Limity startowe na 7. period PŚ i PK 2023/2024

 • 2024-02-25 21:28

Weekendowe zawody Pucharu Świata w Oberstdorfie i Pucharu Kontynentalnego w Iron Mountain zakończyły rywalizację skoczków o punkty w przedostatnim periodzie sezonu 2023/2024 w skokach narciarskich. Tym samym poznaliśmy ostateczny podział miejsc dla ekip w ostatnim zimowym okresie startowym. Reprezentacja Polski będzie mogła wystawić pięciu zawodników w Pucharze Świata oraz siedmiu w Pucharze Kontynentalnym.

Puchar Świata:

Zgodnie z klasyfikacją rankingu WRL i listą przydziału kwot startowych, liczbę pięciu zawodników na siódmy period Pucharu Świata 2023/2024 otrzymały reprezentacje Austrii, Japonii, Niemiec, Norwegii, Polski i Słowenii.

Dodatkowe miejsca za wyniki z 6. periodu Pucharu Kontynentalnego przypadły z kolei Austrii (Jonas Schuster), Norwegii (Fredrik Villumstad) oraz Niemiec (Constantin Schmid). Tym samym trenerzy Andreas Widhoelzl, Alexander Stoeckl oraz Stefan Horngacher będą mieli prawo wystawić aż sześciu swoich podopiecznych podczas zawodów Pucharu Świata w Lahti, turnieju Raw Air oraz finału sezonu w Planicy.

Limity na VII period Pucharu Świata 2023/2024
(Lahti, Oslo, Trondheim, Vikersund, Planica)
Kraj Limit
Austria 6
Niemcy 6
Norwegia 6
Japonia 5
Polska 5
Słowenia 5
Finlandia 4
Szwajcaria 4
Włochy 4
Bułgaria 3
Czechy 3
Estonia 3
Kazachstan 3
Turcja 3
Ukraina 3
  Pozostałe kraje 2

Puchar Kontynentalny:

Zgodnie z najnowszym rankingiem CRL po zakończeniu 6. okresu startowego Pucharu Kontynentalnego 2023/2024, limit 6 miejsc na ostatni period zimowy uzyskały reprezentacje Austrii, Niemiec, Norwegii, Polski i Słowenii.

W trwającym periodzie rozegrano konkursy cyklu FIS Cup w Szczyrku. Dodatkowe miejsca startowe na ostatni okres startowy Pucharu Kontynentalnego wywalczyły reprezentacje Austrii (Hannes Landerer), Polski (Kacper Tomasiak) i Norwegii (Isak Andreas Langmo).

Limity na VII period Pucharu Kontynentalnego 2023/2024
(Planica, Lahti, Zakopane)
Kraj Limit
Austria 7
Norwegia 7
Polska 7
Niemcy 6
Słowenia 6
  Pozostałe kraje 4

Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7949) komentarze: (19)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dervish profesor

  ciekawa sytuacja w generalce: Huber i Aigner z identyczna liczba punktów.
  27 HUBER Daniel Austria 165 -1381
  27 AIGNER Clemens Austria 165 -1381

  Losy tych dwóch są w tym sezonie wyjątkowo połączone.
  Teraz jest o tyle ciekawie, że w zasadzie żaden z nich już nie powinien otrzymać szansy startu w PŚ przynajmniej do zawodów finałowych do których obaj maja szansę się załapać zajmując miejsca w top 31 (jedno miejsce doliczone z tytułu absencji Laniska) generalki.
  Teraz pytanie co zrobi Widhoelzl, bo taki Huber miał bardzo dobry weekend w Oberstdorfie a jego ekstra miejscówka właśnie wygasła na rzecz Schustera. Jezeli da mu szansę to Huber będzie Austriakiem nr 6 w top 30 generalki i automatycznie zdobędzie prawo startu w zawodach finałowych. Natomiast Aigner jako nr 7 chyba już nie, o ile tak jak jest napisane w artykule w tych zawodach obowiązuje limit max 6 skoczków (wliczając w to ekstra miejscówkę) na kraj.
  Natomiast jeżeli obaj skończą sezon z taka sama liczba punktów to wówczas będzie ciekawie. Prawdopodobnie będą rozstrzygały lepsze miejsca w trakcie sezonu albo jakieś wewnątrz austriackie decyzje.

 • MroziuPL95 stały bywalec
  @Mikicar

  Powinien być jakiś zapis w regulaminie, że jak dany kraj, w tym wypadku np. Bułgaria, nie może w żaden sposób wypełnić limitu - nie ma zawodników upoważnionych do startu w PŚ, to jest on przydzielany następnemu krajowi z listy alokacyjnej, w tym wypadku USA. Nadal przydzielanie wszystkich limitów wyglądałyby tak samo, a wycofałoby to bezsensowne miejscówki dla zawodników które z góry wiadomo, że nie mogą być wykorzystane.

 • Lataj profesor

  Niesamowite! Poważnie mówię. Amerykanie mają znów limit 2 skoczków, mimo że mogli jeździć we czwórkę. To oznacza, że prawdopodobnie tylko Belshaw i Frantz będą jeździć na PŚ do końca sezonu. I jakim prawem Estonia 4?! (Wiem, błąd.)

 • Mikicar bywalec
  @Marmi

  I tak to nie pomaga bo te buloklepy kończą zazwyczaj za 30 miejscem(chociaż bardzo im kibicuje) . Rok temu więcej zawodników z większej ilości państw zdobyło punkty w PŚ

 • King profesor

  W obliczu tego, że Estończycy mają limit 4 ten limit 2 dla Amerykanów wygląda komicznie.

 • Marmi początkujący
  @Mikicar

  Myślę, że punkty z LGP mają taką samą moc jak zimowe jako forma zachęty do startów w LGP i to się nawet sprawdza.
  Nie rozumiesz widać celu dłubania w kwotach startowych, spróbuję wyjaśnić (nie oznacza to, że się z tym zgadzam).
  FIS dąży do zwiększenia popularności skoków na świecie, w szczególności do osiągnięcia jakiegoś zainteresowania nimi poza czołowymi 6 krajami. Jedyną możliwością aby tego dokonać jest to, aby skoczkowie z tych krajów osiągali jakieś czołowe wyniki w zawodach najwyższej rangi (PŚ, MŚ, IO). FIS stara się tym krajom pomóc w sztuczny sposób i dlatego limituje coraz bardziej z czasem kwoty startowe tym czołowym krajom. Gdyby zrobić tak, jak napisałeś to nic by w tym kontekście nie zmieniło. Nadal top30 okupowaliby zawodnicy z krajów czołowej 6, a tylko zwiększyło by to liczbę skoczków w kwalifikacjach w praktyce. Stosowane limity są zatem dogłębnie przemyślane i celowo są takie a nie inne...

 • maciek0932 doświadczony
  @AdamBucholz

  To w takim razie popełnili błąd nie wystawiając Urlauba za chociażby Bicknera. Może zdobyłby ten jeden punkt i uratował chociaż jedno miejsce.

 • Bernat__Sola profesor
  @AdamBucholz

  Bardzo dziękuję! :) Jeśli będzie kiedyś jeszcze taka sytuacja, to napiszę.

 • AdamBucholz redaktor
  @Bernat__Sola

  Skorygowane, dziękuję i pozdrawiam!

  Na przyszłość: warto wysłać mi uwagę o korekcie w wynikach na e-mail a.bucholz@skijumping.pl. Komentarz na stronie mogę przegapić, maila nie :)

 • Labrador_Retriever weteran

  Szkoda Amerykanów, ale:

  1. W sumie mają dwóch skoczków, którzy mają widoki na coś więcej niż jakieś szczęśliwe, sporadyczne punktowanie.
  2. W następnym periodzie są dwa weekendy z drużynówkami, więc i tak będą mogli czwórkę wystawić. Jeden to Planica z finałowym konkursem, ale tu znów kwestia tego, że w nim i tak limity dla Amerykanów nie grają roli.
  3. Część periodu to Raw Air z nowymi zasadami, gdzie będzie startować ograniczona liczba zawodników, więc znowu, limity nie będą tu szczególnie ważne.

  Wobec tego niech postarają się nastukać trochę punktów Belshaw oraz Frantz na przyszłość, a najbliższy period i tak szczególnie istotny pod kątem posiadania 3-4 zawodników nie jest.

 • Bernat__Sola profesor
  @AdamBucholz

  Skoro pan redaktor przybył: czy można raz jeszcze poprosić o korektę wyników 2. konkursu PK w Iron Mountain?

 • Mikicar bywalec
  @obeznany pan

  Rzeczywiście, ale to pokazuje hipokryzję rozdawania limitów startowych, bo z jakiej racji punkty z LGP mają taką samą moc co te z PŚ. Taka Turcja czy Ukraina dostają po 3 miejsca gdzie nawet nie mają jak ich obsadzić a USA które zawsze wypełniało swoją kwotę. Szkoda ze FIS tak zabija sport.
  Zamiast zmniejszania najlepszym kwot startowych mogliby po prostu zrobić jak w kontynentalu ze każdy może vonajmniej 4 zawodników wystawić a lepsze nacje do 7. Wtedy miałoby sens. A tak to szkoda skoczków którzy marnują swój potencjał bo nie mogą skakać w PŚ

 • AdamBucholz redaktor
  @Mikicar

  Wyniki są prawidłowe. Amerykanie pechowo zakończyli period, zajmując miejsca 46-49. na liście alokacyjnej Pucharu Świata FIS, a przy podziale kwot startowych uwzględniane jest TOP45 listy:

  40. Koudelka 96 pkt. (51. w WRL)
  41. Aalto 94 (52.)
  42. Aigro 89 (54.)
  43. Wasiljew 73 (58.)
  44. Cecon 69 (60.)
  45. Ammann 67 (61.)
  ...
  46. Urlaub 66 (62.)
  47. Belshaw 58 (68.)
  48. Larson 49 (70.)
  49. Dean 43 (74.)
  50. Foubert 31 (82.)
  51. Nousiainen 25 (86.)
  52. Frantz 22 (89.)

 • RubenBlanco stały bywalec

  Amerykanie oddali jedno miejsce na ostatni etap sezonu w zamian za medal juniorski, gdyż to na tę imprezę wysłali swoich najlepszych skoczków, a nie na PŚ. Nie mnie oceniać co im się bardziej opłaca. Jak to się mówi: nie mój cyrk, nie moje małpy.

 • obeznany pan bywalec
  @Mikicar

  Belshawowi brakło 9 punktów do podbicia limitu.

 • Mikicar bywalec

  Jest błąd jakiś w artykule? Stany napewno tylko 2 nie będą miały. Przecież Belshaw im w ten weekend wyskakał więcej punktów niż Estonia przez cały sezon

 • obeznany pan bywalec

  I amerykanie tracą limit aż o dwóch zawodników, będą mogli wystawić tylko 2 zawodników

 • marro profesor

  Czyli na PK muszą wystartować juniorzy.

 • ASJ_212 bywalec

  Dość rzadka sytuacja że Norwegowie będą mogli mieć 7 zawodników w PK

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl