Loty narciarskie (na razie) nie dla kombinatorów norweskich

 • 2024-05-13 16:27

Loty narciarskie, które są solą naszego sportu, z każdym rokiem coraz szerzej otwierają się na skaczące panie, na otrzymanie szansy rywalizacji na skoczni mamuciej wciąż czekają natomiast kombinatorzy norwescy. I jak się okazuje jeszcze trochę poczekają.

Dwa lata temu pojawiła się duża szansa na to, że w lutym 2023 roku specjaliści od kombinacji norweskiej część skokową zawodów Pucharu Świata podczas jednego z weekendów rozegrali na skoczni mamuciej. Temat w przestrzeni medialnej przewijał się z resztą już wcześniej. Swego czasu na łamach naszego portalu najlepszy w ostatnich latach reprezentant Polski w kombinacji, a obecnie trener, Szczepan Kupczak, z dużą aprobatą wyrażał się o przełomowym pomyśle FIS.

- Jest to na pewno ciekawa opcja. Faktem jest, że generalnie w naszym środowisku często przewijają się pomysły na zmiany w przeprowadzaniu konkursów. Myślę, że będzie to ciekawa propozycja dla kibica i fajna odskocznia od monotonii obecnego formatu. Uważam że pod względem fizycznym na pewno kombinatorzy są na to gotowi. Jednak dochodzi tutaj jeszcze kwestia "głowy", będzie to coś zupełnie nowego. Wydaje mi się jednak, że każdy zawodnik i trener znają swoje możliwości i nie będzie przypadków, w których na takim obiekcie pojawi się osoba nieprzygotowana. Ostatecznie myślę, że konkursy na takim obiekcie są dla nas osiągalne - twierdził.

Zimą 2022 roku wszyscy wysocy rangą działacze zajmujący się kombinacją norweską w FIS stawili się pod skocznią imienia Heiniego Klopfera w Oberstdorfie, kiedy to w czasie skokowego Pucharu Świata dwuboiści z kraju gospodarzy zawodów pełnili rolę testerów skoczni. Zbierano dane do analizy w związku z możliwością przeprowadzenia tam w przyszłości zawodów w lotach dla Jarla Magnusa Riibera i spółki. Próby niemieckich kombinatorów wypadły co najmniej dobrze. Pięciu z nich przekroczyło 200 metrów w którejś ze swoich prób, a Manuel Feisst skacząc na 227,5 m, osiągnął wynik zaledwie o półtora metra słabszy od ówczesnego rekordu świata wśród kombinatorów. W kuluarach zaczęto głośno mówić o przeprowadzeniu w Oberstdorfie pierwszego w historii konkursu lotów w kombinacji norweskiej w sezonie 2022/23, w najgorszym wypadku 2023/4.

Ostatecznie zawody w sezonie poolimpijskim nie doszły do skutku - Niestety nie udało nam się znaleźć rozwiązania na tę imprezę. Będziemy dalej pracować nad tą kwestią, by przeprowadzić takie zawody w 2024 roku - informował nas Lasse Ottesen, dyrektor Pucharu Świata. Taka forma rywalizacji nie znalazła się także w kalendarzu na sezon 2023/24, nie ma jej również w terminarzu na następną zimę. Czy to oznacza, że pomysł został zarzucony?

- Cały czas pracujemy nad pierwszą imprezą "lotniczą" w kombinacji norweskiej. Ustaliliśmy zasady lotów narciarskich, regulamin i byliśmy bardzo blisko zorganizowania takiego wydarzenia w Oberstdorfie w poprzednim sezonie. Głównym problemem jest, jak to zwykle bywa, koszt takiego przedsięwzięcia. Impreza taka nie jest również uwzględniona w umowach dotyczących transmisji telewizyjnych, dlatego sprawa wymaga negocjacji na wszystkich poziomach. Jesteśmy jednak optymistami i pracujemy nad zorganizowaniem takich zawodów w sezonie 2025/26 - wyjaśnia Lasse Ottesen.

Przypomnijmy, że najdłuższy w historii lot wśród kombinatorów oddał Jarl Magnus Riiber. Skaczący jako zawodnik testowy wybitny sportowiec uzyskał w Vikersund w 2023 roku 240 metrów, delikatnie jednak podparł lądowanie.

 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3866) komentarze: (17)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Kolos

  W kombinacji "maratoński"?
  No nie ma. I nie żądają, a skakać by chcieli na mamutach... ;-)

 • Kolos profesor
  @Arturion

  Przecież w biegach jest dystans maratoński (50 km dla mężczyzn, 30 km dla kobiet )....

  Chodzi o większe emocje, ciekawsze zawody które właśnie mogłyby ratować kombinację i fakt, że fucha przedskoczka na mamucie to towar mocno reglamentowany. W sumie bardzo niewielu kombinatorów ma (i miało) taką możliwość.

 • Arturion profesor

  A dziś skończył 29 lat Jakub Wolny. Starzeją się nam "lotnicy"... ;-)

  @Kuba_23 - I tak będzie. Chodzi o szczegółowy podział na kadry.
  Choć jest dość przewidywalny.

 • Kuba_23 doświadczony
  @Pavel

  Ponoć mają dopiero końcem miesiąca ogłosić tak napisał Mateusz Leleń

 • Arturion profesor

  Tak szczerze, to po co kombinatorom loty?
  Najlepiej skaczący powinni dostawać szansę jako przedskoczkowie na mamutach. I tyle.
  Jakoś nie żądają dystansów maratońskich w biegach...
  Z kombinacji, w formie dwuboju i tak już nic nie będzie, to niech przekwalifikowują się powoli na skoczków. Lubo biegaczy.
  No i warto by trójbój lansować...

 • HAZARD weteran
  @marcinho

  Kilku ma, Lamparter, Ilves, swego czasu też np. Pittin.

 • Pavel profesor
  @Kuba_23

  W zeszłym sezonie.

 • Kuba_23 doświadczony

  A tak swoją drogą to mamy już 13 maja a o składach naszych kadr dalej cisza. Tak późno to nie pamiętam by ogłaszali

 • Arturion profesor
  @Avengers123456msciciel

  Ze 100 pkt na sezon? Może... ;-)
  Nadchodzi nowa era - Era Embachera! :-)
  A może i Amilkiewicz z Łukaszczykiem dołożą swoje? Może i Tomasiaki?
  A może Tittel i Amerykanie?
  Niebawem się dowiemy! :-)

 • Avengers123456msciciel doświadczony
  @Arturion

  Może jednak coś tam jeszcze będzie.

 • Arturion profesor
  @Avengers123456msciciel

  Ale stary ten Kraft. Już chyba nic z niego nie będzie... ;-)

 • Avengers123456msciciel doświadczony

  Kraft najlepszego ma dziś urodziny.

 • marcinho początkujący

  Czy któryś z kombinatorów ma sponsoring Red Bulla? :D

 • ms_ doświadczony
  @Kolos

  Ottesen coś takiego kiedyś mówił, chyba to było w wywiadzie dla FIS, że spróbują zrobić te loty w Oberstdorfie gdy będą tam skakali skoczkowie bo inaczej organizatorom nie opłaca się robić zawodów w lotach dla kombinatorów jako oddzielny weekend niepowiązany ze skokami, a co do transmisji to nie za bardzo rozumiem o co mu chodzi, przecież PŚ w kombinacji jest transmitowany w tv, może chcieliby, żeby takie zawody miały jakiś większy zasięg bo poza krajami, które się liczą w kombinacji i transmitują PŚ w kombinacji w publicznej telewizji to reszta państw, np. Polska oferuje taką transmisje tylko w Eurosporcie, a i tutaj często wiele zawodów jest w całości tylko w playerze albo np. skoki do kombinacji są puszczane w Eurosporcie a bieg już tylko w playerze bo się nie mieści w ramówce i później w telewizji nawet powtórki tego biegu nie pokazują. Ale raczej z tą transmisją to o coś innego mu chodziło.

 • Kolos profesor
  @ms_

  Z tekstu wynika, że największym problemem jest transmisja. Ile lat można tę kwestię ogarniać?

  Co do kosztów jako takich, to można loty w kombinacji ulokować w okolicach rozgrywania zawodów w lotach w ramach skoków narciarskich. Wtedy koszt przygotowania obiektu odpadnie, a przynajmniej rozłoży się na większą ilość konkursów.

 • ms_ doświadczony

  Fajnie, że go o to zapytaliście, doczekałem się :) ale co do wypowiedzi Ottesena no to niestety wygląda to tak jak pisze @Kolos. Gdyby była kasa to już by się takie zawody odbyły, ale pieniędzy nie ma, a dużym problemem niestety jest też to, że kombinacja to jednak typowo męska dyscyplina, o lotach pań w kombinacji nikt nie mówi, tam dopiero od przyszłego sezonu pierwszy raz będą zawody na K 120 w Oslo, więc wygląda to tak jak początki PŚ kobiet w skokach pod tym względem. Gdyby kobieca kombinacja istniała dłużej i kombinatorki byłyby na wyższym poziomie niż obecnie to pewnie byłaby większa szansa, żeby i kombinatorzy i kombinatorki mieli zawody w lotach, jednak kobieca kombinacja jest na tak niskim poziomie, że nawet boją się zrobić dla nich zawody na skoczni dużej i przez to też nikt nie będzie robił lotów dla kombinatorów bo to się nie opłaca i tutaj nie będzie mowy o dyskryminacji ze względu na płeć, bo jak każdy "postępowy człowiek zachodu" wie, dyskryminacja dotyczy tylko kobiet, ale nigdy mężczyzn.

 • Kolos profesor

  To raczej brzmi jak odłożenie tematu lotów kombinatorów norweskich "na nigdy". Wypowiedź Ottesena "pracujemy nad" wygląda jak standartowa formułka dla mediów. A w rzeczywistości w tej kwestii nic się nie dzieje.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl