MŚ w Planicy: Alexandria Loutitt mistrzynią świata! Rajda 23. w pożegnalnym starcie

• 2023-03-01 18:22

Złoto dla Kanady! Alexandria Loutitt (134,5 m i 133,5 m) wywalczyła tytuł mistrzyni świata na dużej skoczni (HS138) w Planicy. Srebro zdobyła obrończyni tytułu, Maren Lundby, a brąz Katharina Althaus. Dwudzieste trzecie miejsce zajęła Kinga Rajda, która ogłosiła zakończenie kariery.

Alexandria LoutittAlexandria Loutitt
Maren LundbyMaren Lundby
Katharina AlthausKatharina Althaus
Alexandria Loutitt i Abigail StrateAlexandria Loutitt i Abigail Strate

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowały się dwie zawodniczki - Maren Lundby, która podparła prawą dłonią skok na odległość 139,5 metra, oraz Alexandria Loutitt z wynikiem 134,5 metra. Norweżka i Kanadyjka miały 4,9 punktu przewagi nad multimedalistką MŚ w Planicy, Kathariną Althaus (120,5 m). Czwarta była Nozomi Maruyama (129 m), piąta Anna Odine Stroem (121 m), a szósta Eva Pinkelnig (121 m).

Czołową dziesiątkę rundy skompletowały Marita Kramer (126,5 m), Josephine Pagnier (128 m), Thea Minyan Bjoerseth (124 m) oraz Yuki Ito (116 m).

Awans do serii finałowej wywalczyła Kinga Rajda. Reprezentantka Polski wylądowała na 115 metrze i na półmetku zmagań zajmowała dziewiętnastą pozycję.

Nicole Konderla z wynikiem 102,5 metra zakończyła udział w zawodach na trzydziestym ósmym miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 20., 19., 18. i 17. belki startowej w zmiennych warunkach wietrznych.

W finale rywalkom odleciała Alexandria Loutitt. Mistrzyni świata juniorek poszybowała na odległość 136,5 metra i wywalczyła pierwszy w historii Kanady złoty medal seniorskiego czempionatu w skokach narciarskich! Reprezentantka kraju spod znaku Klonowego Liścia triumfowała na Bloudkovej Velikance z przewagą 9,6 punktu nad obrończynią tytułu, Maren Lundby (133 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Katharina Althaus (128 m), która tym samym opuści Słowenię z czterema medalami.

Na czwartej pozycji rywalizację zakończyła Nozomi Maruyama (125,5 m) przed Anną Odine Stroem (122,5 m) i Evą Pinkelnig (123 m). Na siódme miejsce awansowała Ema Klinec (131,5 m), ósma była Thea Minyan Bjoerseth (126 m), dziewiąta Chiara Kreuzer (126 m), natomiast pierwszą dziesiątkę - Nika Kriznar (128,5 m).

Kinga Rajda w finale uzyskała 118,5 metra i zajęła dwudzieste trzecie miejsce, wyrównując najlepsze osiągnięcie w historii reprezentacji Polski w zawodach indywidualnych MŚ. Wcześniej taką pozycję na normalnej skoczni w Seefeld w 2019 roku uzyskała Kamila Karpiel.

Po konkursie Kinga Rajda zapowiedziała, iż mistrzowski konkurs w Planicy jest jej ostatnim występem i tym samym kończy uprawiać zawodowo skoki narciarskie. Zawodniczka informowała o tym w trakcie zawodów, prezentując przed kamerami rękawice z napisami "Last dance" i "Dziękuję familio!".

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 18. platformy.

Alexandria Loutitt została drugim przedstawicielem skoków narciarskich w historii, który w tym samym roku wywalczył tytuł mistrza świata juniorów oraz seniorów. Kanadyjka triumfowała bowiem w ubiegłym miesiącu w juniorskim czempionacie w Whistler. Wcześniej tej samej sztuki dokonał w 1995 roku Norweg Tommy Ingebrigtsen.

Dla Maren Lundby to pierwsze podium zawodów najwyższej rangi po dwuletniej przerwie. Po raz ostatni Norweżka sklasyfikowana została w czołowej trójce... na poprzednich mistrzostwach świata w Oberstdorfie, kiedy to triumfowała w rywalizacji na dużej skoczni. Dodatkowo 139,5 metra obrończyni tytułu, pomimo podparcia skoku prawą dłonią, zostało uznane przez FIS za oficjalny kobiecy rekord Bloudkovej Velikanki.

Szansy na zostanie pierwszym przedstawicielem w skokach narciarskich z czterema złotymi medalami na jednych mistrzostwach świata nie wykorzystała Katharina Althaus, która do poprzednich trzech tytułów mistrzowskich dołączyła brąz. Niemka z czterema medalami wyrównała osiągnięcie Martina Schmitta (2001), Thomasa Morgensterna (2011), Rune Velty (2015), Stefana Krafta (2017), Maren Lundby (2021) oraz Karla Geigera (2021).

Dla pań to koniec rywalizacji w tegorocznych MŚ. Teraz na zawodniczki czeka występ w Raw Air na norweskich skoczniach w Oslo (10-12 marca), Lillehammer (13-15 marca) oraz - po raz pierwszy w historii i tylko dla czołowej piętnastki klasyfikacji generalnej turnieju - na mamucie w Vikersund (17-19 marca).