, plus gość będący prawie po drugiej stronie rzeki. Nie spodziewam się, żeby którykolwiek z nich coś zwojował.

 • Arturion weteran
  @kwak11234@wp.pl

  No i może Merilainen, ale niczego bym sobie za to nie dał uciąć. Zależy jaka będzie obsada.
  A Jarko? Nie zdziwiłbym się, gdyby był ostatnim Finów, choć może wygra z Veltą.

 • kwak11234@wp.pl weteran
  @rybolow1

  obaj nie byli w top 10 w Rovaniemi, nie ma zadnych szans by przeszli Q

  jedynie to Paalosari i Heikinen sa w stanie, obsady wielkiej ilosciowo nie spodziewam sie, wiec bedzie troszke latwiej

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @ZKuba36

  To już ich nie chwalisz? :)

 • HAZARD weteran
  @rybolow1

  Pohjola jest w takiej zapaści, że nie ma praktycznie żadnych szans na awans, Jarek niestety też nie rokuje na taki wyczyn.

 • rybolow1 bywalec

  Poza Palosaarim niczego wielkiego się po reszcie nie spodziewam, ew. Pohjola i Maatta przejdą kwalifikacje

 • Janeman profesor
  @znawca_francuskiego

  Nie bycie najgorszym z Finów to jeszcze nie jest wyznacznik czegokolwiek w skokach - szczególnie, że Finowie zamierzają wykorzystać przysługującą im kwotę startową, czego się raczej nie spodziewałem.

 • kwak11234@wp.pl weteran

  zapewne krajowka tylko na piatkowe kwalifikacje, tak jak bylo to rok temu

 • Lataj profesor
  @ZKuba36

  Mogliby się nauczyć oszczędzania energii na konkursy od niejakiego Żyły ;)

 • ZKuba36 profesor
  Ostatni dzwonek

  Dla trenerów Maciusiaka i Kwiatkowskiego aby natychmiast wprowadzili treningi wytrzymałości siłowej oraz poprawy techniki lądowania. Z moich obserwacji wynika, że zwłaszcza najmłodsi zawodnicy, nie wytrzymują skoków konkursowych. Wyskakują się na treningach, na których czasami skaczą nawet bardzo dobrze, co świadczy o ich talencie i dobrej technice lotu, ale gdy przychodzą skoki punktowane to z wytrzymałością jest fatalnie.
  Jeżeli zawody są dwudniowe, to regułą jest, że skoki w 2. dniu są gorsze (czasami dużo gorsze) niż skoki 1. dnia. W zasadzie, jest to mankament nie tylko polskich juniorów ale dlaczego nie mamy być wyjątkiem? Będą większe sukcesy. Poza tym nawet juniorzy powinni być przygotowywani do skoków w PŚ, gdzie skoków jest jeszcze więcej, bo dochodzą skoki próbne przed kwalifikacjami i same kwalifikacje. Razem 13 skoków w tym 6 ocenianych przez sędziów punktowych. Czy jakiś polski junior jest przygotowany do tak dużej liczby skoków w czasie 2. dni?
  W PŚ. czasami w czasie 1 dnia odbywają się 2 konkursy, Co wtedy?
  Dobry początek sezonu jest bardzo ważny bo psychicznie ustawia skoczka na cały sezon. Oczywiście z intensywnością treningów nie można przesadzać aby nie doszło do tego co wydarzyło się na początku ubiegłego sezonu.
  Złota zasada: "Lepiej mieć 5 treningów za mało niż 1 za dużo"!

 • SaraT stały bywalec
  @Julixx05

  Tylko jeszcze niech się ilość zamieni w jakość.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl