PŚ Pań w Hinterzarten: Dominacja Althaus, Polki bez punktów

• 2023-01-28 16:47

Katharina Althaus pewnie wygrała sobotni konkurs Pucharu Świata pań na Rothaus-Schanze (HS111) w Hinterzarten. Reprezentantka Niemiec zwyciężyła dzięki skokom na odległość 107 m oraz 102 m. Drugie miejsce zajęła Ema Klinec, a trzecia była Abigail Strate, dla której to pierwsze pucharowe podium w karierze. Polki nie awansowały do finału.

W pierwszej serii Katharina Althaus poszybowała najdalej, lądując na 107 metrze. Niemka prowadziła z przewagą 14,9 punktu nad Sarą Takanashi (103,5 m) oraz 20,6 pkt. nad Abigail Strate (103 m). Czwarta była Selina Freitag (97 m), piąta Yuka Seto (101 m), a szósta Ema Klinec (102 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Chiara Kreuzer (93,5 m), Nika Kriznar (101 m) i Yuki Ito (96 m). Czołową dziesiątkę zamykała Anna Rupprecht (96 m).

Reprezentantki Polski nie zdołały awansować do finału. Trzydzieste szóste miejsce zajęła Kinga Rajda (79 m), a trzydzieste dziewiąte - Paulina Cieślar (74,5 m).

W drugiej rundzie Katharina Althaus poszybowała na 102 metr i zwyciężyła na Rothaus-Schanze z przewagą 21,2 punktu nad drugą Emą Klinec (105,5 m). Trzecie miejsce wywalczyła Abigail Strate (106,5 m), która po raz pierwszy w karierze stanęła na podium zawodów Pucharu Świata. Kanadyjka wyprzedziła Sarę Takanashi (101 m), Selinę Freitag (99 m) oraz Chiarę Kreuzer (94 m).

Na siódmej pozycji zawody ukończyła Yuki Ito (102 m). Ósme miejsce zajęła Chinka Liu Qi (100,5 m), dziewiąta była Yuka Seto (90 m), z kolei dziesiąta Anna Odine Stroem (99,5 m).

Liderka Pucharu Świata, Eva Pinkelnig (92,5 m i 97 m) zakończyła sobotni konkurs w Hinterzarten na trzynastej pozycji.

Sobotni konkurs rozegrano w całości z 33. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Eva Pinkelnig (1036 pkt.) przed Kathariną Althaus (853 pkr.) i Anną Odine Stroem (673 pkt.). Czterdzieste piąte miejsce zajmuje Nicole Konderla (6 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriaczki (2346 pkt.) przed Niemkami (2204 pkt.) i Norweżkami (2073 pkt.). Polki z dorobkiem 56 punktów zajmują trzynastą lokatę.

W niedzielę rozegrane zostaną kolejne zawody w Hinterzarten. O 13:45 mają rozpocząć się kwalifikacje do zaplanowanego na 15:15 konkursu.