Były skoczek nowym trenerem Francuzów

 • 2023-05-17 20:32

Nicolas Dessum poprowadzi rodzimą reprezentację skoczków narciarskich od sezonu 2023/24 - poinformował Francuski Związek Narciarski. Były reprezentant Trójkolorowych zastąpi Francka Salviego.

Minionej zimy, podczas której Francuzi ani razu nie pokusili się o występ w Pucharze Świata, rzeczywistym trenerem Trójkolorowych był Remi Santiago. Głową projektu był jednak 60-letni Franck Salvi. Zarząd Francuskiego Związku Narciarskiego po niespełna roku postanowił pożegnać się z duetem i poszukać nowej ścieżki szkoleniowej.

Etienne Gouy, który tej wiosny został nowym dyrektorem skoków narciarskich i kombinacji norweskiej we francuskiej federacji, zdecydował się na zatrudnienie znanego nazwiska. Mowa o 48-letnim Nicolasie Dessumie, który do dziś pozostaje jedynym francuskim triumfatorem zawodów z cyklu Pucharu Świata. Trzykrotny olimpijczyk dokonał tego 22 stycznia 1995 roku na Okurayamie w Sapporo.

W kadrze Dessuma znalazło się czterech skoczków. Są to Valentin Foubert, Enzo Milesi, Jules Chervet oraz Alessandro Batby. W żeńskim zespole, na czele którego pozostaje trener Damien Maitre, znalazły się Julia Clair i Josephine Pagnier. Francuski Związek Narciarski tego lata zamierza postawić na więcej łączonych zgrupowań.

- Dla dziewcząt celem będzie ponowne plasowanie się w czołowej "10" i co za tym idzie podium, podczas gdy dla chłopców celem będzie powrót do Pucharu Świata i ugruntowanie tam swojej pozycji za sprawą punktów - mówi dyrektor sportowy w rozmowie z nordicmag.info.

Dodatkowo federacja ogłosiła, iż za młodzieżowe grupy będą odpowiadać Yoann Morel i Tanguy Bosmorin. Pierwszy za juniorów, a drugi za juniorki. Do młodzieżowej reprezentacji Francji trafili Ari Repellin, Julien Gay i Faustin Moureaux, a także Emma Chervet i Lilou Zepchi.


Dominik Formela, źródło: nordicmag.info
oglądalność: (4870) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Maciusiak mógłby ich naprostować. ;-)

 • Rawianek doświadczony

  Nie spodziewałem się go.

 • Lataj profesor

  Wydawałoby się, że po obsadzeniu w roli trenera Santiago i dowodzeniu starego Salviego gorzej już nie będzie. Ciekawe, jak ten pomysł wypali, ale wątpię, że powtórzy się casus Descombes Sevoie. Z finansami jest słabo, a Francuzów raczej nie będzie stać na zagranicznego trenera. Choć jest szansa, że ze wspólnych zgrupowań Nicolas wyniesie jakąś wiedzę.

 • Lataj profesor
  @alo

  Brak członkostwa w kadrze Dessuma po sensacyjnym podium FC to byłaby kolejna sensacja. Ja bym obstawiał, że Contamine po cichu zrobił to co Zapotoczny albo po prostu zawiesił karierę, a my tego się dowiemy w następnych dniach.

 • Lataj profesor
  @StaryEmil

  To nawet złoty rocznik. Najwięcej zwycięstw - Małysz 39, Ahonen 36, Schwarzenberger 2 no i ten Francuz z jedynym triumfem własnego kraju.

 • Arturion profesor
  @ms_

  Bardziej się obawiałem, że zakończy Foubert. Może Contamine zaciśnie zęby i będzie się starał. W sumie wszyscy skakali ostatnio na zbliżonym poziomie i wszyscy są młodzi.
  Ale na przyszłość chyba Milesi najlepiej rokuje.

 • ms_ stały bywalec
  @alo

  Obawiam się, że niedługo się dowiemy że zakończył karierę, ale oby nie.

 • kubilaj2 doświadczony

  Oby się trochę częściej pokazywali w zawodach międzynarodowych

 • StaryEmil bywalec

  Dessum to rocznik Małysza i Ahonena więc trochę młodszy jest.

 • alo profesor

  A Contamine?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl