Debiutant w składzie Austrii na Rukę

 • 2022-11-22 10:02

Francisco Moerth zadebiutuje w Pucharze Świata. 23-latek dostanie szansę przy okazji weekendu w Ruce, gdzie zastąpi kontuzjowanego Daniela Hubera. W Finlandii pokaże się siedmiu Austriaków.

Reprezentant klubu z Bad Mitterndorf to triumfator cyklu FIS Cup 2021/22. Austriak w czternastu występach na trzecioligowym froncie zdobył 817 punktów, sześciokrotnie stając na podium - w tym dwa razy na najwyższym stopniu.

Francisco Moerth pokazał swoje możliwości w lipcu, kiedy okazał się jednym z objawień Grand Prix w Wiśle. 23-latek w pierwszym konkursie nie awansował do czołowej "30", natomiast dzień później finiszował piąty. Resztę sezonu letniego spędził w Letnim Pucharze Kontynentalnym, gdzie plasował się na przełomie pierwszej i drugiej dziesiątki. Styryjczyk zastąpi w Finlandii Daniela Hubera, który na początku listopada przeszedł operację prawego kolana.

- Nie mógłbym sobie wymarzyć lepszego miejsca niż Ruka na mój pierwszy występ w Pucharze Świata. Do tej pory mogłem rywalizować z międzynarodową czołówką tylko w letnich konkursach. Teraz jestem bardzo podekscytowany tym, co mnie czeka w Ruce - powiedział absolwent szkoły sportowej w Stams.

Przeczytaj także: Daniel Huber przeszedł operację. W tym roku nie wróci do rywalizacji

Trzon zespołu, który minionej zimy zgarnął Puchar Narodów i olimpijskie złoto w drużynie, będą tworzyć Philipp Aschenwald, Manuel Fettner, Michael Hayboeck, Jan Hoerl, Stefan Kraft i Daniel Tschofenig.

W Wiśle najwięcej punktów zgromadził Kraft, który z dorobkiem 105 "oczek" zajmuje trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - za Dawidem Kubackim oraz Halvorem Egnerem Granerudem. W czołowej "10" plasują się także Fettner (piąty), Aschenwald (ósmy) i Tschofenig (dziewiąty).

- Jedziemy do Finlandii z dużą dawką pewności siebie. Nie za dużo, nie za mało. Start był dla nas bardzo dobry. Myślę, że widać było, że mamy potencjał, by być znowu w czołówce. Pierwsze skoki na śniegu są oczywiście zawsze czymś wyjątkowym - podkreśla trener Andreas Widhoelzl.

Zawody na Rukatunturi - po hybrydowej premierze w Wiśle - będą pierwszymi na śniegu w ramach Pucharu Świata 2022/23. - Czeka tam na nas biały krajobraz, a to naprawdę przypomina skoki narciarskie. W ciągu ostatnich kilku dni udało mi się naładować akumulatory na długi sezon i czuję się dobrze przygotowany - zapewnia Kraft, jeden z oficjalnych rekordzistów 142-metrowego obiektu w Ruce. On, a także Ryoyu Kobayashi i Karl Geiger w przeszłości poszybowali tam na odległość 147,5 metra.

Program PŚ w Ruce (HS142):

Piątek, 25.11.2022
12:00 - Odprawa techniczna
14:15 - Oficjalny trening
16:45 - Kwalifikacje

Sobota, 26.11.2022
7:45 - Seria próbna
9:00 - Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 27.11.2022
7:30 - Kwalifikacje
9:00 - Pierwsza seria konkursowa

* wszystkie godziny według czasu polskiego

Oglądaj sporty zimowe (i nie tylko!) w kanałach Eurosportu >>>


Dominik Formela, źródło: Komunikat prasowy OESV
oglądalność: (6907) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj profesor
  @skakanie_na_sniadanie

  Bo mamy przepaść pokoleniową, której oni nie mają. Ze starszych przetrwali ci najlepsi, jak i najbardziej cierpliwi.

 • skakanie_na_sniadanie bywalec
  @Lataj

  Ten debiutant ma 23 lata, inny austriacki skoczek, Lackner debiutował mając 24 lata, swój drugi konkurs PŚ zaliczył 3 lata później. A my wystawiamy na debiuty nastolatków.

 • Lataj profesor

  Oni się nie bali wystawić debiutanta w Ruce. A u nas młodzież "ma jeszcze czas". Myślałem, że może z AUT-ów pojedzie Mueller, ale Moerth też może być (nawet Reisenauer to nie byłaby zła decyzja). Jak będzie w stanie wykorzystać swoją agresywną technikę lotu, to chwała mu.

 • Oczy Aignera profesor
  @dejw

  Nawet nieoficjalny rekord to 150,5 m (Ville Larinto na treningu przed konkursem PŚ).

 • dejw profesor
  @janbombek

  Jak przeżył Wisłę, to już nic poważnego mu nie grozi ;)
  Na Ruce jak najbardziej da się wylądować 150, choćby Hoerlowi udało się to na grudniowym CoC w 2020. Chociaż styl Kubackiego, raczej nie jest zbyt optymalny na takie odloty, dużo bardziej prawdopodobne byłoby ustanie takiej próby (i to może nawet z telemarkiem) u skoczków lecących jak Kraft, czy Domen.

 • dejw profesor

  Raczej spodziewana decyzja, dał najwięcej argumentów, by wobec kontuzji Hubera postawić właśnie na niego.
  Ciekawy zawodnik, do sezonu 19/20 to nie był w stanie przebić się nawet na poziomie FC, w całej historii startów w AC tylko jedno miejsce w TOP10, brak występów na MŚJ. Przeskok niesamowity, ale nie pierwszy tego rodzaju u AUTów, podobną drogę, od totalnego buloklepa po kompletnie niespodziewany wybuch i przebicie się do składu na PŚ notowali w ostatnich latach Hoerl i Kahofer.

 • Arturion weteran

  "Czeka tam na nas biały krajobraz, a to naprawdę przypomina skoki narciarskie."
  Niby młody skoczek, a tradycjonalista... ;-(

 • tobiaszko stały bywalec
  @janbombek

  Z Tego co pamiętam to Kraft 147,5m lądował telemarkiem więc myślę, że 150m da się bezpiecznie wylądować :)

 • janbombek doświadczony

  Czy w Ruce da się bezpiecznie odpalić 150 m? Pytam tak a'propos Dawida, szkoda żeby coś mu się stało, już na początku sezonu.

 • JanPapieros stały bywalec
  @kwak11234@wp.pl

  Ty lepiej niczego nie przewiduj dzieciaku bo już milion wróżb i prawie żadna się nie zgadzała XDDD

 • kwak11234@wp.pl weteran

  Ktos sie pytal ile skoczkow przewiduje w ten weekend +65 na spokojnie.
  Rumuni tez jadą do Ruki

 • znawca_francuskiego doświadczony

  Po pierwszym weekendzie Austria wygląda na mocny zespół. Nie licząc Hayboecka to cała piątka mieści się w TOP12. Chociaż jak wiadomo zimowe konkursy zaczynają się dopiero od piątku...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl