Anze Lanisek z polską Nagrodą Fair Play?

 • 2023-04-11 18:48

Cały świat skoków narciarskich pamięta wzruszające zakończenie sezonu w Planicy, gdy najlepszy słoweński skoczek, Anze Lanisek wszedł na najniższy stopień podium z kartonową podobizną swojego rywala, Dawida Kubackiego. Słoweniec wykonał piękny gest w kierunku polskiego kolegi, uronił też niejedną łzę. Zdaniem niektórych był to jeden z najpiękniejszych momentów ostatnich lat w skokach narciarskich. Od kilku dni w mediach pisze się o przyznaniu Laniskowi Nagrody Fair Play PKOl.

Ostatnie konkursy Pucharu Świata odbyły się bez naszej gwiazdy, Dawida Kubackiego, który zakończył wcześniej sezon z uwagi na chorobę małżonki. Ostatecznie uplasował się na czwartym miejscu w „generalce". Pierwsze miejsce zajął Halvor Egner Granerud, a drugie Stefan Kraft. Skoczkowie oraz fani z całego świata trzymali kciuki za rodzinę naszego polskiego orła. W niedzielę w Planicy podczas zakończenia sezonu Anze Lanisek wszedł na najniższy stopień podium z podobizną Kubackiego i zawiesił na niej medal. To był wielki gest słoweńskiego sportowca, nie zabrakło u niego łez. Rodzina Kubackich podziękowała Laniskowi, dodatkowo jego sportową postawę dostrzegł Polski Komitet Olimpijski.

- Dla mnie był drugi w całym sezonie, nawet nie trzeci. Życzę mu, Marcie i dzieciom wszystkiego najlepszego. Był w tym roku bardzo mocny. To był dla mnie naprawdę piękny moment, gdy usłyszałem, że Dawid postawił miłość na pierwszym miejscu. Wyznaję podobne wartości do niego. Może Halvor był lepszy w drugiej części sezonu. Dawid pokazał jednak, że jest wielkim sportowcem i człowiekiem. Podczas Turnieju Czterech Skoczni narodziło się mu drugie dziecko, a on walczył. Do tego trzeba mieć niezwykle mocną psychikę" - mówił Anze Lanisek po finałowych zawodach

Pierwszym skoczkiem, któremu została przyznana statuetka Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego, był Adam Małysz. Miało to miejsce w 2011 roku. Podczas jednego z konkursów w sezonie 2010/11 austriackiemu skoczkowi, Thomasowi Morgensternowi zaciął się zamek w kombinezonie. Małysz jako lider miał skakać ostatni, poprosił jednak sędziów, aby pozwolili rywalowi skakać po nim. Sędziowie wyrazili zgodę, ostatecznie Austriak wygrał zawody, a Małysz był drugi. 

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby otrzymać ową nagrodę? Kapituła kieruje się promowaniem takich zasad jak: szacunek, uczciwość, dobro, przyjaźń, tolerancję, fair play, waleczność, partnerstwo i dążenie do doskonałości. Ważne jest też promowanie przyjaznej, rodzinnej atmosfery wśród zawodników oraz idei olimpijskiej. Sportowcy otrzymują statuetki i wyróżnienia za szlachetną postawę podczas rywalizacji od 1977 roku.

Przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl w wywiadzie dla TVP powiedziała: - Sport powinien tworzyć piękno i służyć pięknu – w tym przypadku byliśmy wszyscy tego świadkami. Świadkami humanistycznej postawy słoweńskiego zawodnika pokazującej szacunek dla rywala, przyjaźń, partnerstwo. Wartości tkwiące w zasadzie fair play sytuują się wysoko w hierarchii wartości moralnych. Ta zasada może stanowić ich źródło. Gesty dokonywane przez gwiazdy sportu spotykają się z szerokim odzewem, a tym samym mogą wpływać na wizerunek współczesnego świata. A takim jest gest Laniska wobec Kubackiego, który wiążę się nie tylko z rywalizacją sportową, ale także z moralną refleksją.

Według informacji PKOl, każdy może zgłosić sportowca do otrzymania nagrody Fair Play, składanie wniosków zaczyna się już 20.04.2023.


Mirella Głowacz, źródło: Tvp.pl+Onet.pl
oglądalność: (14043) komentarze: (14)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @TsarRomanov

  Czapajew awansował?

 • mateusz3951 weteran

  Anze w pełni zasłużył na tę nagrodę. Taki gest z naszej strony mu się zwyczajnie należy.

 • TsarRomanov początkujący
  @Matrixun

  Po szybkim researchu wychodzi na to, że Małysz był jednak pierwszy. Głównego trofeum wtedy nie przyznano, ale Ammann i Morgenstern otrzymali list gratulacyjny.
  https://wisla.naszemiasto.pl/nagrody-fair-play-boruc-specjalny/ar/c2-6660837

 • Prefekt początkujący
  @Prefekt

  Żaden problem
  Wtyczka FB
  Każdy użytkownik podpisany z imienia i nazwiska.
  Wtedy nie będzie zgadywania, kto jest kto i każdy będzie oceniany za tekst, nie za ksywkę.

 • Matrixun stały bywalec

  Przypomniałem sobie materiał "Sylwetka Simona Ammanna". Jeśli informacje w nim zawarte są prawdziwe, to Małysz nie jest pierwszym skoczkiem, który dostał Nagrodę Fair Play PKOl. Proszę Redakcję o wyjaśnienie sprawy.

 • Prefekt początkujący

  A idźcie wszyscy, liczy się tylko whisky!
  No, ciekawe na jakiej zasadzie przyszła, tu wszystko tajemnicze, jeszcze nie widziałem by jakikolwiek moderator podpisał się nazwiskiem, czyli boi się, a to niepojęte, bo w większości dzieci komentują.

  ----- moderacja -----
  Sam się podpisz, daj przykład!
  --------------------------

 • Skokownik weteran
  @hulaka

  Zachęcam skontaktować się w tej sprawie z Piotrkiem Żyłą ;)

 • hulaka początkujący

  Pół litra Laniszkowi postawić

 • zimowy_komentator profesor
  @Skokownik

  Gorący transfer na rynku skokowych portali internetowych :-)

 • Karpp profesor

  Inaczej być nie mogło. To świetnie, że napisałem o tym tutaj i podchwycili temat. Choć z drugiej strony wydawał się oczywisty. ;))

 • Skokownik weteran
  @padu

  Na to wygląda. Dotąd nie widziałem jej na tej stronie. Już wcześniej napisała kilka tekstów dla innej strony o skokach narciarskich.

 • padu stały bywalec

  Nowa redaktorka skijumping.pl?

 • Matrixun stały bywalec
  @smiesznygracz

  Dokładnie. Jego gest był piękny, szczery, wzruszający i ujmujący. A czy dobrze pamiętam, że tę nagrodę w 2007 roku dostali wspomniany w artykule Morgenstern oraz Ammann za to, że nieśli na barkach Adama Małysza po jego zwycięstwie w Sapporo na Miyanomori?

 • smiesznygracz początkujący
  Lanisek

  Według mnie Lanisek zasługuję na nagrodę FAIR PLAY.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl