Niko Kytoesaho mistrzem Finlandii na dużej skoczni

• 2023-02-18 22:25

Reprezentantów Finlandii zabrakło na starcie zawodów w Rasnovie. Przerwę od Pucharu Świata skoczkowie z Kraju Tysiąca Jezior wykorzystali na rozegranie krajowych mistrzostw. W sobotę na dużej skoczni w Kuopio złoty medal wywalczył Niko Kytoesaho.

23-letni reprezentant klubu Lahden Hiihtoseura oddał skoki na 129,5 i 127 m i drugiego Anttiego Aalto wyprzedził o ponad 31 punktów. Aalto, który pewnie wygrał serię próbną przed zawodami, zepsuł pierwszy skok, w którym uzyskał tylko 117,5 m. W drugiej próbie osiągnął 124,5 m, co pozwoliło mu wywalczyć srebrny medal. Ze stratą niespełna dwóch punktów do wicemistrza Finlandii na trzecim miejscu uplasował się najlepszy junior na świecie, Vilho Palosaari, który uzyskał 121,5 i 119,5 m.

Ta trójka wyraźnie odskoczyła reszcie stawki. Czwarty z dużą stratą do podium był Kalle Heikkinen, piąty - najlepszy fiński specjalista od kombinacji norweskiej, Ilkka Herola. Na szóstym miejscu uplasował się kolega Palosaariego z juniorskiej drużyny, która wywalczyła czwarte miejsce podczas mistrzostw świata w Whistler, Kasperi Valto. Na siódmej pozycji znalazł się Mico Ahonen, na ósmej Arttu Pohjola, a dopiero 9. był Eetu Nousiainen, wybrany przez Janne Väätäinena do składu reprezentacji na mistrzostwa świata w Planicy. Tak słaby wynik "zawdzięcza" skokowi z pierwszej serii, w której wylądował na zaledwie 107 metrze. Dziesiątkę zamknął Tomas Kuisma, a sklasyfikowano 22 zawodników.
Pełne wyniki

Część startujących w Kuopio młodszych zawodników rywalizowała dzień wcześniej w Jyväskylä w juniorskich mistrzostwach krajów nordyckich, w których Finowie wywalczyli dwa medale. Srebro wyskakał Tuomas Meis, a brąz Riku Vartiainen. Po najcenniejszy medal sięgnął jednak estoński talent Kaimar Vagul. Warto na marginesie zaznaczyć, że mieszkający i trenujący na co dzień w Niemczech zawodnik, choć w bryluje w swojej kategorii wiekowej w Pucharze Niemiec, słabo prezentuje się tej zimy w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Dziś Kacper Tomasiak ubiegł go w rywalizacji zawodników z rocznika 2007 o pierwsze punkty zawodów "drugiej ligi". Wśród dziewcząt triumfowała Finka, Heta Ellen Hirvonen.

Finowie corocznie organizują też mistrzostwa kraju na skoczni średniej. Takie zawody odbyły się 14 stycznia w Lahti, ale zabrakło na ich starcie czołowych zawodników. Mistrzem kraju został Henri Kavilo, wicemistrzem Kalle Heikkinen, a brązowy medal zdobył Timi Heiskanen. Tuż za podium znalazł się Jarkko Määttä, Konkurs pań wygrała wówczas Minja Korhonen.

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7981) komentarze: (3)