Finał Pucharu Kontynentalnego z udziałem ośmiorga Polaków

 • 2023-03-16 16:21

W najbliższy weekend - w tle lotów narciarskich w Vikersund - odbędą się ostatnie tej zimy zawody z cyklu Pucharu Kontynentalnego. W Lahti swoje umiejętności pokaże siedmiu Polaków, a także jedna skoczkini z naszego kraju.

Drugoligowe zawody w Kraju Tysiąca Jezior będą dla organizatorów próbą generalną przed Pucharem Świata, który odbędzie się tydzień później w ramach 100. edycji Igrzysk Narciarskich w Lahti. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, będzie to zwieńczenie Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2022/23.

Polski Związek Narciarski (PZN) zakomunikował, że do Finlandii polecą Tomasz Pilch, Jan Habdas, Klemens Murańka, Maciej Kot, Kacper Juroszek, Klemens Joniak oraz Adam Niżnik. Naszą jedynaczką w rywalizacji kobiet będzie uczestniczka tegorocznych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym - Paulina Cieślar.

W obu przypadkach areną zmagań będzie 130-metrowy obiekt wchodzący w skład kompleksu Salpausselkae. Kobiety zmierzą się w piątek i sobotę, a mężczyźni w sobotę i niedzielę.

Program PK w Lahti (HS130):

Piątek, 17.03.2023
13:30 - Odprawa techniczna kobiet
15:30 - Oficjalny trening kobiet
17:00 - Pierwsza seria konkursowa kobiet

Sobota, 18.03.2023
8:00 - Seria próbna kobiet
9:00 - Pierwsza seria konkursowa kobiet

13:30 - Odprawa techniczna mężczyzn
15:30 - Oficjalny trening mężczyzn
17:00 - Pierwsza seria konkursowa mężczyzn

Niedziela, 19.03.2023
8:00 - Seria próbna mężczyzn
9:00 - Pierwsza seria konkursowa mężczyzn

* wszystkie godziny według czasu polskiego


Dominik Formela, źródło: PZN
oglądalność: (8709) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj profesor

  Już widzimy plusy zakończenia kariery przez Hulę. Szansę dostają Niżnik i Joniak. Ich ewentualne miejsca 28.-30. w kontekście perspektyw dawałyby więcej niż Huli 15.-20. Może Adam juniorem nie jest, ale jeśli miałby dalej się rozwijać, powinien się od przyszłego sezonu znaleźć w grupie regionalnej. Jakby potem osiągał jakieś sensowne lokaty w PK, powinien awansować do kadry B, w której powinien się znaleźć nowy szkoleniowiec, najlepiej taki o podobnej wizji do Thurnbichlera. Jeśli chodzi o wychodzącego z wieku juniorskiego Zapotocznego, też bym go nie przekreślał, zważywszy na jego skoki w ostatnim konkursie FC. Przykro mi to mówić, ale póki jeszcze przed rozpoczęciem zimy można było upatrywać w Szymonie Jojce kandydata do przejścia do grupy regionalnej, to po jego ostatnich występach nie widzę najmniejszych szans w seniorskich skokach. Prawdopodobnie pójdzie już drogą młodszego brata, Arka, który wydawał się bardziej utalentowany. Nazwisko Gruszka będzie z kolei nadal kojarzone przede wszystkim z piłką siatkową.

 • Arturion profesor
  @dervish

  No ale tak nie będzie. Klemens ma formę dzika! :-)

 • dervish profesor
  @placek08

  może być i tak jak piszesz, ale gwarancji na to, że dostanie szanse w Lahti nie ma. Wiele rzeczy moze nie pójśc po jego myśli.
  1. Wolny może ozdrowieć.
  2. Stękala może w jakiś cudowny sposób wykorzystać niespodziewanie otrzymaną szansę.
  3. Może przegrać najbliższy weekend z Pilchem i wtedy to Pilch będzie pierwszym w kolejce na Lahti. :)

 • placek08 doświadczony
  @dervish

  To może znaczyć, że chce wywalczyć miejsce na PŚ w Lahti i uważa, że:
  1) ma tam większą szansę na punkty,
  2) ma na to większą szansę w PK.

 • dervish profesor

  Nie ma żadnej walki o miejsca limitowe w znaczeniu ekstra miejscówki na PŚ bo ta nam na pierwszy sezon lata w praktyce niepotrzebna. Chyba ze chodzi o umocnienie się w rankngu CRL na podstawie którego wyznaczane sa kwoty podstawowe w PK. Tam zdobyte w tym periodzie punkty będą pracowały przez kolejne 7 periodów.

  A postawę Murańki można tłumaczyć tak: nie czuje się na siłach by walczyć o punkty w PŚ, uważa ze łatwiej i więcej może zarobić zajmując czołowe pozycje w PK. Czy to dobrze świadczy o jego ambicjach sportowych? Bo o zmyśle ekonomicznym to na pewno. ;)

 • Arturion profesor
  @Rawianek

  Wobec rezygnacji lepszych - tak.

 • Rawianek doświadczony

  Skład optymalny.

 • pawelf1 profesor
  @Skokownik

  Nikt nikogo nie poświęca . Tylko Stękała chciał jechać na mamuta.

 • pawelf1 profesor

  Pilch trochę choruje i nie chciał jechać na Mamuta ., Murańka też nie chciał ............. wkleiłem link do artykułu pod artykułem o zmianie.

 • Skokownik weteran
  @Arturion

  Jest jeszcze Habdas, który również był lepszy od Stękały w Zakopanem, a nie wiem, czy jakoś będzie tu mega przydatny w Lahti. Jeżeli Murańkę poświęcamy na walkę o miejsce limitowe, to możemy dać szansę zadebiutować w lotach Jankowi.

 • Arturion profesor
  @Bernat__Sola

  Jak nieracjonalne, jak Wolny chory (od początku sezonu - na niemożność), a Murańka bardziej przyda się tu? Można było Pilcha wysłać, ale i on może bardziej przydać się tu.

  @Skokownik - też uważam. że Murańka najbardziej na loty zasłużył, ale nie wiem, czy Vikersund to jego skocznia.

 • kewa stały bywalec

  Jak Murańka będzie dobrze skakła w Lahti to może go zostawią go na PŚ

 • vvorm bywalec
  @Radek95

  Tomasiaka poziom to na razie fis cup, okazjonalnie PK. W sumie nic dziwnego, chłopak ma tylko 16 lat, jeszcze przyjdzie na niego czas.
  Murańka, no cóż, czy to się komuś podoba czy nie, był najlepszy z naszych w Zakopanem w zeszłym tygodniu. Tak że odsunięcie go teraz to byłby jakiś marny żart.

 • King profesor
  @Radek95

  A za kogo miałby być Tomasiak? PK w Zakopanem pokazało, że ta siódemka, która jedzie jest lepsza. Niżnik co prawda był gorszy na poziomie FC, ale już w PK wypadł lepiej od Tomasiaka.

 • vvorm bywalec
  @Robert Johansson252

  Miał miejsce finał, ale nie kontynentala, tylko fis cupu :)

 • Robert Johansson252 profesor

  Do dziś byłem przekonany, że finał miał miejsce w niedzielę w Zakopcu

 • Skokownik weteran
  @Radek95

  Jeśli już to prędzej zamiast Niżnika, ale i tak dla mnie bardziej racjonalne niż ew. powołanie Szozdy. Skład chyba jednak najlepszy jaki mógł być(oprócz tego, że Klimek Murańka powinien być w Vikersund, a Andrzej Stękała właśnie w Lahti).

 • Polak_Rodak początkujący
  @Radek95

  A widziałeś wyniki ostatniego PK w Zakopanem? Jeśli nie to ci powiem: Murańka miejsca 4 i 7, a Tomasiak 31 i 47 o ile dobrze pamiętam, w każdym razie bez punktów. Dalej masz wątpliwości kto bardziej zasłużył?

 • Labrador_Retriever weteran
  @Radek95

  Powinienem jeździć, gdyby byli na zbliżonym poziomie. Tydzień temu mieliśmy okazję zobaczyć, że na ten moment Tomasiakowi jednak trochę do Murańki brakuje. Będzie w odpowiedniej formie, to będzie jeździć, mam nadzieję.

 • andbal profesor
  @Radek95

  Jak po komentarzu widać dobra znajomość tematu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl