360:0, czyli co słychać u Słoweńców?

 • 2023-09-18 06:02

360:0 - takim stosunkiem punktów jednoosobowa reprezentacja Bułgarii prowadzi z należącą przecież do światowych potęg Słowenią w klasyfikacji drużynowej Letniego Grand Prix. Dublerzy podopiecznych trenera Hrgoty zupełnie nie podołali zadaniu i nie byli w stanie znaleźć drogi do czołowej "30" letnich zawodów najwyższej rangi. A co słychać u najlepszych Słoweńców?

Pierwsza kadra Słowenii pojawiła się na przełomie czerwca i lipca w Zakopanem podczas zawodów o medale Igrzysk Europejskich. Anze Lanisek i Timi Zajc, skacząc razem z Niką Prevc i Niką Kriznar, zdobyli brązowy medal w mikście. W rozegranych dotąd zawodach LGP w Courchevel i Szczyrku Słoweńcy wystawili drugi lub trzeci garnitur. Żaden z tamtejszych skoczków nie zdobył choćby punktu do klasyfikacji generalnej, a figurują w niej na przykład: Rumun, Francuz, dwóch Turków, dwóch Ukraińców czy dwóch Amerykanów. 

Podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego w Stams na starcie pojawiła się dwójka przedstawicieli pierwszej kadry - Lovro Kos i Domen Prevc, ale nie odgrywali oni czołowych ról. Pozostali podopieczni Hrgoty - Peter Prevc, Timi Zajc, Anze Lanisek i Ziga Jelar wrócili niedawno ze Sztokholmu, gdzie odbyli ćwiczenia w tunelu aerodynamicznym. 

- Można tam naprawdę poczuć swoje ciało i dowiedzieć się, co oznacza relaks. Oczywiście postaramy się przenieść to doświadczenie na skocznie narciarskie - wyjaśnił Lanisek dodając, że wyniki jego testów sprawności fizycznej są lepsze niż przed rokiem. - Jednak na skoczni narciarskiej nadal jest różnie, wciąż brakuje małych elementów, aby wszystko stanowiło jedną całość. 

- Moja kondycja fizyczna jest bardzo dobra, ale mentalnie nie jestem jeszcze do końca pewien siebie - mówi z kolei Peter Prevc, który przedwcześnie zakończył sezon zimowy, wskutek upadku doznanego w czasie mistrzostw świata w Planicy. - Jestem jednak optymistą. Ćwiczenia w tunelu aerodynamicznym były dla nas bardzo przydatne, mogliśmy tam testować pozycję przy różnych prędkościach. Nadal kocham skakać. Największą motywacją pozostaje chęć oddania idealnego skoku, kiedy to z niskiego rozbiegu lądujesz na samym dole. Wszyscy pragniemy jak najwięcej pięknych chwil w życiu i to właśnie trzyma mnie przy skokach - dodaje skoczek, który w tym tygodniu skończy 31 lat. 

- Myślę, że dotychczasowe przygotowania zakończyły się sukcesem - uważa Ziga Jelar. - Utrzymuję stały poziom. Wiele rzeczy wymaga jeszcze przetestowania przed zimą, ale myślę, że jesteśmy na dobrej drodze. Chciałbym, żebyśmy byli silni już w ostatnich zawodach letniej Grand Prix, abyśmy wtedy mogli naprawdę skupić się tylko na szczegółach przed sezonem zimowym. Jeśli chodzi o moją karierę muzyczną, to na razie nie słychać nic nowego, kolejny koncert odbędzie się za rok.

Mistrz świata z Planicy, Timi Zajc, po sezonie odpoczął nieco od skoków i skupił się na wyścigach motocrossowych. - Mogłem na chwilę dodatkowo uwolnić adrenalinę i spróbować innego treningu. Teraz jednak chciałbym, by jak najszybciej zaczęła się zima - deklaruje 23-letni zawodnik. 


Adrian Dworakowski, źródło: Siol.net/Sloski.si
oglądalność: (6531) komentarze: (39)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor
  @Lataj

  "Lepiej, żeby nikt tam już nigdy nie zginął." Zabrzmiało, jakby ktoś kiedyś rzeczywiście tam zginął :P.
  Ale tak, oglądanie Ruki w bieli zdecydowanie było przyjemne i nie obraziłbym się na powtórkę - ale też oczywiście łatwiej mi oglądać po południu, bo bardzo nie lubię porannego wstawania w weekendy. Więc ja nie mam tutaj zdania, obie opcje są na swój sposób fajne :).

  P.S. To Ty na nocne Sapporo wstawałeś? :P

 • Bernat__Sola profesor
  @Kuba_23

  Co do szans jego i Tajnera, to Apollo ma akurat spore, bo dostał nr 3, a KO w tym okręgu w 2019 miało właśnie 3 mandaty, tylko jeden z posłów odszedł do Hołowni w trakcie kadencji. Natomiast Kuba co innego, dopiero nr 6 i to u mnie, gdzie poparcie dla nich najniższe w kraju i mają tylko jedną posłankę, więc z dużym prawdopodobieństwem na Wiejską się nie wybierze :P.

  Co ciekawe, obaj już startowali w wyborach, Tajner w eurowyborach 2004 z PSLu, a Kot w samorządowych 2018 do sejmiku małopolskiego, też z KO (oczywiście obaj bezskutecznie).

 • Bernat__Sola profesor
  @Kuba_23

  Nic nie ogłosił, bo listy są na stronie PKW od 1,5-2 tygodni. I zresztą sam Kuba już te 2 tygodnie temu udostępniał wpis z prezentacją sądeckich list KO.

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Sapporo i ja oglądałem, ale nie dlatego, że wcześnie wstałem... ;-)

 • Arturion profesor
  @SzeskaFanStocha

  No to 3:2 dla popołudnia. :-)

 • Lataj profesor
  @kibicsportu

  Nie zaszkodzi jeszcze raz spróbować, skoro działało. Zazwyczaj tak waliło, że nawet przerywali konkursy. I nawet bym wstał, skoro Sapporo oglądałem w nocy.

 • kibicsportu profesor
  @Lataj

  Wiatr to może i być też rano, jak dla mnie to głupi argument. Jedni wolą oglądać skoki rano, jedni po południu. Wszystkim się nie dogodzi. Dobrze, że FIS zostaje przy swoim.

 • SzeskaFanStocha początkujący
  @Lataj

  No rano lepiej bo przy śniadaniu se oglądam.

 • Lataj profesor

  Ciekawe, jak Niemcy ułożą składy. Moim zdaniem Raimund i Schmid z Leyhe i Paschke wystartują w LPK, do krajówki juniorzy, a do Rasnova wyślą też młodych skoczków albo wcale.

 • Kuba_23 bywalec
  @Lataj

  FiS pewnie to tłumaczy że o 16 :00 jest lepsza oglądalność w TV i wsimie racja

 • Lataj profesor
  @Arturion

  Ja tam wolałem poranne zawody. Lepiej się ogląda sprawiedliwe konkursy niż loteriadę na całego. Kojarzycie upadek Morgensterna czy podium Jacobsena i triumf Lappiego? Lepiej, żeby nikt tam już nigdy nie zginął.

 • Kuba_23 bywalec
  @Rozskakany_BK

  Ironiczny wiem że to Ty

 • Kuba_23 bywalec
  @kwak11234@wp.pl

  A składy innych ekip ?

 • Farek doświadczony
  @Arturion

  I chyba wrócił

 • Rozskakany_BK początkujący
  Żenada

  Ci Słoweńcy to farsa i żenada. Ich skoki to totaln popłuczyny a sens ich występu jest taki jak Willingen 2022

 • Arturion profesor
  @Kuba_23

  Tak czy owak, to będzie to sama osoba z problemami mentalnymi i nieprzyjazna innym.

 • Kuba_23 bywalec
  @Arturion

  Zaraz się okaże że ironiczny już jest nie 3 a 4

 • Arturion profesor
  @Arturion

  @Kwaku, @Avengers
  No i ten agresywny, a głupi, jak mało który, post, już troll stracił. Mam nadzieję, ze razem z nickiem, To ostatnie nie ma dużego znaczenia, bo i tak wróci.

 • Arturion profesor
  @Avengers123456msciciel

  NIKT nie może tu mówić o polityce. Chyba, że w kontekście skoków, czy też ich transmisji. ;-)
  Na bana na razie się nie łapiesz, bo nic złego nie zrobiłeś (poza głupimi komentarzami, czasami - ale za brak dostatecznej mądrości i roztropności się nie banuje!). Ban jest za drastyczne złamanie regulaminu. Naprawdę trzeba się postarać, zwłaszcza latem ;-)
  I np. taki @ironiczny3 zasłużył już dawno.

 • Avengers123456msciciel bywalec
  @Arturion

  Ja pewnie dostanę bana, a wy czemu nie? Ja o polityce nie mogę mówić, a wy możecie, gdzie tu sprawiedliwość.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl