Fińskie kadry na sezon 2024/25

 • 2024-06-04 17:59

Fiński Związek Narciarski wyłonił kadry narodowe na sezon 2024/25. Pod okiem Igora Medveda ze Słowenii, który przejął męską reprezentację Kraju Tysiąca Jezior, będzie ćwiczyło czterech skoczków.

Do kadry A trafili Antti Aalto, Eetu Nousiainen, Vilho Palosaari oraz Kasperi Valto. Ich głównym szkoleniowcem będzie 43-letni Igor Medved, który na stanowisku głównego trenera fińskiej kadry zastąpił tej wiosny Lauriego Hakolę.

– Jestem bardzo podekscytowany rozpoczęciem pracy na stanowisku głównego trenera kadry narodowej w skokach narciarskich. Zdaję sobie sprawę z wyzwań stojących przed związkiem i kadrą narodową, ale uważam, że mimo nich mamy warunki, aby osiągać dobre wyniki. Moim głównym celem jest doskonalenie szczególnie technicznej strony skoków. Musimy umieć utrzymać to, co jest obecnie na wysokim poziomie, a jednocześnie podnieść poziom w obszarach, w których jest jeszcze miejsce na rozwój. Celem w pierwszym roku jest umieszczenie jak największej liczby zawodników w czołowej 45-tce światowych rankingów, a w drugim roku więcej zawodników w czołowej 25-tce – powiedział Igor Medved, który związał się z Finami na rok, z opcją przedłużenia umowy o kolejnych dwanaście miesięcy. Finowie głównie mają trenować w ojczyźnie, natomiast w letnim planie są też cztery zagraniczne obozy.

Kadrę B w sezonie 2024/25 utworzą Mico Ahonen, Henri Kavilo oraz Paavo Romppainen, z kolei do grupy młodzieżowej nominowani zostali Tuomas Kinnunen, Tomas Kuisma, Tuomas Meis i Riku Vartiainen.

Status członkiń kobiecej kadry A otrzymały Jenny Rautionaho, Sofia Mattila i Oosa Thure, z czego dwie ostatnie będą ćwiczyły w zespole młodzieżowym. Trenerem pań pozostaje Ossi-Pekka Valta.

Fińska federacja, która boryka się z ogromnymi problemami finansowymi, poinformowała, iż okres przygotowawczy skoczków oraz kombinatorów norweskich został przygotowany we współpracy z Fińskim Komitetem Olimpijskim – celem możliwie najlepszego przygotowania zawodników do rywalizacji na śniegu. W gronie powołanych zabrakło Niko Kytosaho oraz Julii Kykkanen, którzy będą szykowali się do zimy w trybie indywidualnym. Dyrektorem sportowym skoczków i dwuboistów pozostanie Mika Kojonkoski.


Dominik Formela, źródło: hiihtoliitto.fi
oglądalność: (4006) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Nie tylko on:
  "W gronie powołanych zabrakło Niko Kytosaho oraz Julii Kykkanen, którzy będą szykowali się do zimy w trybie indywidualnym."
  A więc jednak jest ich więcej, niż można policzyć na palcach obu dłoni... Ale jednak mało.

 • Lataj profesor

  Pewnie Kytosaho się wybroni, skoro nie ma go w kadrze, a trenuje za granicą.

 • sledzik16 weteran

  Szkoda Finów taka narodowość z taką historią w skokach narciarskich a obecnie to drużyna posklejana jak dla mnie na siłę

 • Lataj profesor
  @dervish

  Wyszło mi 11 skoczków. Chyba, że masz polidaktylię i wtedy policzysz tylu na palcach obu rąk. W każdym razie taka liczba oznacza powolny upadek skoków w kolejnym kraju.

 • dervish profesor

  Całe fińskie skoki A+B+juniorzy można podliczyć na palcach dwóch rąk

 • Avengers123456msciciel doświadczony

  Ale jeszcze kogoś mi tu z młodych brakuje.

 • Arturion profesor
  @ASJ_212

  To była poważna kontuzja. Ale też wątpię.
  Pewnie zakończył bez oficjalnego komunikatu.
  A zatem @sheef - i jego możesz doliczyć.

 • ASJ_212 stały bywalec
  @Arturion

  Jest kontuzjowany od stycznia 2023. Wątpię żeby to tak długo trwało.

 • Arturion profesor
  @ASJ_212

  Bo jest kontuzjowany. Ale ta kontuzja powinna do zimy się skończyć. Skoro jednak go nie awizują w kadrach, a Mico (też kontuzjowany) w nich jest, to znaczy, że na niego nie liczą. A to chyba oznacza zakończenie niedoszłej kariery.

 • ASJ_212 stały bywalec
  @Arturion

  Na stronie FIS-u ma status Not active.

 • Arturion profesor
  @ASJ_212

  Także Merilainen chyba już nie wróci do skakania.

 • ASJ_212 stały bywalec

  Czyli Pohjola i Maatta już definitywnie przekreśleni

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl