PŚ Pań w Zao: Nika Prevc triumfuje w piątkowym konkursie

• 2024-01-19 09:13

Nika Prevc wygrała piątkowe zawody indywidualne Pucharu Świata pań na skoczni w Zao (HS102). Reprezentantka Słowenii triumfowała dzięki skokom na odległość 98,5 m oraz 96 m. Drugie miejsce zajęła Yuki Ito, a trzecie Alexandria Loutitt.

Pierwsza seria konkursu należała do Niki Prevc. Liderka Pucharu Świata uzyskała wynik 98,5 metra i na półmetku prowadziła z przewagą 11,5 punktu nad Alexandrią Loutitt (94 m) oraz 12,2 pkt. nad Theą Minyan Bjoerseth (94,5 m). Czwarta była Yuki Ito (90 m), piąta Abigail Strate (94 m), a szósta Selina Freitag (87 m).

Skład czołowej dziesiątki rundy uzupełniały Nika Kriznar (89 m), Jacqueline Seifriedsberger (91,5 m), Sara Takanashi (88 m) oraz Josephine Pagnier (83,5 m).

W finale Nika Prevc wylądowała na 96 metrze i triumfowała w piątkowych zawodach w Zao z przewagą 12,1 punktu nad drugą Yuki Ito (101,5 m) oraz 18,5 pkt. nad trzecią Alexandrią Loutitt (98,5 m). Tuż za podium konkurs ukończyły Nika Kriznar (97 m), Thea Minyan Bjoerseth (94 m) oraz Jacqueline Seifriedsberger (96,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Abigail Strate (92 m), ósma była ostatecznie Josephine Pagnier (95 m), dziewiąta Eva Pinkelnig (97,5 m), natomiast dziesiąta Jenny Rautionaho (96,5 m).

Obie serie konkursowe rozegrano z 31. i 30. belki. Eirin Maria Kvandal oddała swoje skoki z 27. platformy.

Dzięki wygranej, Nika Prevc (673 pkt.) umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji Pucharu Świata. Słowenka wyprzedza Yuki Ito (584 pkt.) oraz Josephine Pagnier (524 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Austriaczki (1582 pkt.) przed Słowenkami (1514 pkt.) i Japonkami (1047 pkt.).

Na sobotę w Zao zaplanowano konkurs duetów z udziałem 13 reprezentacji narodowych. Polki wystąpią w składzie: Natalia Słowik i Anna Twardosz. Początek zawodów o 8:30 czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.