Klingenthal alternatywą dla Titisee-Neustadt?

 • 2022-11-22 12:35

Jesienna aura nie ułatwia zadania komitetowi organizacyjnemu Pucharu Świata w Titisee-Neustadt. Na Hochfirstschanze (HS142) nadal nie ma grama naturalnego śniegu, a do rozpoczęcia oficjalnego programu imprezy zostało zaledwie szesnaście dni. Inaczej wygląda sytuacja w Klingenthal, gdzie w ruch poszły armatki śnieżne.

W minionym tygodniu skontaktowaliśmy się z działaczami z Badenii-Wirtembergii, którzy przekazali nam, że w pobliżu największej naturalnej skoczni w Niemczech czekają zapasy śniegu z ubiegłej zimy. Do tego nasi zachodni sąsiedzi liczyli na ochłodzenie.

- Pogoda nie jest jeszcze zimowa. Mamy jednak nadzieję, że od tego weekendu zrobi się chłodniej - usłyszeliśmy w czwartek. Minione dni nie przyniosły przełomu, a w Schwarzwaldzie nadal panuje deszczowa aura.

Aktualny plan ekipy z Titisee-Neustadt zakłada, że 1 grudnia rozpocznie się transport ubiegłorocznego śniegu na Hochfirstschanze (HS142), a w kolejnych dniach jego rozprowadzanie po zeskoku i rozbiegu. Do tego czasu mają panować dodatnie temperatury i utrzymywać się opady deszczu.

Tymczasem w Saksonii rozpoczęto naśnieżanie Sparkasse Vogtland Areny (HS140), gdzie - podobnie jak w naszym kraju - pojawiły się pierwsze przymrozki i śnieżyce. Do tego już w listopadzie zdecydowano się na uruchomienie armatek śnieżnych. Czy obiekt w Klingenthal może rzutem na taśmę zastąpić Titisee-Neustadt w Pucharze Świata 2022/23?

- Jedyne, co robimy, to staramy się przygotować do styczniowego Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Wykorzystaliśmy więc dwa zimne dni minionego weekendu. Nie ma szans, abyśmy byli gotowi na weekend przypadający Titisee-Neustadt. Tutejsza prognoza pogody również nie wygląda obiecująco, więc najprawdopodobniej nie będziemy w stanie wyprodukować żadnego śniegu w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch. Nie otrzymaliśmy też żadnej prośby od FIS ani nic podobnego. Trzymamy się tylko własnego harmonogramu - odpowiada nam Konstanze Schneider, oficer prasowa Pucharu Świata w Klingenthal.

Klingenthal nie znalazło miejsca w bieżącej edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich. Titisee-Neustadt po raz drugi w tym roku ma ugościć najlepszych zawodników. W styczniu, kiedy Hochfirstschanze zastępowała Sapporo na trasie pucharowej karuzeli, dwukrotnie brylował Karl Geiger. Teraz w południowych Niemczech mają powalczyć kobiety i mężczyźni. W planie jest też pierwszy mikst tej zimy.

Program PŚ w Titisee-Neustadt (HS142):

Czwartek, 08.12.2022
10:00 - Odprawa techniczna
16:00 - Oficjalny trening mężczyzn

Piątek, 09.12.2022
10:00 - Kwalifikacje mężczyzn
11:45 - Konkurs indywidualny mężczyzn
14:00 - Oficjalny trening kobiet
15:00 - Kwalifikacje kobiet

Sobota, 10.12.2022
10:30 - Seria próbna
11:45 - Konkurs drużyn mieszanych

Niedziela, 11.12.2022
11:15 - Seria próbna kobiet
12:15 - Konkurs indywidualny kobiet

14:30 - Kwalifikacje mężczyzn
15:45 - Konkurs indywidualny mężczyzn

Oglądaj sporty zimowe (i nie tylko!) w kanałach Eurosportu >>>


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5793) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj profesor

  No to może nie być weekendu przed Engelbergiem, co spowoduje, że wyrwa w kalendarzu będzie jeszcze większa. A szkoda, bo skocznia w Titisee ma swój klasyczny klimat, a Klingenthal kojarzy się głównie z jesienią i nie wyróżnia się specjalnie od innych obiektów. Jednak w TN mogliby postawić na tory lodowe i igelit, aby dało się skakać przez cały rok - aż połowa dużych skoczni w PŚ w Niemczech nie ma takiej możliwości.

 • skakanie_na_sniadanie bywalec
  @King

  Nie no, wiślańskiego bubla nic nie pobije. Ale Klingenthal do najbardziej klimatycznych skoczni nie należy. Głównie dlatego że tam zawody odbywają się prawie zawsze w anturażu jesiennym.

 • .....sieanieskoczy doświadczony
  @King

  Mam dokładnie takie same odczucia. Wisła, Klingenthal, Nizny Tagil i parę innych potwórków dzisiejszych czasów.

 • kibicsportu profesor

  Wolałbym zawody w Klingenthal niż w Titisee. Jedna z lepszych skoczni. Szkoda, że nie ma jej w kalendarzu w tym sezonie.

 • King profesor
  @.....sieanieskoczy

  Nie wiem czy tylko ja tak mam, ale dla mnie skocznia w Klingenthal podobnie jak w Wiśle jest kompletnie nijaka. Takie trochę odzwierciedlenie, symbol dzisiejszych skoków. Oby jednak zawody w Titisee doszły do skutku.

 • .....sieanieskoczy doświadczony

  Klingenthal dobrze kojarzy się Polakom, z resztą Nojsztat też, ale to jednak ta druga skocznia wydaje się tą ciekawszą.
  Klingenthal to obiekt jak dla mnie bez charakteru - taki "typowy" betonowy moloch jakich dziś pełno.

 • EddieKoteł doświadczony

  Oby nie Klingenthal, skocznia w Titisee jest dużo ciekawsza, ale to że FIS nie wymusił na nich zainstalowania mrożonych torów już jakieś dwa sezony temu to jakieś nieporozumienie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl