Okiem Samozwańczego Autorytetu: No to lecimy

 • 2024-02-26 00:07

Lotami na skoczni Heiniego Klopfera zawodnicy zainaugurowali rywalizację o małą Kryształową Kulę przyznawaną za Puchar Świata w Lotach. Po to mniej czy bardziej cenne trofeum najlepiej wystartowali Stefan Kraft, Peter Prevc i Timi Zajc.

Andreas WellingerAndreas Wellinger
fot. Tadeusz Mieczyński
Mocny Stefek patrzy na rywali z góryMocny Stefek patrzy na rywali z góry
fot. Tadeusz Mieczyński

Punkty do Pucharu Świata w Lotach można zdobywać w tym roku w sześciu konkursach, czyli w zasadzie trochę tego jest. Najbardziej mi się podoba, jak ustalana jest w nich kolejność startu. Otóż w pierwszym - wedle klasyfikacji generalnej w skokach. W drugim - wedle klasyfikacji w lotach. W trzecim - wedle klasyfikacji RAW Air. W czwartym - też. A w piątym według kolejności w lotach. Ale w szóstej - wedle kolejności w skokach. Fajnie, nie?

W ostatnich latach puchary świata w lotach bywały krótsze. A jednak myślę, że zwycięzcę należy upatrywać właśnie w tym trzyosobowym gronie. Szczerze mówiąc, to stawiam na Austriaka. Mocny Stefek być może nie wygrywa konkursów imponującą liczbą punktów, nie wciska nas w fotele niebotycznymi skokami, a jednak konsekwentnie wygrywa i łamie kolejne granice.

Niedzielnym zwycięstwem w Oberstdorfie Stefan dobił do 10 wiktorii w tym sezonie i 40 w karierze. Stało się nieuniknione - Kamil Stoch i Adam Małysz nie znajdują się już na podium wszech czasów w klasyfikacji zwycięstw w karierze. A Kraft stał się trzecim skoczkiem w dziejach, który przebił imponującą barierę i przy jego nazwisku pojawiła się już czwórka z przodu. Nawiasem mówiąc z zupełnie prywatnych powodów składam serdeczne życzenia wszystkim, którzy w niedzielę właśnie obchodzili czterdzieste urodziny. Jeśli interesują się skokami, to fajnie się zgrało. A jeśli jeszcze kibicują Stefanowi - no to dostali na urodziny fajny, symboliczny prezent od swojego idola. 10. zwycięstwo na tym etapie sezonu oznacza, że rekord 15 zwycięstw z sezonie, który od 8 lat należy do Petera Prevca, jest zagrożony. Wystarczy, że Kraft nie zwolni tempa i powinien akurat go wyrównać. Natomiast jestem zupełnie spokojny o to, że Austriak nie wykręci tak fenomenalnego wyniku punktowego, jakim może pochwalić się Słoweniec.

W mojej ocenie to był całkiem fajny weekend. Zaczął się irytującym czwartkiem, owocującym zmianą programu. Ale już piątkowy konkurs duetów był jedną z najciekawszych drużynówek, jakie oglądałem w życiu. Skończyło się tak, jak się tylko mogło skończyć w tym sezonie. Czyli walczyliśmy o to wyczekane podium, walczyliśmy i skończyło się oczywiście klopsem. Ale jak śpiewał zespół Journey - "Don't stop believing. Hold on to that feeling". W końcu musi się udać. A abstrahując od wyniku Polaków - konkurs po prostu musiał się podobać, szczególnie od strony świetnej postawy słabszych reprezentacji - Finów, Włochów, Szwajcarów czy Amerykanów. Nawet Ukraińcy zaprezentowali bardzo fajne skoki. Tylko Francuzi de facto odstawali od reszty stawki. A przecież mówimy o lotach - konkurencji dla prawdziwych twardzieli. Jak bardzo wymagająca jest to zabawa mogliśmy zobaczyć na przykładzie Czechów. 

Oba konkursy indywidualne też były ciekawe, z wyrównaną rywalizacją głównych aktorów. A odbioru nie psuły nam ani warunki, ani sędziowie. Doceńmy to, w Lahti to różnie może być...

                   Czołówka weekendu i Polacy
Lp zawodnik kraj przybytek pkt. wPŚ
1 Stefan Kraft Austria 160 1546 1
2 Peter Prevc Słowenia 160 570 10
3 Timi Zajc Słowenia 150 423 15
4 Ryōyū Kobayashi Japonia 96 1277 2
5 Michael Hayböck Austria 82 636 5
6 Andreas Wellinger Niemcy 76 1178 3
7 Domen Prevc Słowenia 71 367 17
8 Manuel Fettner Austria 69 577 8
8 Daniel Huber Austria 69 165 27
10 Johann André Forfang Norwegia 61 463 14
  Kamil Stoch Polska 46 181 26
  Aleksander Zniszczoł Polska 20 244 23
  Piotr Żyła Polska 15 192 24
  Dawid Kubacki Polska 0 183 25
  Paweł Wąsek Polska 0 42 43
  Maciej Kot Polska 0 4 59

Powyższa tabelka to najlepiej punktujący zawodnicy weekendu. W gratisie dorzucam Wam zawsze wszystkich Polaków z punktami, bez względu na to, czy któryś punktował, a nawet czy brał udział w zawodach. Taki mam rozmach. Warto zwrócić uwagę na Daniela Hubera, który w klasgenie jest sklasyfikowany dopiero na dwudziestym siódmym miejscu a w Oberstodorfie polatał sobie z fasonem. Mocny Stefek umacnia się na prowadzeniu, zwiększając coraz bardziej przewagę nad kolejnymi zawodnikami. Matematyczne szanse na ostateczny triumf ma jeszcze 12 zawodników. Ale że tym dwunastym jest wykluczony z zabawy przez kontuzję Żaba, to w zasadzie jedenastu. Czyli ostatnim jest Kos. Lovro, nie Janek. A co tam u naszych Orłów? Aleksander się chyba trochę zmęczył liderowaniem, za to wygląda na to, że Kamil odzyskuje dobre czucie skoków. Jak stwierdził, udało mu się wreszcie znaleźć odpowiednią pozycję najazdową. Miejmy nadzieję, że to nie chwilowa przypadłość, ale stały fundament, na którym będzie można coś zbudować.

Skoro w Sapporo żadnych punktów nie zdobył Piotr, to tym razem w obu konkursach coś tam uciułał, za to żadnych punktów na lotni (skocznia do lotów to chyba lotnia?) nie zdobył Dawid. I tak ten rollercoaster o wdzięczniej i żartobliwej nazwie "W Poszukiwaniu Stabilizacji" się toczy. To znaczy, toczył się do tej pory. Bo akurat w przypadku Dawida mamy wreszcie coś, co powinno było nastąpić już dawno temu. Trzeba było wreszcie drugiego już w tym sezonie przypadku, że Kubacki nie zakwalifikował się do konkursu, żeby zawodnik wykonał polecenie (sugestię? prośbę? aluzję?) trenera, i zrobił sobie przerwę od startów, by potrenować. Teraz, gdy sezon zbliża się już do końca i nie ma już specjalnie do czego się przygotowywać. Keczup po śniadaniu.

           Poczet Podiumowiczów 25.02.2024
Lp zawodnik kraj 1. 2. 3. suma wpś
1 Stefan Kraft Austria 10 2 3 15 1
2 Andreas Wellinger Niemcy 2 3 5 10 3
3 Karl Geiger Niemcy 2 0 0 2 9
4 Ryōyū Kobayashi Japonia 1 9 2 12 2
5 Jan Hörl Austria 1 2 1 4 4
6 Pius Paschke Niemcy 1 1 1 3 7
7 Lovro Kos Słowenia 1 1 0 2 11
8 Anže Lanišek Słowenia 1 0 2 3 12
9 Johann André Forfang Norwegia 1 0 0 1 14
10 Timi Zajc Słowenia 1 0 0 1 15
11 Domen Prevc Słowenia 1 0 0 1 17
12 Peter Prevc Słowenia 0 2 0 2 10
13 Marius Lindvik Norwegia 0 1 1 2 6
14 Gregor Deschwanden Szwajcaria 0 1 1 2 16
15 Phillip Raimund Niemcy 0 1 0 1 19
16 Kristoffer Eriksen Sundal Norwegia 0 0 2 2 20
17 Michael Hayboeck Austria 0 0 1 1 5
18 Daniel Tschofenig Austria 0 0 1 1 13
19 Stephan Leyhe Niemcy 0 0 1 1 18

Dwaj Słoweńcy zasili szeregi podiumowiczów podnosząc ich ogólną liczbę do pięciu. Pięciu. Tylu mają jeszcze tylko Niemcy.

                 Plastikowa Kulka 25.02.2024
Lp zawodnik kraj liczba wpś
1 Alex Insam Włochy 11 29
2 Žiga Jelar Słowenia 10 58
3 Antti Aalto Finlandia 10 36
4 Domen Prevc Słowenia 10 17
5 Timi Zajc Słowenia 10 15
5 Fredrik Villumstad Norwegia 6 n
7 Nyko Kytösaho Finlandia 6 34
8 Casey Larson USA 5 n
9 Maksim Bartolj Słowenia 5 n
10 Eetu Nousianen Finlandia 5 56
11 Žak Mogel Słowenia 5 48
12 Sindre Ulven Jørgensen Norwegia 5 43
13 Erik Belshaw USA 5 41
14 Killian Peier Szwajcaria 5 38
15 Piotr Żyła Polska 5 24
16 Halvor Egner Granerud Norwegia 5 22
17 Phillip Raimund Niemcy 5 19
18 Peter Prevc Słowenia 5 10
19 Karl Geiger Niemcy 5 9
20 Artti Aigro Estonia 4 42

Pięciu Słoweńców stawało na podium pucharu świata, sześciu sklasyfikowanych w Plastikowej Kulce. Chłopaki nie próżnują. 

Zasady Plastikowej Kulki możecie znaleźć w tym felietonie.

Cytat zupełnie na temat. Tu nie ma co pisać, to po prostu trzeba zobaczyć.

 

Cytat zupełnie nie na temat:
"Przyjaźń rodzi się w momencie, gdy jedna osoba mówi do drugiej: 'Co? Ty też? Myślałem, że tylko ja'."
Clive Staples Lewis

I to by było na tyle z Oberstdorfu, gdzie późno, ale zacnie, otwarliśmy rywalizację o Małą Kryształową Kulę. Już za tydzień Lahti. A w "fińskim Chicago" tylko dwie reczy są pewne: kebab z puree ziemniaczanym i rekord Forfanga. W tym roku nie pęknie. Nie ma mowy. 

Ceterum autem censeo notas artifices esse delendas.

***
Felieton jest z założenia tekstem subiektywnym i wyraża osobistą opinię autora, nie stanowiąc oficjalnego stanowiska redakcji. Przed przeczytaniem tekstu zapoznaj się z treścią oświadczenia dołączonego do artykułu, bądź skonsultuj się ze słownikiem i satyrykiem, gdyż teksty z cyklu "Okiem Samozwańczego Autorytetu" stosowane bez poczucia humoru zagrażają Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny - Marcin Hetnał, skijumping.pl. Przeciwwskazania - nadwrażliwość na stosowanie językowych ozdobników i żartowanie sobie z innych lub siebie. Nieumiejętność odczytywania ironii. Nadkwasota. Zrzędliwość. Złośliwość. Przewlekłe ponuractwo. Funkcjonalny i wtórny analfabetyzm. Działania niepożądane: głupie komentarze i wytykanie literówek. Działania pożądane - mądre komentarze, wytykanie błędów merytorycznych i podawanie ciekawostek zainspirowanych tekstem. Kamil Stoch ostrzega - nieczytanie felietonów Samozwańczego Autorytetu grozi poważnymi brakami wiedzy powszechnej jak i szczegółowej o skokach.

P.S. Kochani, nie karmcie mi tu trolli. Ja też się będę starał.

Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8677) komentarze: (57)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MarcinBB redaktor
  @fraki

  Skoro zarówno Olek Zniszczoł jak i Piotrek Żyła potrafili już oddawać pojedynczy skok na pierwszą trójkę (a nawet pierwsze miejsce) to oczekiwanie, że w końcu trafi się któremuś z nich podium, wcale nie jest nierealistyczne. To jest kwestia tego, żeby dwa takie skoki zdarzyły im się w jednym konkursie. Ci dwaj zawodnicy mają szansę na podium. Może nie dużą, ale też i nie jakoś specjalnie mniejszą niż na przykład mieli Raimund, Leyhe, Domen Prevc, Sundal, czy Deschwanden.

 • fraki stały bywalec

  Śmieszą mnie te marzenia o podium w tym sezonie (a nawet w przyszłym). Tak, jakby nikt nie myślał realistycznie, tylko głowy w chmurach.

 • jma profesor
  @Seba Aka Krzychu

  Na podium może wskoczyć niemal każdy. W tym nasi.
  Kamil Stoch - to zawodnik który nigdy nie wiadomo kiedy odpali. Jest na fali wznoszącej i zawsze może na podium wskoczyć. Wcale nie fuksem.
  Piotr Żyła - był już czwarty. W jego wypadku szanse na podium są mniejsze ale wiadomo że Piotr potrafi sprawić taką niespodziankę.
  Dawid Kubacki - właśnie pojechał odpocząć. To również zawodnik, który potrafi zaskoczyć ale tu powiedzmy to sobie szczerze, szanse na podium są minimalne.
  Aleksander Zniszczoł - no może kiedyś zaskoczy, może wytrzyma głowa, może 2x trafi warunki. Może, może, może... Jeśli szanse Dawida są minimalne to szanse Olka mikromalne, mimo uzyskiwanych lepszych wyników w tym sezonie.
  Szanse Kota i Wąska przemilczę.

 • kubilaj2 weteran
  @Seba Aka Krzychu

  Wszechczasów?
  28 z lat 79/80 i 84/85.
  Z ery stylu V?
  26 z sezonu 12/13

 • Seba Aka Krzychu profesor

  No 19 zawodników na podium to trochę jest, a może być więcej, bo np taki Fettner jeszcze na podium nie stał. Wie ktoś może jaki jest rekord zawodników na podium w jednym sezonie?

 • atalanta doświadczony
  @kunegundek

  Długo nie trzeba szukać. Półtora roku temu w LGP Kubacki skoczył 94m w Hinzenbach (HS 90). Nawet 2x19,5 za to dostał.

 • Adam90 profesor

  Tylu zawodników łapie się na podium a Polacy jakoś nie mogą.

 • kubilaj2 weteran
  @Pavel

  Rekordowe skoki to trochę inna kwestia :P

 • Oreo profesor
  @Rainbow

  hah, zadziałało, dzięki :D

 • Pavel profesor
  @kubilaj2

  Serio? ;) 4,5 m za HS? Weź ty sobie na YT poglądach rekordowe skoki ;)

 • Introverder profesor
  @Oreo

  No ja bym bardzo chciał by statystyki Adama Bucholza wróciły na stronę.

 • Introverder profesor
  30. lat i KK

  Zapomniałem o tym, że jeśli Mocny Stefan zdobędzie w tym roku Kryształową Kulę to zostanie 2. dopiero zawodnikiem (po Kamilu Stochu), który dokona tego po ukończeniu 30. roku życia. Co więcej o 12 dni pobije wtedy rekord Kamila najstarszego zawodnika zdobywającego Kryształową Kulę. No i to co już wspomniałem - walczy też o rekordową 4 MKK za loty.

 • Adam90 profesor
  @Szethek

  I tak lepiej niż niż Polacy xd

 • kunegundek stały bywalec
  @Oreo

  Spróbuj wyczyścić cookies w przeglądarce :)

 • kunegundek stały bywalec
  @kubilaj2

  Przy dobrej paraboli lotu wszędzie się da tyle za HS wylądować telemarkiem, a czy to znaczy, że wszystkie HS są z czapy? :) Jak dobrze poszukać, to nawet znajdziesz skok 4 m za HS na skoczni normalnej wylądowany telemarkiem. :)

 • kubilaj2 weteran
  @Pavel

  Tyle, że skoro w Lahti da się wylądować telemarkiem skok 4,5 metra za HS, to coś tu jest kur... nie halo.

 • Pavel profesor
  @kubilaj2

  Zdajesz sobie sprawę, że HS nie jest wpisywany tak sobie tylko jest opisany przepisami, które definiują procent nachylenia zeskoku itd? ;)

 • kubilaj2 weteran
  @Lataj

  Ogółem te fińskie skocznie mają HS z totalnej czapy: Kuopio mogłoby go mieć na 132 metrze, Lahti na 134, Ruka zaś na... może 145?

 • Lataj profesor
  @Kolos

  Może jednak HS137 albo chociaż HS134 jak w Wiśle? Nie szedłbym w takie fantazje jak HS145, bardziej w przypadku Ruki.

 • Rainbow stały bywalec
  @Oreo

  Miałam to samo. Po wyłączeniu ad blocka na tej stronie wszystko wróciło u mnie do normy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl