LGP Pań w Courchevel: Nika Kriznar zwycięża na otwarcie sezonu

• 2023-07-29 10:43

Nika Kriznar wygrała inauguracyjny konkurs Letniego Grand Prix pań na skoczni Tremplin du Praz (HS132) w Courchevel. Reprezentantka Słowenii triumfowała dzięki skokom na odległość 125 m oraz 128,5 m. Drugie miejsce zajęła Sara Takanashi, a trzecia była Alexandria Loutitt. Polki nie startowały.

Nika KriznarNika Kriznar
Sara TakanashiSara Takanashi
Alexandria LoutittAlexandria Loutitt

Po pierwszej serii na prowadzeniu w konkursie znajdowały się dwie zawodniczki. Sara Takanashi oddała najdłuższy lot rundy, uzykując 129,5 metra. Identyczny dorobek punktowy osiągnęła jednak Nika Kriznar, która ze skróconego rozbiegu wylądowała na 125 metrze. Trzecia, ze stratą 13,5 punktu do liderek była Katharina Schmid (120,5 m), a tuż za nią plasowały się Nika Prevc (114,5 m), Selina Freitag (115,5 m) oraz Alexandria Loutitt (112,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Abigail Strate (113 m). Ósma była Katra Komar (110,5 m), dziewiąta Josephine Pagnier (106 m), natomiast dziesiąta - Liu Qi (104,5 m).

Pierwszą rundę konkursową rozegrano z 21. i 20. platformy startowej.

W finale Nika Kriznar potwierdziła, iż jest najlepszą zawodniczką sobotniej rywalizacji w Courchevel. Słowenka poszybowała na odległość 128,5 metra i triumfowała z przewagą 10 punktów nad Sarą Takanashi. Ośmiokrotna zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix wylądowała na 131 metrze, ale w znacznie korzystniejszych warunkach wietrznych. Na najniższym stopniu podium stanęła Alexandria Loutitt z wynikiem 120,5 metra. Mistrzyni świata z Planicy pokonała Katharinę Schmid (111,5 m), Nikę Prevc (112 m) oraz Selinę Freitag (109 m).

Na siódmej pozycji sobotnie zawody zakończyła Pauline Hessler (113,5 m). Ósme miejsce przypadło Abigail Strate (98 m), natomiast dziewiąte Kurumi Ichinohe (105 m). Czołową dziesiątkę skompletowała Kurumi Ichinohe (105 m).

Seria finałowa była kilkukrotnie przerywana z powodu warunków wietrznych na skoczni. Rundę przeprowadzono z 18., 19. i 20. belki.

Dzięki wygranej na Tremplin du Praz, Nika Kriznar (100 pkt.) została pierwszą liderką Letniego Grand Prix 2023. Słowenka wyprzedza Sarę Takanashi (80 pkt.) i Alexandrię Loutitt (60 pkt.).

W klasyfikacji Letniego Pucharu Narodów przodują Słowenki (174 pkt.) przed Niemkami (171 pkt.) oraz Japonkami (169 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Courchevel. Początek zmagań zaplanowano na 10:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.