Planica gospodarzem MŚ w lotach w 2028 roku. Niepewny los czempionatu w Lahti i FIS Games

 • 2024-06-04 21:22

Mistrzostwa świata w lotach narciarskich w 2028 roku odbędą się w Planicy. Taką decyzję ogłoszono we wtorek podczas Kongresu FIS w Rejkiawiku. Słoweńcy byli jedynym kandydatem do organizacji tej imprezy. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom światowej federacji, nie poznaliśmy gospodarzy MŚ w narciarstwie klasycznym w 2029 roku oraz premierowej edycji FIS Games, planowanej na 2028 rok.

Na specjalnie przygotowanej przez FIS uroczystości ogłoszeni zostali organizatorzy narciarskich mistrzostw świata na najbliższe lata. Podczas wydarzenia wyłoniony został gospodarz MŚ w lotach narciarskich zaplanowanych na 2028 rok. Gospodarzem tej imprezy została Planica, która jako jedyna ubiegała się o przeprowadzenie tych zawodów.

Tym samym Planica po raz ósmy zorganizuje lotniczy czempionat. Wcześniej Słoweńcy gościli te zawody w 1972, 1979, 1985, 1994, 2004, 2010 i 2020 roku. Polacy na Letalnicy wywalczyli dwa brązowe medale - indywidualny Piotra Fijasa (1979) oraz drużynowy Piotra Żyły, Andrzeja Stękały, Kamila Stocha i Dawida Kubackiego (2020).

W trakcie starań o organizację czempionatu, Słoweńcy wyrażali swoje nadzieje, iż podczas MŚ w Planicy w 2028 roku po raz pierwszy o medale powalczą również kobiety. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy debiut pań na MŚ w lotach nastąpi za cztery lata.

Najbliższe MŚ w lotach narciarskich rozegrane zostaną w 2026 roku w Oberstdorfie.

Podczas posiedzenia sprawdziły się zapowiedzi Fińskiego Związku Narciarskiego, iż tego dnia nie poznamy gospodarza mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2029 roku, o które ubiegało się tylko Lahti. Zdaniem światowej federacji, przedstawiona dziś oferta nie spełniała niektórych wymagań. Tym samym Rada FIS podjęła decyzję o przyznaniu Finom 30 dni na poprawki i ponowne złożenie swojej kandydatury.

Zobacz również: MŚ 2029 - Finowie wstrzymują się z zielonym światłem

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, FIS nie wybrała również gospodarza premierowej edycji FIS Games, zaplanowanej na 2028 rok. O organizację ubiegały się Sankt Moritz i Lillehammer. W ostatnich miesiącach obie oferty stanęły jednak pod znakiem zapytania, zaś zarówno Szwajcarzy, jak i Norwegowie, rozważali wycofanie swoich kandydatur.

Jak poinformowała FIS, termin ogłoszenia organizatora FIS Games 2028 został przesunięty na wniosek kandydatury Sankt Moritz. W kuluarach mówi się, że Szwajcarzy są faworytami w walce o otrzymanie tego wydarzenia.

- W porozumieniu ze Szwajcarskim Związkiem Narciarskim i kandydaturą St. Moritz/Engadyny, Rada FIS postanowiła odroczyć proces przyznania organizacji FIS Games 2028. Prowadziliśmy bardzo konstruktywne dyskusje i poczyniliśmy wyraźne postępy, ale mówimy o ogromnym przedsięwzięciu, któremu chcemy zapewnić poziom sztandarowego wydarzenia w sportach zimowych. Tego lata spodziewamy się wyjaśnić wszystkie otwarte kwestie i dojść do ostatecznych decyzji - poinformował prezydent FIS, Johan Eliasch.

Zobacz również: Czarne chmury nad FIS Games. Impreza może nie dojść do skutku


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6016) komentarze: (37)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj profesor

  Jak kiedyś mówiłem, zamiast organizować FIS Games, które będą miały mniejszy prestiż od IO, a nawet MŚ, to lepiej co 4 lata robić MŚwL, do tego w jakiejś fajniejszej formule. A co 16 lat mogliby robić rozpiskę, kto kiedy ma organizować lotniczy czempionat zamiast udawać, że się wybiera gospodarza, skoro co 2 lata nigdy nie ma alternatyw.

  Co do Lahti, chętnie bym zobaczył, co się stanie, gdy Lahti się wycofa, skoro nie dogaduje się z miastem i zalega z 2 milionami.

 • Kolos profesor
  @sledzik16

  Nie przesadzajmy. Impreza ma być podzielona na kilku organizatorów i na obiektach już istniejących. To będzie tylko taki trochę większy Puchar Świata.

  Wszystko zależy jak to chce przeprowadzić FIS. Ale koszty będą wielokrotnie niższe niż IO.

 • Kolejski bywalec
  @sledzik16

  Tak śledzik, gospodarz do niszowej konkurencji której nikt już prawie nie ogląda będzie miał budżet igrzysk. Ty jesteś nawet bardziej zabawny niż Piotruś z halą do skoków na środku pustyni. :)

 • sledzik16 weteran
  @Kolos

  Bo miasto gospodarz może by miał nakład pieniężny podobny do organizacji Igrzysk Olimpijskich a renomy z tej imprezy nie ma żadnej. FIS to lepiej niech zrobi coś konkretnego, nie wiem można by było więcej skoczni wprowadzić do Pucharu Świata a nie tylko większość obiektów w Niemczech Austrii i Norwegi.
  Zrobić coś żeby te skoki przyciągały nowe kraje to oglądania tej dyscypliny niż wymyślać na siłe jakiś FIS GAMES

 • Kolos profesor
  @sledzik16

  Tak właśnie jest. Uznali w FIS-e, że coś trzeba robić w "pustych" sezonach (bez MŚ czy IO) i wymyślili FIS Games.

  Sensu to nie ma żadnego i chętnego do organizacji też nie ma.

 • sledzik16 weteran

  A to całe FIS Games to chyba szukanie jakiejś imprezy na siłę.

 • Arturion profesor
  @Kolejski

  A merytrorycznie?

 • Kolejski bywalec
  @Arturion

  Ty jesteś jednak na poziomie Piotrusia. :) Szeryfie, jakie wytyczne na dziś? Banujemy całe skijumoing, żebyś mógł pogadać sam ze sobą, czy przelać ci z pięć stówek na prywatnego lekarza i receptę? :)))

 • Arturion profesor
  @Kolejski

  Brnąc w to "punktowanie", ośmieszasz tylko siebie. Bowiem forma "koleji" nie ma prawa skojarzyć się z koleją. No, ale jesteś teraz "Kolejski". ;-)

 • Kolejski bywalec
  @Arturion

  Dziadek, punktowałem jego analfabetyxm. Ty tak serio, czy już odbiło ci do reszty?

 • Arturion profesor
  @Kolejski

  Jeśli idzie o przewoźnika, to też powinno być "kolei", a nie "koleji". Nie ośmieszaj się.

 • Kolejski bywalec
  @Kolos

  Brakuje ci Piotruś argumentów. Nadal nie ustaliłeś przewoźnika "koleji" w MŚ przed wojną. :)))

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Argumentów mi nie brakuje. Tylko mi szkoda czasu żeby ci tłumaczyć i to 10 razy, że 2+2 =4.

  Głupoty i to nie na temat piszesz ty.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Czyli argumenty się skończyły, dobrze że chociaż tego nie przyznasz, ale przynajmniej masz świadomość jakie głupoty nawypisywałeś, dobre i tyle ;)

 • dervish profesor

  Kolejny odcinek "Ministerstwa głupich kroków"?

 • Kolejski bywalec
  @dejw

  Filmik jest genialny, to zakrawa o wszystkie filmy Barei i gangu Olsena. :))) PS. Ale Piotruś nie zająknąłeś się dalej z tym "koleji". Ustaliłeś już, który to przewoźnik?

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Ech, A ty dalej nie na temat. Na tym koniec dyskusji. Nie mam zamiaru się powtarzać.

 • dejw profesor

  Przecież to są jaja :D Pomijając już ten wrzucony film, który wygląda, jakby ten typek czytający z kartki występował na kabaretonie w Opolu, to pasuje jak ulał pod ten wyświechtany już żart:
  Zdenerwowani włodarze z Lahti: Jeśli FIS nie wycofa swoich słów, to spadamy stąd!
  FIS: SPADAJCIE.

  A i jeszcze to: "Prowadziliśmy bardzo konstruktywne dyskusje".
  Ciekawi mnie mocno, czy te dyskusje mogą przebić najbardziej odjechane pijackie libacje, ale w tej kwestii myślę, że choć poprzeczka jest ustawiona bardzo wysoko, to są w stanie się do niej zbliżyć.

 • Pavel profesor
  @Kolos

  Piotrusiu jak fakt, że organizator (fiński związek) nie dogadał się z miejscem organizacji (miasto Lahti), nie ma znaczenia? ;) Warunek jaki stawia FIS to to, że mają się dogadać, tyle ;)

 • Kolos profesor
  @Pavel

  Nie wiem czego ty nie rozumiesz - jest tylko jeden kandydat na organizatora i FIS zamiast mu pomóc to jeszcze utrudnia.

  Przecież o braku woli dialogu że strony FIS mówili sami Finowie!

  Nie wiem czego nie rozumiesz. To co piszesz nie ma żadnego bezpośredniego związku ze sprawą ani znaczenia.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl