Słoweńcy ogłosili kadry narodowe na sezon 2023/24

 • 2023-05-18 15:00

Coraz więcej reprezentacji narodowych odkrywa karty przed nowym sezonem. Tym razem skład kadr narodowych ogłosili Słoweńcy. W kadrach A dowodzonych przez Roberta Hrgotę i Zorana Zupancica znalazło się miejsce dla siedmiu mężczyzn oraz ośmiu kobiet.

Za reprezentacją Słowenii udana zima z rodzimymi mistrzostwami świata w Planicy. Podopieczni Roberta Hrgoty mogli świętować dwa złote medale - konkurs indywidualny na dużej skoczni wygrał Timi Zajc, który następnego dnia mógł świętować sukces wraz z drużyną. Ponadto Anze Lanisek zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz Turnieju Czterech Skoczni.

Nadchodząca zima 2023/2024 stawia przed Słoweńcami kolejne wyzwania. Zarząd tamtejszego związku narciarskiego skupia się na przygotowaniach do mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym, które w lutym 2024 roku zorganizuje Planica. Dla męskiej kadry ważnym wydarzeniem będą z kolei styczniowe MŚ w lotach narciarskich w austriackim Bad Mitterndorf.

W kadrze A mężczyzn, prowadzonej przez Roberta Hrgotę, znalazło się siedmiu zawodników. Swoje miejsca w porównaniu z poprzednią zimą zachowali Ziga Jelar, Lovro Kos, Anze Lanisek, Domen Prevc, Peter Prevc oraz Timi Zajc. Dodatkowo do składu dołączony został Zak Mogel ze statusem osoby stowarzyszonej.

W słoweńskiej kadrze B również znalazło się miejsce dla siedmiu zawodników. Powołania otrzymali Maksim Bartolj, Rok Oblak, Jernej Presecnik, Matija Vidic i Patrik Vitez. Jako osoby stowarzyszone nominacje otrzymali ponadto Jan Bombek i Mark Hafnar.

Do kadry młodzieżowej anonsowanych zostało sześciu skoczków. W tym gronie znaleźli się Taj Ekart, Enej Faletic, Rok Masle i Anej Razpotnik oraz Jaka Drinovec i Luka Filip jako osoby stowarzyszone.

Trenerem kobiecej kadry A pozostał Zoran Zupancic, który w trakcie przygotowań do nowego sezonu będzie miał pod swoją opieką osiem zawodniczek. W składzie drużyny znalazły się Taja Bodlaj, Ema Klinec, Katra Komar, Ajda Kosnjek, Nika Kriznar, Nika Prevc i Maja Vtic. Ósmą zawodniczką jest Ursa Bogataj, która wciąż przechodzi rehabilitację po kontuzji odniesionej w noworocznym konkursie w Ljubnie. Mistrzyni olimpijska z Pekinu ponadto spodziewa się narodzin dziecka i z tego powodu zdecydowała się zawiesić sportową karierę.

Kadra młodzieżowa pań składać się będzie osiem skoczkiń. Nominację otrzymały Tinkara Komar, Katarina Prinovar, Ziva Andric, Tina Erzar, Jerica Jesenko, Lucija Jurgec, Maja Kovacic i Nika Krasovic.

Reprezentacja Słowenii w skokach narciarskich 2023/2024:

Kadra A mężczyzn:

- Ziga Jelar (1997),

- Lovro Kos (1999),

- Anze Lanisek (1996),

- Zak Mogel (2001) - osoba stowarzyszona,

- Domen Prevc (1999),

- Peter Prevc (1992),

- Timi Zajc (2000).

Kadra B mężczyzn:

- Maksim Bartolj (2003),

- Jan Bombek (2001) - osoba stowarzyszona,

- Mark Hafnar (2002) - osoba stowarzyszona,

- Rok Oblak (2001),

- Jernej Presecnik (2002),

- Matija Vidic (2000),

- Patrik Vitez (1998).

Kadra młodzieżowa mężczyzn:

- Jaka Drinovec (2005) - osoba stowarzyszona,

- Taj Ekart (2004),

- Enej Faletic (2006),

- Luka Filip (2005) - osoba stowarzyszona,

- Rok Masle (2004),

- Anej Razpotnik (2006).

Kadra A kobiet:

- Ursa Bogataj (1995) - zawiesiła karierę,

- Taja Bodlaj (2006),

- Ema Klinec (1998),

- Katra Komar (2001),

- Ajda Kosnjek (2007),

- Nika Kriznar (2000),

- Nika Prevc (2005),

- Maja Vtic (1988).

Kadra młodzieżowa kobiet:

- Ziva Andric (2008),

- Tina Erzar (2008),

- Jerica Jesenko (2007),

- Lucila Jurgec (2007),

- Tinkara Komar (2005),

- Maja Kovacic (2006),

- Nika Krasovic (2005),

- Katarina Pirnovar (2006).


Adam Bucholz, źródło: sloski.si
oglądalność: (5041) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj profesor

  Raczej nie powinien dziwić status osoby stowarzyszonej. Mogel dopiero co wchodzi na salony, a jak FIS miał propozycję zmniejszenia maksymalnej ilości miejsc startowych w PŚ, Słoweńcy się na to przygotowali i po ogłoszeniu członków wszystkich kadr nie było zmian.

 • Pavel profesor
  @dervish

  Zapewne będzie z nimi na zgrupowaniach, ale z mniejszym finansowaniem.

 • Janeman profesor

  Skoro sześciu jest w pierwszym składzie, a siódmy niby też choć na innych prawach niż reszta, to Słoweńcy najwyraźniej postanowili wprowadzić w skokach narciarskich pozycję LIBERO ;-)
  A tak z innej beczki, to po pożegnaniach z dwóch ostatnich sezonów Słoweńska męska kadra wygląda "na papierze" najsłabiej od lat.

 • dervish profesor

  Osoba stowarzyszona z kadrą - ciekawa kategoria. ;)

 • vvorm stały bywalec
  @Farek

  Na podstawie szybkiego miniśledztwa wyszło mi, że to teoretyczny członek kadry A, ale prowadzący treningi z kadrą B (w tym przypadku Zak Mogel, odnośnie reszty nie wiem). Tak było przynajmniej z Cene Prevcem w 2021/22.

 • Skokownik weteran

  Wielkich zaskoczeń w kadrach słoweńskich nie ma. Jak dla mnie największym z nich jest obecność Roka Masle tylko w kadrze młodzieżowej. Spokojnie mógłby zostać członkiem kadry B. Na plus to, że szansę rozwoju w kadrze młodzieżowej dostał Luka Filip, który w zeszłym sezonie dobrze skakał podczas EYOF-u. U pań plus za umieszczenie w młodzieżówce zdolnych skoczkiń takich jak Pirnovar i Tinkara Komar. W kadrze A są chyba wszystkie najlepsze w kraju, wliczono nawet Bogataj na wypadek gdyby chciała wrócić. Ciekawe jak jako członkini kadry A poradzi sobie młodziutka Ajda Kosnjek. Jest bardzo utalentowana, ale kadra A to dość głęboka woda dla 15-latki.

 • Farek doświadczony

  Co oznacza status osoby stowarzyszonej?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl