Stefan Kraft wśród najlepszych skoczków świata: "To zawsze było moim marzeniem"

 • 2024-03-30 19:30

Niekwestionowanym głównym bohaterem ostatniej zimy był Stefan Kraft. Austriak po raz trzeci w karierze sięgnął po Kryształową Kulę, został mistrzem świata w lotach narciarskich oraz pobił rekord liczby indywidualnych podiów w zawodach Pucharu Świata. 30-latek jest coraz częściej wymieniany w gronie najlepszych skoczków w historii tej dyscypliny, co - jak przyznaje sam zainteresowany - zawsze było jego marzeniem.

Stefan KraftStefan Kraft
fot. Tadeusz Mieczyński
Stefan KraftStefan Kraft
fot. Tadeusz Mieczyński

Sezon 2023/2024 Pucharu Świata stał pod znakiem dominacji Stefana Krafta. Austriak przejął plastron lidera cyklu po inauguracyjnych zawodach w Ruce i nie oddał go już do końca sezonu. W Planicy podopieczny Andreasa Widhoelzla po raz trzeci w karierze wzniósł Kryształową Kulę, odnosząc po drodze 13 konkursowych zwycięstw. Dodatkowo Kraft przed własną publicznością w Bad Mitterndorf sięgnął po tytuł mistrza świata w lotach narciarskich oraz triumfował w turnieju Raw Air.

Z uwagi na wysoką i stabilną formę przez ostatnią dekadę, Stefan Kraft coraz częściej obejmuje prowadzenie w klasyfikacjach wszech czasów Pucharu Świata. Austriak już jest liderem pod względem liczby miejsc na podium zawodów indywidualnych, kończąc ostatnią zimę z łącznym dorobkiem 118 "pudeł". Ponadto rekordzista świata w długości lotu ma już na swoim koncie 43 konkursowe wygrane i goni czołowych zawodników tego rankingu - Gregora Schlierenzauera (53 zwycięstwa) i Mattiego Nykaenena (46 triumfów). Z tego względu 30-latek jest coraz częściej stawiany w gronie najlepszych skoczków w historii całej dyscypliny.

- Coraz częściej zauważam, że biję rekordy lub wspinam się na listach wszech czasów, stając się jednym z najlepszych skoczków narciarskich. To zawsze było moim marzeniem, odkąd byłem małym chłopcem. Widziałem wywiad, który jako 19-latek udzieliłem w Bischofshofen. Powiedziałem w nim, że chcę zostać najlepszym skoczkiem na świecie. A teraz jestem coraz bliżej zostania jednym z nich. To jest coś cudownego - przyznał Kraft w rozmowie dla stacji ÖRF.

Obecnie w kadrze Austrii znajduje się liczna reprezentacja Salzburga. Oprócz Stefana Krafta, barwy tego landu reprezentują Daniel Huber i Jan Hoerl: - To bardzo miłe. Przez długi czas byłem jedynym skoczkiem z Salzburga w kadrze. Potem awansował Dani, zaś Jan również wywarł wpływ na rywalizację w Pucharze Świata. Teraz Dani wywalczył Puchar Świata w lotach narciarskich. To była naprawdę fajna walka pomiędzy nami - stwierdził trzykrotny mistrz świata z Lahti i Oberstdorfu.

Jak zauważa Kraft, rywalizacja wewnątrz kadry działa motywująco na wszystkich zawodników: - Dobrze się dogadujemy i jesteśmy dobrymi przyjaciółmi. Naciskamy na siebie nawzajem, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

W Vikersund i Planicy kibice skoków narciarskich mogli zobaczyć Stefana Krafta i Daniela Hubera wspólnie cieszących się ze swoich sukcesów. Triumfator Pucharu Świata 2023/2024 nie ukrywa, że jego przyjaźń z kolegą z kadry rozpoczęła się już w czasach szkolnych.

- Poznaliśmy się, kiedy miałem dziesięć lat. Często bywałem w domu Daniego, byłem tam traktowany jak trzeci brat. Czułem się naprawdę szczęśliwy, kiedy znokautował nas wszystkich na lotach narciarskich. Wiem, jaką długą drogę przeszedł od czasu kontuzji i operacji. To było zasłużone zwycięstwo - stwierdził Kraft, przypominając niedzielny triumf Hubera w Planicy.

Chociaż w minionych dwunastu latach osiągnął już wiele na skoczniach świata, to Stefan Kraft nie myśli jeszcze o zakończeniu sportowej kariery. Austriak wciąż ma w swojej bogatej kolekcji trofeów do wypełnienia jedną lukę w postaci indywidualnego medalu olimpijskiego. Najbliższa okazja na zdobycie tego krążka nastąpi w lutym 2026 roku na skoczniach w Predazzo. Sam zainteresowany jest jednak pełen energii i optymistycznie spogląda na przyszłość.

- Chciałbym zobaczyć jeszcze kilka pięknych miejsc. Lubię trenować dla tych emocji, których mogłem doznać w Planicy. Moja rodzina stała ze łzami w oczach podczas dekoracji. Dla takich chwil ciężko trenujemy - przyznał Kraft, który niedługo uda się na Seszele na zasłużone wakacje.


Adam Bucholz, źródło: ORF
oglądalność: (5790) komentarze: (33)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • King profesor
  @Introverder

  Zarówno Kraft jak i Ahonen tracą wiele na tym, że nie mają ŻADNEGO indywidualnego medalu IO. Ostatnio pomału sobie zacząłem robić własne, dokładniejsze zestawienie względem mojego poprzedniego i tam różnice są małe, ale wniosek jest jeden. Jeśli Kraft miałby być lepszy zarówno od Adama jak i Kamila to musiałby dołożyć jeszcze jedną KK lub jedno złoto olimpijskie. I to mówimy tylko o wyprzedzeniu Polaków. Jak chciałby być lepszy od Mattiego Nykaenena to jeszcze ze 2 złota olimpijskie + jakieś tam inne osiągnięcia.

  A swoje zestawienie zrobiłem głównie dlatego, że jak tak przeglądałem różne rankingi na przestrzeni ostatnich lat uważam, że strasznie niedoszacowane są medale olimpijskie u wielu osób, a one powinny mieć wagę przynajmniej 2 razy lepszą od MŚ. A, że ja stawiam złoto olimpijskie minimalnie wyżej od KK to również i to uwzględniłem.

 • Introverder profesor
  @TheDriger

  W sumie jeszcze mniejsze trofea przemawiają za Kraftem:

  MKK 3-0 Kraft
  Raw Air 3-2 Kraft.
  Zwycięstwa w PŚ 43-39 Kraft.

  A można jeszcze zastanawiać się jak wliczać np. rekordowe 118 miejsc na podium w PŚ Krafta, wobec ledwie 80 tutaj Kamila.

  Kraft jest lepszy jeśli idzie o KK, MKK, MŚ w narc. klasycznym, MŚwL, zwycięstwa, podia w PŚ, Raw Air.
  Kamil jest lepszy jeśli idzie o IO, T4S.

  Mnie osobiście to skłania do tego, żeby powiedzieć, że jeśli idzie o sukcesy Kraft jest co najmniej na równi z Kamilem, zwł. że osobiście KK cenię najwyżej.

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @rubinot42

  O tego nie wiedziałem XD

 • Arturion profesor
  @Adam90

  Osobiście skupiam się na: "niby najlepszy zawodnik".
  No, nie jest najlepszy i nie będzie. Ale "niby", to tak. :-)

 • Adam90 profesor

  niby najlepszy zawodnik ale medalu olimpijskiego nie ma

 • rubinot42 bywalec
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Nom, kuriozalne jest to ze kytosaho ma lepszy najlepszy rezultat na mswl niz rjoju.

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @TheDriger

  No i ma złoto mśwl czego nie ma więksozść wymienionych przez ciebie zawodników

 • Arturion profesor
  @rubinot42

  Dolicz mu jeszcze medale z drużynówek. I tak wybitny nie będzie. Ja, ci to mówię.
  Bo jeśli będzie, to nie ma sprawiedliwości na tym świecie. ;-)

 • rubinot42 bywalec
  @TheDriger

  Dolicz MKK i Stefan ma 11 trofeów.

 • TheDriger stały bywalec
  @rubinot42

  Wielkie trofea:
  Stoch 2 KK, Kraft 3 KK
  Stoch 3 TCS, Kraft 1 TCS
  Stoch 3 IO, Kraft 0 IO
  Stoch 1 MŚ, Kraft 3 MŚ
  Stoch 0 MŚL Kraft 1 MŚL
  Stoch 9 W SUMIE Kraft 8 w SUMIE
  .

 • TheDriger stały bywalec
  @Vanhalen

  Statystyki pucharu świata, ale skoki to nie tylko puchar świata. W turnieju czterech skoczni Kraft wypada bardzo słabo na tle Stocha, Nykanena, Ahonena i Weissfloga. Na Igrzyskach Kraft w ogóle kariery jakby nie zaczął. Okej, okej na mistrzostwach światach ma duże sukcesy

 • TheDriger stały bywalec
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Kobayashi nie jest lotnikiem tak jak Stoch, więc ciężko będzie o złoto. Jeżeli już to w Planicy albo Oberstdorfie bo to są skocznie, które dają szansę nie tylko lotnikom, ale również zawodnikom w wysokiej formie. Bo Vikersund i Bad Mitterndorf to już są skocznie typowe dla lotników

 • Arturion profesor
  @Vanhalen

  "jak nikt inny zaadoptował się do współczesnych wymagań."
  Komu właził w d.? ;-)))

 • Vanhalen stały bywalec
  Kraft jeśli chodzi o statystyki to już jest właściwie najlepszy

  Ale to tylko statystyki. Było wiele sprzyjających okoliczności żeby je osiągnął. Trzeba mi jednak przyznać że jak nikt inny zaadoptował się do współczesnych wymagań.

 • Arturion profesor
  @kubilaj2

  Ja by jednak dał skokom szansę jeszcze. :-)

 • kubilaj2 weteran
  @Raptor202

  Nawet jeżeli ten pomysł jest dobry - w co wątpię, to przede wszystkim SPÓŹNIONY o jakieś -naście lat.
  Ogółem wygląda na to, że FIS powoli zaczął olewać dyscypliny narciarstwa "klasycznego" i pozostawić je na śmierć naturalną.
  TBH na ich miejscu zrobiłbym to samo.

 • Raptor202 profesor
  @kubilaj2

  A zauważyłeś może przez przypadek, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat zainteresowanie skokami narciarskimi na świecie systematycznie spada? Najwyraźniej nie zauważyłeś.

  - róbcie tak jak zawsze
  - ale kierowniku, to już od 10 lat nie działa
  - aha
  - to co z tym robimy?
  - no nic, 30 lat temu działało to teraz też powinno

  Ja nie mówię, że każdy pomysł Pertile jest dobry, bo zdecydowanie nie jest, ale argument w stylu "Skoki jakoś się obywały bez tego typu 3,14erdół przez 30 lat z okładem" w tym konkretnym przypadku jest właśnie największą "3,14erdołą", jak to sam ująłeś. Tak się obywały bez tego czy owego, że za jakiś czas praktycznie każdy o tym sporcie zapomni. W tak świetnej kondycji jest ta dyscyplina i tak wspaniale dopasowana pod względem marketingowym do czasów współczesnych, że już praktycznie nikt nie chce tego oglądać, o trenowaniu nie wspominając.

 • Arturion profesor
  @kubilaj2

  Też przede wszystkim odczuwam nieufność...

 • kubilaj2 weteran
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Mhm...
  Skoki jakoś się obywały bez tego typu 3,14erdół przez 30 lat z okładem.

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @ASJ_212

  No i dobrze. Może to całkiem pomóc i wyrównać stawkę.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl