Słowak za Słowaka. Nowy trener Czeszek

 • 2024-05-06 19:12

26-letni Dominik Durco ze Słowacji został nowym trenerem kobiecej reprezentacji Czech. Były skoczek zastąpił na tym stanowisku swojego rodaka, Martina Bayera.

Oficjalny serwis Czeskiego Związku Narciarskiego ogłosił, iż powodem odejścia Martina Bayera są powody rodzinne. 51-latek, który w przeszłości startował na arenie międzynarodowej jako kombinator norweski, prowadził zawodniczki z Czech od sezonu 2022/23.

– Przykro nam, ale rozumiemy stanowisko Martina i w pełni je szanujemy. Nie ma potrzeby szukać sensacji. Martin ma rodzinę w Słowenii i dojazd do Czech czasami bywał dla niego trudny. Teraz ma szansę na pracę niedaleko domu, więc oczywiście ją przyjął – powiedział Vit Hacek, przewodniczący sekcji skoków w Czeskim Związku Narciarskim.

W minionej edycji Pucharu Świata kobiet punktowały aż cztery Czeszki – Anezka Indrackova, Karolina Indrackova, Veronika Jencova i Klara Ulrichova, dla których oczywistym celem jest wyjazd na igrzyska w 2026 roku.

– Praca z reprezentacją kobiet była dla mnie wspaniałym doświadczeniem. W skokach kobiet jest inaczej. Zdarzają się sytuacje, z którymi nie ma się do czynienia w męskiej drużynie. To także środowisko o wiele bardziej emocjonalne, dziewczyny częściej doświadczają sukcesów i porażek. Chyba będzie mi brakować tej atmosfery. Dziewczyny są nastawione na cel, starają się dalej pracować nad sobą, a zbliżające się kwalifikacje olimpijskie dostarczają kolejnego impulsu motywacyjnego. Po długim czasie czeska reprezentacja kobiet jest w stanie wystawić cztery dobre zawodniczki także w konkursie drużynowym – zauważa Martin Bayer w komunikacie ogłaszającym odbywające się zmiany.

Dominik Durco, który w tym roku skończy 27 lat, nie jest nową postacią dla skoczkiń zza naszej południowej granicy. Słowak współpracował bowiem minionej zimy z grupą, którą dowodził Bayer.

– Dobrze znam Dominika. Pracowaliśmy razem przez cały ubiegły rok. W zespole pozostaje także mój asystent Jaroslav Simek. Jestem przekonany, że dziewczyny pozostaną w dobrych rękach – dodał Bayer, cytowany przez czech-ski.com.

Durco w latach 2013-2016 sporadycznie pokazywał się na niższych szczeblach areny międzynarodowej w rywalizacji skoczków narciarskich. W 2014 i 2016 roku uczestniczył w mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Przy okazji debiutu w Predazzo pokonał tylko rywala z Gruzji, a dwa lata później zajął ostatnie miejsce. Nigdy nie zdobył choćby punktu w zawodach rangi FIS Cup.


Dominik Formela, źródło: czech-ski.com
oglądalność: (3013) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @ms_

  Czeszki skaczą wystarczająco dobrze, żeby słaby zawodnik, który od dawna nie skacze, mógł z nimi wygrać. Nawet z tej samej belki. Nie mam pewności, ale tak mi się zdaje. :-)

 • ms_ doświadczony

  Ciekawe kto by wygrał gdyby Durco w swojej życiowej "formie" zmierzył się ze swoimi obecnymi podopiecznymi. Czeszki wybitnie nie skaczą, ale Durco prezentował taki poziom, ze chyba nawet mogłyby z nim wygrać z tej samej belki mimo, że to facet. Swoją drogą mój rówieśnik, więc jak na głównego trenera kadry to bardzo młody człowiek xd

 • LewReteni bywalec

  Dam przykład wiedzy bezużytecznej : Dominik Ðurčo wystąpił kiedyś na FisCup-ie w Štrbskim Plesie. W tych samych zawodach wystąpił Michal Pendziviater, dla którego był to jedyny występ w zawodach FiS-u.

 • Pavel profesor
  @kamilgadomski91@interia.pl

  Jak mu cały czas płacili to raczej nic nie wygra ;) Zapewne chce sobie wypracować lepszą pozycję w negocjacjach odszkodowanie za zerwanie.

 • kamilgadomski91@interia.pl stały bywalec
  @Kuba_23

  Nie będą musieli. Po prostu jeśli wygra w sądzie to zapłacą mu odszkodowanie za ten okres w którym nie dopuszczono go do prowadzenia kadry. Natomiast kontrakt który miał skończyć się po igrzyskach i tak zostanie rozwiązany przez norweski związek o ile już nie został rozwiązany a my tego jeszcze nie wiemy.

 • Arturion profesor
  @Kuba_23

  Wątpię, czy tego chce. Raczej będą musieli duuużo zapłacić.
  A moja sympatia jest zdecydowanie po jego stronie.

 • Kuba_23 doświadczony
  @Arturion

  Ciekawie będzie jak wygra w sądzie wtedy będą go musieli przywrócić do pracy

 • Lataj profesor

  W Czechach mają nawet niezłą czwórkę do brydża u kobiet, czego nie można powiedzieć o facetach. My nawet nie mamy dwóch dobrych skoczkiń do duetów, nie mówiąc już o klasycznych drużynówkach. Ba, nawet jednej na super poziomie nie ma u nas. Tylko zazdrościć nawet krajom, które u mężczyzn nic nie znaczą.

 • Arturion profesor

  A co do Słowaków, to szkoda, że nie chcą szkolić u siebie. Tam dochodzi do sytuacji, że juniorka Mesikova z belki puszcza zawodników...

 • Arturion profesor
  @Kuba_23

  Komentarz pod sąsiednim artykułem (o skoczniach Krafta).
  @ASJ_212:
  "Adam Bucholz
  @Bucholz_Adam
  Jak informuje
  @vgnett
  , Alexander Stoeckl złożył pozew sądowy przeciwko Norweskiemu Związkowi Narciarskiemu.
  Austriak wciąż jest oficjalnie trenerem kadry oraz otrzymuje wynagrodzenie, ale od stycznia nie może wykonywać swoich obowiązków służbowych."

 • Kuba_23 doświadczony

  Natomiast w Norwegii coraz ciekawiej się robi

  Jak informuje @vgnett, Alexander Stoeckl złożył pozew sądowy przeciwko Norweskiemu Związkowi Narciarskiemu.
  Austriak wciąż jest oficjalnie trenerem kadry oraz otrzymuje wynagrodzenie, ale od stycznia nie może wykonywać swoich obowiązków służbowych.

 • Arturion profesor
  @Vanhalen

  Te cztery Czeszki to zawodniczki niezłe i do tego perspektywiczne. Tylko pozazdrościć.

 • Vanhalen stały bywalec
  Ostatni sezon to była dobra robota czeskiego sztabu

  Wcześniej Czeszki skakały poniżej swojego potencjału

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Piotrek weź ty lepiej słownik, a nie zajmujesz się Słowakami ;) Już kolejny raz raczysz nas tym "wziąść" ;)

 • Kolos profesor

  Może też powinniśmy wziąść Słowaka na trenera naszych dziewczyn? Czeski na tym nie najgorzej dotąd wychodziły.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl