Finałowe zawody ORLEN Cup za nami

 • 2023-03-22 06:00

Za nami wielki finał Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – ORLEN Szukamy Następców Mistrza. W sobotę, 18 marca 2023 na skoczni o rozmiarze HS-75 w Szczyrku oraz trasach biegowych Kubalonki odbyły się ostatnie tej zimy zawody z cyklu ORLEN Cup. Podczas finałowej rywalizacji najwięcej złotych medali zdobyli reprezentanci KS Chochołów, którzy trzykrotnie stanęli na najwyższym stopniu podium.

136 skoczków narciarskich i 79 kombinatorów norweskich wystartowało w ostatnich tej zimy zawodach Programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza. W finałowej rywalizacji uczestnicy walczyli o medale w sześciu kategoriach wiekowych na skoczni w Szczyrku oraz w pięciu na trasach biegowych Kubalonki.

Bezkonkurencyjny wśród Chłopców Starszych był Mateusz Rus z klubu LKS Klimczok Bystra, który oddał dwa najdłuższe skoki w tej kategorii wiekowej, uzyskując 73,5 oraz 76,5 metra. – Jestem bardzo zadowolony z tego ostatniego konkursu. Wydaje mi się, że warunki były równe dla wszystkich, a moje skoki były bardzo dobre, solidne i cieszę z tego zwycięstwa – mówił z uśmiechem na twarzy Mateusz Rus. – Ten drugi skok dał mi naprawdę bardzo dużo radości. Przyjemnie było tak daleko skoczyć. Bardzo żałuję tylko, że zabrakło dobrego lądowania, ale wiem, nad czym będę pracował przed kolejnym sezonem – dodał.

Ponownie najlepszy w kategorii Młodzik był Kacper Tomasiak z klubu LKS Klimczok Bystra, który skoczył 75 oraz 74,5 metra. – Moje próby były bardzo dobre, chociaż pojawiło się w nich kilka błędów, ale nie miały one większego znaczenia na końcowy wynik. Finałową edycję mogę ocenić na duży plus. Warunki nam dopisały, świeciło słońce i mimo wiosennej aury skocznia była naprawdę bardzo dobrze przygotowana – przyznał Tomasiak. – Tej zimy wiele razy startowałem w zawodach międzynarodowych, dlatego też nie miałem okazji rywalizować w każdej edycji zawodów ORLEN Cup. Jestem bardzo zadowolony z tego sezonu, bo to była dla mnie bardzo dobra zima. Byłem czwarty indywidualnie w mistrzostwach świata juniorów, zdobyłem srebro z drużyną, a na koniec po raz pierwszy wygrałem zawody FIS Cup. Ten sezon dały mi naprawdę dużo powodów do radości – podkreślił wychowanek i aktualny stypendysta Programu ORLEN Cup.

Medalistki i medalistki sobotniego konkursu skoków (kliknij na nazwę kategorii, zobaczyć pełne wyniki)

Chłopiec Starszy

 1. Mateusz Rus – LKS Klimczok Bystra
 2. Miłosz Malarz – KS Rutkow-Ski
 3. Konrad Tomasiak – LKS Klimczok Bystra

Młodzik

 1. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 2. Hektor Kapustik – KS Chochołów
 3. Łukasz Łukaszczyk – TS Wisła Zakopane

Młodziczka

 1. Kira Kapustikova – KS Chochołów
 2. Karina Kozlowa – KS Eve-nement Zakopane
 3. Olivia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz

Kobiety

 1. Anna Twardosz – KS AZS AWF Katowice
 2. Joanna Kil – KS Chochołów
 3. Natalia Słowik – AZS Zakopane

Junior Młodszy

 1. Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane
 3. Klemens Staszel – KS Eve-nement Zakopane

Open

 1. Marcin Wróbel – AZS Zakopane
 2. Krzysztof Leja – AZS Zakopane
 3. Stanisław Majerczyk – KS Rutkow-Ski

Tytularnym Sponsorem Programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza jest PKN ORLEN, natomiast organizatorem zawodów ORLEN Cup jest Polski Związek Narciarski.


Redakcja, źródło: Komunikat prasowy PZN
oglądalność: (2017) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • papaja początkujący
  @MichalSkoczek2002

  Żadne zaskoczenie, Krzak to buloklep.

 • Arturion profesor

  Warto dodać, że Białorusin Chaćko skacze teraz marnie. No i wśród Słowaków jest jeszcze Polony.

 • Arturion profesor
  @MichalSkoczek2002

  Dobre skakanie Lei nie dziwi. Ale, że Pękala był raz siódmy a teraz szósty, to jest niespodzianka!
  Tymek Cienciała niestety zjazd w swojej kategorii (18 miejsce). W przyszłym sezonie będzie lepiej, bo starszy rocznik pójdzie kategorię wyżej. ;-)

 • MichalSkoczek2002 bywalec

  Krzysztof Leja spisał się lepiej od Jarosława Krzaka :o

 • konrad95 doświadczony

  Biorąc pod uwagę belki startowe, które dla roczników od 2008 w górę były niemal identyczne (młodzik w I serii skakał z 9 belki podczas gdy dla reszty belką bazową była 8 belka-3.5 pkt) to Tomasiak wygrał zdecydowanie, bo o ponad 10 punktów nad Wróblem. Wyjątkowo dobrze na tle reszty zaprezentował się również Łukaszczyk (wynik na poziomie Szozdy).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl