Maren Lundby zapowiada kolejną przerwę od rywalizacji

 • 2022-11-23 15:50

Najlepsze skoczkinie świata wrócą do walki o Kryształową Kulę w pierwszy weekend grudnia. Gospodarzem zawodów będzie Lillehammer, a na rozbiegu nie zabraknie gwiazdy norweskiej reprezentacji - Maren Lundby. Mistrzyni olimpijska z Pjongczangu, która w Wiśle wróciła do rywalizacji po wielomiesięcznej przerwie, zapowiedziała kolejny okres bez startów na arenie międzynarodowej.

Olimpijski kompleks Lysgaardsbakken to miejsce, gdzie Maren Lundby po raz ostatni celebrowała triumf w zawodach rangi Pucharu Świata. 28-latka wygrała na domowej arenie 10 marca 2020 roku, zwyciężając po raz 30. w omawianym cyklu. Teraz czeka ją tam pierwszy sprawdzian na śniegu od 1 marca 2021 roku, kiedy została mistrzynią świata w Oberstdorfie, po czym zawiesiła sportową karierę - rezygnując z udziału na igrzyskach w Pekinie.

Trzykrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli, która po inauguracji w Wiśle otwiera trzecią dziesiątkę klasyfikacji generalnej Pucharu Świata kobiet, przedstawiła rodzimym mediom plan na zimę. Dla większości zawodników głównym celem będą mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Skandynawka ma bronić w Planicy tytułu na dużym obiekcie, natomiast nie ukrywa, że skupia się na innych wydarzeniach.

Lundby na początku grudnia wystartuje przed własną publicznością, po czym usunie się w cień. - Staram się nadać priorytet temu, co dla mnie ważne i uczynić to bardzo dobrym. Plan zakłada powrót do Pucharu Świata pod koniec stycznia. Nie mam wątpliwości, że moim celem na tę zimę jest Raw Air i marcowe loty w Vikersund - poinformowała w rozmowie z Norweską Agencją Prasową (NTB).

Taki plan zakłada, że Lundby ominą prawdopodobnie konkursy w Titisee-Neustadt, Turniej Sylwestrowy w Villach i Ljubnie, a także japońskie zmagania w Sapporo i Zao.

- Nie jestem jeszcze tam, gdzie chcę być. Fizycznie i technicznie, a do tego może trochę sprzętowo. Chcę wykorzystać ten czas na dobry trening fizyczny i trochę skakania - argumentuje.

W przyszłym tygodniu skoczkinie powalczą w Lillehammer na dwóch obiektach. Najpierw na HS98, a następnie na HS140. Transmisja obu konkursów w Playerze.

Program PŚ Pań w Lillehammer:

Piątek, 02.12.2022
12:00 - Odprawa techniczna
15:45 - Oficjalny trening HS98
17:30 - Kwalifikacje HS98

Sobota, 03.12.2022
15:30 - Seria próbna HS98
16:30 - Pierwsza seria konkursowa HS98

Niedziela, 04.12.2022
10:30 - Oficjalny trening HS140
15:30 - Kwalifikacje HS140
16:30 - Pierwsza seria konkursowa HS140

Oglądaj sporty zimowe (i nie tylko!) w kanałach Eurosportu >>>


Dominik Formela, źródło: nettavisen.no
oglądalność: (2575) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Fakt, dogrzebałem się do informacji na skijumping.pl - pisano o tym kilka razy ale albo nie podawali jak wyłoniona będzie tam ta 15, albo faktycznie raz pisali, że przez przez Raw Air.... Jakoś tak założyłem, że to będzie top 15 PŚ, głowy nie dam ale wydaje mi się, że gdzieś taka informacja jednak też była.

  Niemniej na dziś faktycznie o liście startowej na loty kobiet ma decydować Raw Air.

 • Wojciechowski profesor
  @Wojciechowski

  Jednak zorientowali się w centrali, że „wkradł się błąd” i rzeczywiście chodzi o „15” Raw Air. Dobrze się tam bawią. ;)

 • Wojciechowski profesor
  @Arturion

  Wydaje mi się, że oni to chcieli w ogóle włączyć do programu samego Raw Air jako jego finał (tyle że bez wliczania do PŚ). Wygląda na to, że ani FIS do końca nie wie, ani i organizatorzy Raw Air też nie

  Czego my się w sumie spodziewamy. ;)

 • Wojciechowski profesor
  @Kolos

  W kwietniu była mowa o „15” Raw Air (chociaż niby tylko „most likely”):
  http://www.fis-ski.com/en/ski-jumping/ski-jumping-news-multimedia/news/2022-23/women-shall-get-to-ski-fly

  Teraz faktycznie widzę, że narobili jakieś zamieszanie. Typowy FIS-owski bałaganik. :)

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Była mowa o pierwszej 15 PŚ.

 • Arturion weteran
  @Wojciechowski

  Dziwne. Też myślałem, że jest tak, jak pisze @Kolos. Dlaczego akurat "rower"?
  A ta pani powinna być sprytniejsza od rywalek i zrobić sobie przerwę aż do samych lotów... ;->

 • Wojciechowski profesor
  @Kolos

  Nie, konkurs lotów ma być dla 15 najlepszych zawodniczek Raw Air. Chyba że coś się ostatnio zmieniło, a przegapiłem.

 • Kolos profesor

  Loty już może Lundby wykreślić z grafika jeśli będzie odpuszczać PŚ. W końcu warunek startu to miejsce w top 15 PŚ. No chyba, że pozwolą jej skakać w charakterze przedskoczkini co jest jak najbardziej możliwe.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl