„Nie powinno być to tematem tabu” – nowy trener Finów bierze pod lupę wagę kadrowiczów

 • 2024-07-08 20:10

– Nie mam na myśli, że fińscy skoczkowie są grubi i leniwi. Widzę duży potencjał pod względem możliwości motorycznych. Ale kiedy chcesz wskoczyć z miejsc do czołowej „10” i na podium w Pucharze Świata, waga w wielu przypadkach jest zbyt duża, z wyjątkiem kilku czołowych nazwisk – ocenia stan fińskiej reprezentacji nowy szkoleniowiec zespołu z Kraju Tysiąca Jezior w rozmowie z yle.fi.

– Dla skoczka narciarskiego osiągnięcie idealnej wagi i utrzymanie jej jest trudnym zadaniem, ale jest to naturalna część naszego sportu – podkreśla Medved, który jako skoczek narciarski dwukrotnie stawał na podium Pucharu Świata, po razie indywidualnie (9 marca 2001 roku w Trondheim) i drużynowo (2 marca 2002 roku w Lahti). Jednocześnie 43-letni Słoweniec nie zamierza wskazywać nazwisk skoczków, którzy przed zimą będą musieli popracować nad zgubieniem kilogramowego nadbagażu. – Do zrzucenia średnio jest od trzech do pięciu kilogramów. W tym sporcie nie powinno to być tematem tabu – doprecyzowuje, wskazując także braki w mobilności, co przynosi niepożądane efekty na skoczni. Słoweniec jako mocne punkty finów wskazuje parametry siłowe i motoryczne.

Trener Finów chce odpowiedzialnie podejść do tematu odchudzania, dając swoim podopiecznym czas na poprawę w tym aspekcie. – Jeśli jednak w ciągu kilku miesięcy nie nastąpi żadna zmiana, będzie to czas na na poważną refleksję – zaznacza.

Igor Medved związał się z Fińskim Związkim Narciarskim na rok, z możliwością przedłużenia umowy o kolejne 12 miesięcy. Słoweniec w ostatnich tygodniach poznał fińskie środowisko skoków narciarskich przy okazji pobytu w Lahti, Kuopio i Jyvaeskylae, a także podczas zgrupowania w Estonii, w Otepaeae.

Fińską kadrę narodową A na sezon 2024/25 tworzą Antti Aalto, Eetu Nousiainen, Vilho Palosaari oraz Kasperi Valto. Do kadry B trafili Mico Ahonen, Henri Kavilo oraz Paavo Romppainen, a członkami grupy młodzieżowej są Tuomas Kinnunen, Tomas Kuisma, Tuomas Meis i Riku Vartiainen. Poza strukturami reprezentacji – w trybie indywidualnym – trenuje Niko Kytosaho.

Medved od 2011 do 2024 roku pracował jako trener słoweńskiej kadry B. Praca w Finlandii to największe wyzwanie na jego dotychczasowej ścieżce szkoleniowej.


Dominik Formela, źródło: yle.fi
oglądalność: (3268) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Jasna sprawa. Wszystko musi być odpowiednio zbalansowabe. Nie można tylko przesadzać ani w jedną stronę ani w drugą

 • Lataj profesor
  @sledzik16

  Mówi się, że bez prędkości najazdowej nie ma skoku, ale w powietrzu też można nadrobić drobne niedostatki w najeździe.

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Większą waga to szybszy jest na progu 😅

 • Lataj profesor

  To mi przypomina epizod Davida Jiroutka w Polsce, ale Czech jeszcze bardziej pojechał po naszych skoczkach. Wytykał im ponadto brak motywacji. Wydawało się, że to wstrząśnie naszymi i sprowokuje ich do cięższej pracy, ale potem znalazł się naśladowca w postaci Wolnego. Skoczek poniósł konsekwencje, a trener nie.

  Wracając do Finlandii, na ile metrów przekłada się zgubiony kilogram wagi? Nie chcę negować jej wpływu na lot. Kachaber Cakadze był nazywany słoniem, ale był nielotem. Skakał tylko dlatego, że jego ojciec był gwiazdą w tym sporcie. Ale jak o 5 kilo za dużo Finowie ważą, to jaka jest ich waga? Czy Kytosaho też ma odpowiednią? Wiem, że trenuje z Austriakami, ale w poprzednim sezonie miał przewagę nad innymi Finami, a ponadto Medved o nim nie wspominał.

 • sledzik16 weteran
  @SzeskaFanStocha

  Ale bez przesady żeby zbijać od razu po 5 kilogramów to ile oni obecnie ważą ?

 • SzeskaFanStocha bywalec
  @sledzik16

  W skokach każdu kilogram na wielką wagę.

 • sledzik16 weteran

  A teraz drugie pytanie czy tylko waga robi wynik ?
  Myślę że jest to ważne ale w jakiś "korytarzach" każdy zawodnik się miesci. Żaden z nich nie jest na pewno z kilogramsmi na plusie startując w Pucharze Świata

 • King profesor

  Mam deja vu ;)

 • sledzik16 weteran

  Gdyby nie trzymali wagi to chyba nie startowali by w żadnych zawodach czyli nie jest aż tak źle.
  Każdy zawodnik tego pilnuje jeszcze bardziej niż kontrolerzy podczas zawodów

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl