Lake Placid niczym Lahti. Kamil Stoch po pierwszych skokach w USA

 • 2024-02-09 15:29

– Trochę porównałbym tę skocznię do Lahti. Z krótkim najazdem i przejściem, ale tutaj jest stosunkowo długi próg, a w Lahti ucieka on bardzo szybko. Ogólnie powiedziałbym, że to dość podobne obiekty – powiedział Kamil Stoch po nieoficjalnej sesji treningowej w Lake Placid. Biało-Czerwoni mieli okazję przetestować amerykańską arenę w czwartkowe popołudnie.

Pięcioosobowa kadra skoczków, którą tworzą Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła dotarła do Ameryki Północnej. Biało-Czerwoni dotarli do Stanów Zjednoczonych w środowy wieczór, a w czwartek potrenowali na dużej skoczni w Lake Placid, gdzie w najbliższy weekend odbędą się trzy konkursy z cyklu Pucharu Świata, w tym rywalizacja duetów.

– Wiele nie miałem okazji zobaczyć, bo w środę dotarliśmy dość późno, kiedy było już ciemno. W czwartek rano mieliśmy trening na siłowni, a po krótkim odpoczynku trzeba było zbierać się na skocznię. Ogólne wrażenia są jednak pozytywne. Obiekt jest dość przyjemny, a warunki podczas czwartkowego treningu warunki były idealne. Super dzień! – powiedział Kamil Stoch po zapoznaniu ze 128-metrowym obiektem w stanie Nowy Jork. Dla 36-latka były to pierwsze skoki w karierze w USA.

– Nigdy nie robiłem sobie żadnych nadziei wobec Stanów Zjednoczonych, dopiero niedawno byłem w nich po raz pierwszy. Nie towarzyszyła temu żadna wizja. Wiadomo, że obrazki z filmów były, ale wiedziałem, że realia będą, były i są inne. Poza tym jest to kraj dość przyjazny. Ludzie są otwarci. W Polsce nie spotka się sytuacji, by na każdym kroku ktoś pytał o samopoczucie. Zazwyczaj jest w drugą stronę <śmiech>… W USA podoba mi się to, że jest dużo przestrzeni. Nie ma ciasnoty. Pomiędzy budynkami jest zawsze kawałek ogrodu, podjazdy i ulice są szerokie, a auta duże – opisuje swoje wrażenia zza oceanu.

Puchar Świata po zawodach w Lake Placid przeniesie się do Sapporo. W ten sposób skoczkowie przez trzy weekendy z rzędu będą rywalizować na trzech różnych kontynentach.

– Ciekawe wyzwanie. Nie jest to dla mnie pierwszyzna. W 2009 roku miałem okazję startować w taki sposób. Najpierw byliśmy na próbie przedolimpijskiej w Kanadzie, a stamtąd udaliśmy się kolejno do Japonii i Europy. Logistycznie jest to dość duże wyzwanie, także pod względem zmian stref czasowych, ale do zrobienia – wspomina i zapewnia Stoch.

Piątkowe kwalifikacje na 128-metrowej skoczni w Lake Placid rozpoczną się o godzinie 23:00 czasu polskiego. Oficjalny trening zaplanowano na 20:30.

FOTORELACJA


Dominik Formela, źródło: PZN
oglądalność: (12145) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • wiola4697 profesor

  Powodzenia!

 • Avengers123456msciciel doświadczony
  @Adam90

  Trochę komentarzy podobno zostało skasowanych, bo były nie na miejscu.

 • Adam90 profesor
  @Avengers123456msciciel

  Przecież są komentarze na dole.

 • semion weteran
  @Oreo

  Ok, przyjmuję to, dzięki za wyjaśnienie!

 • Cukiernik początkujący
  @Oreo

  Albo do Kalifornii :) Mógłby Kamil się mocno zdziwić :P

 • Oreo profesor
  @semion

  Semion - piszę to po raz nie wiem który - nie za publiczną kasę!!! za kasę organizatora - w dokumentach FIS jest dokładna rozpiska ile i komu organizator zwraca za podróże - im dalsza podróż tym większy zwrot - plus darmowy hotel.
  Więc - nie -0 nie za publiczne. A jeśli już to za sponsorów
  Ale to nawet nie - koszty biletów + hotel jest na koszt organizatora (nawet nie FIS - tylko komitetu organizacyjnego) - to samo w PK. Tylko FIS cup jest na koszt związków.
  Więc proszę przestańcie pisać głupoty o wycieczkach na koszt podatnika bo jest to absolutna nieprawda.
  Co najwyżej "darmowa wycieczka" z pkt. widzenia skoczków, ale nie że my płacimy za to jakoś ekstra.
  Płacimy im za stypendia, pośrednio przez spółki skarbu państwa na PZN (jeśli sponsorują) i w sumie tyle ale koszta skoków są znacznie mniejsze niż to co podatnicy płacą na kluby + stadiony piłkarskie w Polsce.
  Więc idźcie sio z takim głupim gadaniem

 • Lataj profesor
  @Oreo

  *ehem* Camden

 • Avengers123456msciciel doświadczony

  Jeszcze tu dziś nie wchodziłem, a już nie ma komentarzy, znów nie zdążyłem przeczytać.

 • Arturion profesor
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Jeśli były równie głupie, jak te poniższe, to się nie dziwię, że ich nie ma. :-)
  (mimo całej sympatii @Oreo i @semion)

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony

  O kurde co jest dopiero co było tu więcej komentarzy xD

 • semion weteran

  Ekstra Kamil uśmiechnięty, jest super! Ja też bym się śmiał od ucha do ucha jakby za publiczną kasę zasponsorowano mi taką wycieczkę. Fajnie, Kamil, że masz okazję pojeździć sobie po świecie! Zwiedzaj, korzystaj! :)

 • Oreo profesor

  Stochowi się póki co podoba bo Lake Placid jest 93,5% białe.
  Polecam wycieczkę do downtown Chicago lub Detroit i zobaczymy czy dalej będzie taki zachwycony.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl