Alexandria Loutitt zimowym sportowcem Kanady za sezon 2022/23!

 • 2023-05-18 12:39

Kanadyjka Alexandria Loutitt co rusz pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Przedstawicielka niedofinansowanej od lat dyscypliny sportu, zepchniętej na totalny krajowy margines wraz z narciarką alpejską Laurence St-Germain została uznana najlepszą przedstawicielką sportów zimowych w swoim kraju za sezon 2022/23. Otrzyma tym samym prestiżową nagrodę im. Johna Semmelinka.

To był popisowy sezon 19-letniej skoczkini. Na swojej ziemi, w Whistler, wywalczyła tytuł mistrzyni świata juniorów, a kilka tygodni później okazała się najlepsza podczas seniorskich mistrzostw w Planicy na dużej skoczni. Wygrała ponadto swój premierowy konkurs Pucharu Świata, w Zao, a w Vikersund zajęła drugie miejsce. Przez  jeden dzień, z wynikiem 222 metry, była kobiecą rekordzistką świata w długości skoku.

Dołączyła zatem do ekskluzywnego grona światowych rekordzistów, w którym figurują od wielu dekad nazwiska dwóch jej rodaków. W 1925 roku Nels Nelsen pobił rekord świata skokiem na 71 metrów w Revelstoke. 10 lat później na tej samej skoczni 87,5 metra uzyskał Bob Lymburne. Swój osobisty rekord Kanadyjka wyśrubowała ostateczne na Vikersundbakken do 225 metrów.

- Napełnia mnie wielką dumą, że zostałam doceniona nie tylko za moje wyniki, ale także za moją niezachwianą pasję i mój charakter – powiedziała Loutitt. - Status współzwycięzcy razem z Laurence St. Germain, niezwykłą sportsmenką, którą głęboko podziwiam, to prawdziwy zaszczyt - dodała skoczkini, która fizycznie nagrodę odbierze 17 listopada podczas corocznej gali organizowanej przez Kanadyjskie Muzeum Narciarstwa i tamtejszą Galerię Sław. Głównym kryterium otrzymania statuetki są osiągane wyniki, ale pod uwagę brane są także aspekty charakterologiczne i osobowościowe. 

- Alexandria i Laurence reprezentują sobą istotę tej nagrody. Ich etyka pracy, wytrwałość i poświęcenie podczas rywalizacji nie mają sobie równych, ale równie imponujące jest ich zaangażowanie w dawanie przykładu i wspieranie koleżanek z drużyny - powiedział Ken Read, przewodniczący Komitetu Nagród Canadian Snowsports Association. - Alexandria jest prawdziwym pionierem sportów zimowych w Kanadzie. Rozumie odpowiedzialność sportowca olimpijskiego i reprezentacji narodowej za stanowienie wspaniałego wzoru do naśladowania dla młodych kobiet, dla jej dyscypliny i dla rdzennej młodzieży - dodał.

Patronem nagrody jest kanadyjski alpejczyk John Semmelink, który w 1959 roku zginął tragicznie podczas zawodów w Garmisch-Partenkirchen. Loutit jest dopiero drugą przedstawicielką skoków narciarskich, której przyznano to wyróżnienie. Wcześniej, za sezony1978/79 i 1982/82, otrzymał je Horst Bulau.


Adrian Dworakowski, źródło: Cbc.ca+Fis-ski.com+informacja własna
oglądalność: (3027) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj profesor

  Jestem pełen podziwu za hart ducha i niebywałą postawę sportową, jaką się wykazała w czasie sezonu 2022/2023. Właśnie dlatego warto w Kanadzie inwestować w skoki narciarskie. Niech chłopaki też się podciągają, a nasze dziewczyny biorą przykład.

 • Arturion profesor
  @Arturion

  Alexandria - imię jak starożytne miasto. Nazwisko francuskie. Biała jak śnieg nie oszczany jeszcze przez Inuitów... ;-)

 • Arturion profesor

  "i dla rdzennej młodzieży".
  "Rdzenna młodzież", dobre. ;-)
  Faktycznie, ciągle zapominam, ze Alexandria jest "rdzenna". ;-D

 • janbombek doświadczony

  Szkoda że przez nieudolność naszych władz narciarskich nie możemy pasjonować się kobiecymi skokami w takim stopniu jak inne nacje.

 • Skokownik weteran

  Brawo dla Alex! Ta dziewczyna rozwinęła świetny poziom pomimo przeszkód i niedofinansowania skoków narciarskich w Kanadzie. Ta nagroda to też uhonorowanie wyrzeczeń Alexandrii takich jak trenowanie za granicą. A i Saint-Germain się ostatnio rozwinęła.

 • Rawianek weteran

  Brawo dla niej.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl