"Jeszcze jestem w stanie ukąsić" - Stoch przed ostatnimi konkursami sezonu

 • 2023-03-23 10:00

Do końca sezonu 2022/23 pozostało pięć konkursów, w tym trzy indywidualne. Dla Kamila Stocha to ostatnie okazje, by jeszcze tej zimy wskoczyć na pucharowe podium. 35-latek w tym sezonie dwunastokrotnie meldował się w czołowej "10" zawodów z cyklu Pucharu Świata, jednak za każdym razem nie wystarczało to do zajęcia pozycji pośród najlepszej trójki. Finał Raw Air na Vikersundbakken przyniósł przełamanie w kontekście wyników uzyskiwanych na skoczni do lotów narciarskich.

Kamil StochKamil Stoch
fot. Tadeusz Mieczyński

Stoch w ubiegłą niedzielę był ósmy. Wcześniejsze zawody na mamucich obiektach, które odbyły się tej zimy, kończył w drugiej dziesiątce. - Kluczowe było kilka kwestii. To nie są proste rzeczy... Generalnie chodziło o to, abym zmienił sposób wyjścia z progu, bo tam traciłem najwięcej. Było zbyt agresywnie, a potrzebowałem zyskać wysokość bez utraty prędkości. To była zmiana wizji skoku, po wskazówkach udzielonych przez trenerów i swojej analizie. Chodziło o to, aby pójść w to całym sobą, bez kontroli. Najpierw musiałem to zobrazować sobie w głowie, a następnie zrobić to na pełnej mocy - wyjaśnia podopieczny trenera Thomasa Thurnbichlera.

Rekordzista Polski w długości skoku aż do niedzieli miał problemy z tym, by zbliżyć się do rozmiaru norweskiej skoczni. - W sobotni wieczór zasypiałem w Vikersund z taką myślą, że coś ewidentnie jest nie tak... Nie bardzo wiem, czemu tak jest. Kilka dni wcześniej wszystko funkcjonuje, a potem przyjeżdżam na mamuta i nie działa. Dalej mam takie poczucie, że muszę poświęcić kilka dni na rozpracowanie obiektu. W Vikersund ostatni dzień przyniósł to, co chciałbym uzyskać pierwszego dnia, przy okazji treningu i kwalifikacji. Z jednej strony jest to dobre, ale z drugiej strony nie pociesza mnie to zbytnio. Myślę, że to kwestia konkretnego nastawienia się na loty narciarskie. Musiałbym przyjeżdżać tutaj z kompletną wizją tego, jak to ma wyglądać i konsekwentnie się tego trzymać - uważa.

Trzykrotny mistrz olimpijski nie ukrywa, że ostatnie miesiące to ciągła gonitwa. - Czuję się, jakbym znajdował się w pewnym zawieszeniu. Nie jest super, ale nie jest tragicznie. Nie ma za bardzo na co narzekać, a bardzo bym sobie ponarzekał <śmiech>... Nie ma też powodów do przesadnej radości i świętowania. Cały sezon tak się czuję. Dochodzę do pewnego poziomu, wydaje się, że wystarczy jeszcze jeden skok i wszystko zadziała, a po chwili dzieje się coś takiego, że muszę wszystko budować od nowa... - mówi.

- Już po mistrzostwach świata w Planicy wydawało się, że wszystko będzie fajnie, a po chwili okazuje się, że nie. To znów mozolne budowanie wszystkiego, co pochłania bardzo dużo energii, zwłaszcza mentalnej, by dojść do pewnego poziomu - dodaje skoczek, dla którego sezon 2015/16 był ostatnim, podczas którego ani razu nie wskoczył na pucharowe podium.

Nasz rodak zakończył Raw Air 2023 na ósmej pozycji. - Pojedyncze skoki były naprawdę bardzo dobre. Niektóre prologi, bądź skoki konkursowe. Czasami zabrakło szczęścia, ale mam świadomość, że jeszcze jestem w stanie ukąsić i oddawać bardzo dobre skoki, na najwyższym poziomie - puentuje.

Z Kamilem Stochem rozmawiał Dominik Formela


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10607) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor

  Uważam, że pewnych trolli powinno się jednak zbanować. Z trzech ostatnich, można zostawić Elsę, bo ma trochę wdzięku i tępi trolli. ;-)
  A ten z onucarskim nickiem, to za sam ten nick powinien mieć bana.

 • AlfredN początkujący

  Skoro Kamil nie może rozkminić tego czegoś nieuchwytnego co powoduje, że skoki są bardzo dobre, ale nie wyśmienite to podpowiem, może to coś choć troszkę pomoże zrozumieć mistrzowi.
  Trzeba wziąć dowód osobisty do rąk i uważnie go przestudiować, a potem odpowiedź sama napłynie do głowy.

 • Zart początkujący
  @Czapajew

  Sio trolu

 • Czapajew początkujący
  Kto jest większym naiwniaczkiem?

  Stoch czy tabuny osłów które mu wierzą? :(

 • wiola4697 profesor

  Powodzenia!

 • Arturion profesor
  @Tomek88

  A może wygra? Oby!

 • Tomek88 profesor

  Bardzo bym chciał żeby Stoch stanął na podium jeszcze w tym sezonie. Skocznia w Lahti mu odpowiada, kto wie może właśnie tu się przełamie i wywalczy miejsce w top 3.

 • Kacper39 początkujący

  Moim zdaniem jeśli oddaje co jakiś czas dalej skoki na TOP 3 to jest jak najbardziej w zawodach też jest w stanie miejsca na tym pudle zajmować. Nie jest to już ten Kamil, który miażdżył wszystkich, ale w dalszym ciągu może jak najbardziej zająć miejsce na podium w konkursie. Do tego on chyba lubi Sallpausselke.

 • sorantor250 weteran
  @ololo

  minol? ten lek na porost włosów?

 • ololo bywalec

  Dokładnie jego czas już minol

 • Kolos profesor

  No i po co Kamil Stoch oszukuje sam siebie... Stać go wciąż na miejsca w top 10 ale to wszystko.

 • Xenkus profesor

  W tym sezonie Stoch na podium nie stanie. Tez jest w takim wieku że nie będzie już w stanie rywalizować na żyletki z młodymi. Kto wie jak na niego wpłynie sytuacja z Dawidem. Rok temu przybiła go sytuacja z wojną na Ukrainie i skakał średnio więc oby teraz tak nie było.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl