Francuskie kadry na zimę 2024/25, Clair zakończyła karierę

 • 2024-05-06 18:30

Francuski Związek Narciarski przedstawił kadry w skokach na sezon 2024/25. Podczas najbliższych miesięcy w związkowych strukturach będzie szkolić się jedenaścioro zawodników. Na głównych pozycjach trenerskich nie doszło do roszad. Wieść o końcu sportowej kariery przekazała z kolei Julia Clair.

Damien Maitre i Nicolas DessumDamien Maitre i Nicolas Dessum
fot. Tadeusz Mieczyński

Narciarska federacja Trójkolorowych, która w tym roku obchodzi stulecie, opublikowała podział kadr na nadchodzący sezon zimowy – podczas którego czekają nas Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2025 w Trondheim. Łącznie powołaniem wyróżniono trzy skoczkinie oraz ośmiu skoczków, a francuskie kadry podzielono na dwa poziomy – reprezentację narodową, a także kadrę B.

Trzon kobiecego zespołu będzie tworzył duet, który punktował minionej zimy w Pucharze Świata, a więc Emma Chervet i Josephine Pagnier. Ich szkoleniowcem pozostanie Damien Maitre, który rozpoczyna dziewiąty sezon pracy z rodaczkami. Jedynaczką w żeńskiej kadrze B będzie Lilou Zepchi. Za jej rozwój będzie odpowiadać Tanguy Bosmorin.

W męskiej drużynie narodowej trener Nicolas Dessum będzie współpracował z trzema zawodnikami. W jego kadrze znaleźli się Jules Chervet, Valentin Foubert oraz Enzo Milesi. Ari Repellin to podstawowy zawodnik kadry B. Jego treningowymi partnerami, o niepełnym statusie kadrowym, będą Alessandro Batby, Julien Gay, Faustin Moureaux oraz Sebastien Woodbridge. Trener kadry B to Yoann Morel.

Maitre i Dessum jako główni szkoleniowcy będą mogli liczyć na pomoc dwóch asystentów, którzy będą udzielać się przy obu grupach szkoleniowych. Będą to Jan Matura i David Viry.

W gronie kadrowiczów na sezon 2024/25 zabrakło Julii Clair. 30-letnia Francuzka, która z powodu poważnego kontuzji prawego kolana straciła sezon 2023/24, postanowiła pożegnać się z rolą skoczkini narciarskiej i zakończyć sportową karierę.

Clair startowała w Pucharze Świata od początku istnienia cyklu, a więc od sezonu 2011/12. W 2014 roku jedyny raz stanęła na podium zawodów taj rangi, zajmując trzecie miejsce na dużej skoczni w Planicy. W 2014 i 2022 roku uczestniczyła w zimowych igrzyskach olimpijskich. W Soczi zajęła 19. miejsce, a osiem lat później w Pekinie była 34. Francuzka ma w swoim dorobku dwa drużynowe medale z mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym – srebro z 2012 roku i brąz z 2013 roku. Po raz ostatni na arenie międzynarodowej pokazała się podczas Igrzysk Europejskich 2023 Kraków-Małopolska.


Dominik Formela, źródło: ffs.fr
oglądalność: (4495) komentarze: (16)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj profesor
  @kubilaj2

  "Rosja[choć tu wiemy, co zaszło]"
  Bynajmniej nie są to względy sportowe ;)

  @sledzik16
  Nie ma wciąż Choia na liście skoczków z prawem startu w PŚ? Na bank Song tam jest, ale z jakiegoś powodu nawet startów w Finlandii unikał.

 • kubilaj2 weteran
  @sledzik16

  Właśnie główny problem w tym, że nacje z gatunku "może namieszać" praktycznie zjechały do roli outsiderów(Szwajcaria, Czechy, Rosja[choć tu wiemy, co zaszło])

 • Raptor202 profesor

  Kiedyś widziałem Julię Clair na jakichś zawodach online w DSJ4, ciekawe czy to naprawdę była ona.

 • sledzik16 weteran
  @kubilaj2

  A szkoda ... dla mnie wiem więcej krajów startuje nawet w kwalifikacjach tym bardziej jest ciekawie.
  Kiedyś to byli i Szwedzi i Koreańczycy, Chińczycy czasami się pojawiali ... choć chyba żadna z tych nacji na chwile obecną nie ma prawa startu w Pucharze Świata. Dobrze że teraz Włosi włączają się do rywalizacji na Top 6 czasami to jest ciekawie.
  Takich nacji jak Włosi którzy pojedynczymi skokami pokazują że można rywalizować z najlepszymi brakuje

 • kubilaj2 weteran
  @sledzik16

  Tak TBH, to w sporcie żużlowym jest ten sam problem, ale środowisko się niczym nie przejmuje.

 • Skokownik weteran

  Nie jest niczym zaskakującym, że po tak ciężkiej kontuzji odniesionej w wieku 29 lat Clair kończy karierę. Szkoda jednak, że nawet nie spróbowała wrócić. Cóż, pozostaje życzyć powodzenia w życiu pozasportowym, dużo zdrowia i aby kolano przestało doskwierać.

 • Lataj profesor

  Niestety, przewidziałem taką decyzję, ale z tego faktu nie będę się cieszył. Nie będę się śmiał w twarz tym, którzy wierzyli w powrót do rywalizacji - być może lżejszy niż u facetów, ale nadal dość ciężki, a mimo to mogłyby być nawet małe punkciki. Podobnie jak z Clair może być z Bogataj. Z drugiej strony jest jeszcze życie rodzinne.

 • sledzik16 weteran
  @blasphemer93

  A tam mnie to takie gadanie nie interesuje i przynudzanie. Jak dla mnie w Pucharze Świata fajnie jest oglądać Francuzów Włochów Turków Estonczykow ... oraz inne "egzotyczne" nacje. Piszę egzotyczne ponieważ teraz przez te kwoty startowe to najlepiej jak by startowali tylko AUT GER i NOR może w porywach JPN POL i SLO. Czy ta dyscyplina to Puchar Świata czy rywalizacja 5-6 panstw

 • Arturion profesor
  @Raptor202

  "a także innego wizerunku dyscypliny niż ten obecny."
  To może być najważniejsze nawet.

 • Raptor202 profesor
  @kubilaj2

  Trzeba nie tylko zawodnika pokroju Małysza, ale też podatnego gruntu (a żaden europejski kraj takim nie jest, prędzej jakiś Kazachstan, ale tam też mają jakichś sportowców światowej klasy), a także innego wizerunku dyscypliny niż ten obecny.

 • kubilaj2 weteran
  @blasphemer93

  Co nie zmienia faktu, że by zainteresować nową nację, trzeba by Małysza, czy kogoś podobnego.

 • ASJ_212 bywalec

  Mam nadzieję, że niedługo poznamy polskie bo już frustrujące powoli się robi to oczekiwanie

 • Vanhalen stały bywalec
  Gdyby nie ta kontuzja to ten stracony sezon i jeszcze ze dwa by skakała

  Wtedy byłaby pełna drużyna. Ale młoda nie jest i przed kontuzją zawsze i stylem i wynikami przypominała mi te starsze dziewczyny z Niemiec. Nie mogła przebić pewnego sufitu. Dla Francji duża strata bo była solidną zawodniczką z pewnymi już umiejętnościami.
  Znamienne jest to ile zawodniczek ostatnio z różnych powodów kończy ze skokami. W tym takie solidne nazwiska.
  To oczywiście sprawia że Polkom jest bliżej do ewentualnych punktów w konkursie ale niestety nie że względu na wzrost umiejętności Polek ..

 • blasphemer93 stały bywalec
  @sledzik16

  Ostrożnie z tymi słowami, bo zaraz przyjdzie Pavel i będzie narzekał że to kolejne miernoty, które zabierają miejsce w konkursie 2137-emu Austriakowi nie zwiększając tego mitycznego zainteresowania.

 • Arturion profesor

  Jan Matura asystentem w obu pierwszych kadrach. Też ciekawa informacja.
  No i powrót Milesiego. Oby udany.

 • sledzik16 weteran

  Oby była forma ... czasami na 30 może. Fajnie jest oglądać inne nacje w czołowej 30 a nie tylko top 6 AUT GER POL NOR JPN SLO.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl