Sezon 2023/24 bez Fridy Westman

 • 2023-09-13 10:45

Szwedzki Związek Narciarski potwierdził obawy dotyczące stanu zdrowia Fridy Westman. 22-latka, która w sierpniu zaliczyła upadek na kompleksie Graanasen w Trondheim, opuści cały sezon 2023/24.

Powodem wielotygodniowej absencji Fridy Westman na arenie międzynarodowej będzie kolejna w jej karierze kontuzja kolana. Szwedka, która w poprzednim sezonie stanęła na podium Pucharu wiata w Wiśle, zakończyła jeden z sierpniowych treningów w Trondheim upadkiem, a w efekcie bolesnym urazem.

- Cierpię razem z Fridą. Nigdy nie spotkałem sportowca, który walczyłby tak zaciekle i profesjonalnie jak Frida, aby osiągnąć poziom, na którym jest. Można sobie z tym poradzić na dwa sposoby. Albo się poddasz, albo zakasasz rękawy i wykorzystasz sytuację jak najlepiej, a Frida nie będzie tą, która się podda - mówi Andreas Aren, cytowany przez Szwedzki Związek Narciarski, który odpowiada za skoki narciarskie w szwedzkiej federacji.

Frida Westman nie porzuca jednak sportowych marzeń i już myśli o powrocie do pucharowej stawki przy okazji sezonu 2024/25. Skoczkini ma za sobą artroskopię w Sztokholmie, gdzie stwierdzono uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego w prawym kolanie.

- To oczywiście przykre, ale odbyłam już tę podróż wcześniej i wróciłam silniejsza. Tak się czuję nawet teraz, patrząc z perspektywy. Mój cel jest jasny i wrócę jeszcze silniejsza - przekazuje Frida Westman, która jest jedną z ambasadorek Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym Falun 2027.

Westman w przeszłości zmagała się z poważnymi kontuzjami obu kolan. Najświeższym przykładem jest miniona zima, podczas której ominęła ją znaczna część sezonu ze światowym czempionatem w Planicy na czele. Szwedka w marcu wróciła do rywalizacji w Pucharze Świata, ale zaliczyła tylko jeden konkurs w Lillehammer, po którym ponownie postanowiła wycofać się w trosce o swój stan zdrowia. Przed sezonem 2023/24 Westman podjęła ścisłą współpracę z norweską kadrą narodową.

- Zrobimy wszystko, aby ułatwić jej rehabilitację. Szwedzki Związek Narciarski oraz Norweski Związek Narciarski w pełni ją wspierają. Razem zrobimy wszystko, aby wróciła jak najszybciej i była możliwie silna - uzupełnia Aren, który jako skoczek pięciokrotnie punktował w Pucharze Świata.

Dla Szwedki przełomowym sezonem okazała się zima 2021/22, podczas której po raz pierwszy w karierze wskoczyła do czołowej "30" zawodów najwyższej rangi. Łącznie Westman zgromadziła wówczas 358 punktów, co dało jej 13. miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. W 2022 roku została olimpijką, zajmując 16. lokatę w Pekinie. 6 listopada ubiegłego roku stanęła na najniższym stopniu w Wiśle - podczas hybrydowej premiery sezonu.


Dominik Formela, źródło: facebook.com/backhoppning
oglądalność: (4317) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @Kolos

  Ale Gangnes wtedy miał 27 lat, nie 22 - a to zasadnicza różnica. Dlatego ja myślę, że Frida jeszcze wróci, ale już bez takich sukcesów jak wcześniej. Chociaż niestety nie można wykluczyć czarnego scenariusza, który przedstawiasz. Czas pokaże.

 • Lataj profesor

  Jeśli nic się nie zmieni w kwestii częstości popadania w kontuzje, to skończy w miejscu Gangnesa, Markenga czy Happonena. Nawet jeśli troszczyła się o stan zdrowia po konkursie RA, to i tak na nic. Ma w życiu solidnie przerąbane. Życzę chociaż powrotu po kontuzji do takiej formy jak w sezonie 21/22.

 • Kolos profesor
  @Bernat__Sola

  Ona już ma dwa lata w plecy z powodu kontuzji która ma tendencje się odnawiać.
  Niestety bardziej prawdopodobne, że pójdzie drogą Kennetha Gangnesa który też przez dłuższy czas łudził się, że wróci do skoków a kolejne odnawiania się kontuzji kolana to uniemożliwiło.

 • Bernat__Sola profesor
  @dejw

  Może nie aż tak, niemniej myślę, że samo jej ciało też musi być dość kruche, bo pod względem liczby kontuzji zaczyna się zbliżać do Gangnesa, a ma 22 lata...

 • dejw profesor
  @Bernat__Sola

  Aż tak rozpaczliwie wszystkie lądują? AŻ TAK?

 • Bernat__Sola profesor
  @dejw

  Wiadomo, że ona nie umie lądować. Tylko to jest problem w przypadku wielu innych zawodniczek, i one nie łapią kontuzji za kontuzją.

 • dejw profesor

  "Wielki pech" Westman polega na tym, że ona... (uwaga)

  (Uwaga)
  nie umie skakać na nartach.

  Zobaczcie sobie JAKIKOLWIEK jej skok, który jest dostępny w sieci, by dojść do podobnego wniosku.
  Tu nie ma mowy o żadnym pechu.

 • Bernat__Sola profesor

  Niesamowity pech, naprawdę. Powrót do czołówki będzie bardzo, bardzo trudny, jeśli nie niemożliwy. Szkoda Fridy, szwedzkie skoki mogą już nigdy nie mieć kogoś takiego jak ona.
  Ale w przeciwieństwie do Kolosa, ja bym jeszcze nie wieszczył, że w tym momencie zakończyła się jej kariera - ma 22 lata, to wciąż młoda zawodniczka. Zresztą sama mówi, że będzie walczyć, a do tego ma motywację w postaci MŚ (A może i IO?) u siebie.

 • Arturion profesor
  @Matrixun

  Prawdziwy "pulpet" to A. Indrackova, pewnie knedle lubi. :-)
  Nie przeszkadza jej to w rozwoju.
  (W ogóle napisałem to z sympatii, bez zamiaru dokuczenia sympatycznej Czeszce.)

 • Matrixun stały bywalec
  @Oreo

  Twarz niekoniecznie oddaje całość sylwetki. Zresztą dużo zależy też od perspektywy spojrzenia/zdjęcia i uśmiechu. Maren Lundby ma bardziej "puciatą" twarz (i nie mówię tu o czasie, gdy przybrało się jej na wadze, ale przywołuję chociażby czasy wygrywania przez nią KK), a jest legendą dyscypliny. A co do podobieństwa Westman do Rajdy - zgadzam się. Obie są bardzo pięknymi kobietami.

 • Skokownik weteran

  Bardzo pechowa ta Frida. Zaczęła się wybijać, to ją powstrzymała kontuzja. Zaczęła wracać, to przyskrzyniła ją kolejna :( Zdrówka życzę.

 • Matrixun stały bywalec

  Ech, przykre to niebywale. Frida zachwyciła wielu polskich kibiców świetnymi wynikami w Wiśle i pierwszym od trzech dekad podium dla Szwecji, a może się okazać, że to już na zawsze będzie jej największe osiągnięcie, bo po kolejnej przerwie ciężko będzie o dobre wyniki. Ależ mi jej szkoda. :( Wierzę, że mimo takich przygód i przeciwności wróci za rok i spróbuje podjąć walkę o wysokie lokaty. Na pewno będę jej w tym kibicował. Powodzenia, Frida!

 • Oreo weteran

  Trochę tęga z twarzy jak na skoczkinię. Ma aparycję podobną do Rajdy/

 • Arturion profesor
  @Rawianek

  No i - co za tym idzie - całych szwedzkich skoków.

 • Kolos profesor

  Obawiam się, że sezon 24/25, 25/26 i każdy następny też będzie bez Fridy Westman. Ona już do skoków nie wróci.

  Szkoda, zawsze to było jakieś urozmaicenie kiedy zawodniczka z "egzotycznego" kraju dochodziła do poziomu podium PŚ....

 • Rawianek doświadczony

  Jest mi cholernie jej szkoda.

 • pb88 stały bywalec

  Ależ ta dziewczyna ma pecha... To jest po prostu niewiarygodne... Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

 • Pavel profesor

  Przypadek podobny do Gangnesa, ten przynajmniej zaliczył jeden gruby sezon, a tu może być szybki zjazd do bazy. Niestety kontuzję kolana mają to do siebie, że lubią się odnawiać.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl