Fiński przełom w sprawie MŚ 2029

 • 2024-06-30 22:25

Wszystko wskazuje na to, iż Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) nie będzie musiała gorączkowo poszukiwać nowego kandydata do ugoszczenia Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2029. Jak czytamy na yle.fi, fińscy działacze osiągnęli wewnętrzne porozumienie w sprawie organizacji omawianej imprezy.

Oficjalny serwis YLE – fińskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego – przekazał, iż podmioty zaangażowane w organizację MŚ 2029 są gotowe, by podpisać umowę z Międzynarodową Federacją Narciarską i Snowboardową (FIS). Pierwotnie miało dojść do tego na początku czerwca – podczas 55. Kongresu FIS, który miał miejsce w islandzkim Rejkiawiku. Działacze z Kraju Tysiąca Jezior poprosili jednak o dodatkowy miesiąc, w celu zoptymalizowania działań w dobie kryzysu Fińskiego Związku Narciarskiego. FIS dała Finom czas do 4 lipca.

W ostatnich dniach fińska federacja zakomunikowała, że włodarze miasta Lahti, a także przedstawiciele lokalnego klubu narciarskiego znaleźli rozwiązanie satysfakcjonujące każdą ze stron. Mowa o podziale kosztów dotyczących organizacji światowego czempionatu w 2029 roku.

– Osiągnęliśmy stabilną oraz wspólną wizję z miastem Lahti i klubem narciarskim z Lahti, aby znaleźć środki niezbędne do zorganizowania mistrzostw. Z punktu widzenia Fińskiego Związku Narciarskiego i odpowiedzialnego zarządzania, wobec niestabilnej sytuacji gospodarczej kluczowe było dla nas osiągnięcie konsensusu w sprawie lokalnego porozumienia w kontekście podziału kosztów – powiedziała Sirpa Korkatti, prezes Fińskiego Związku Narciarskiego, cytowana przez YLE.

Lahti to jedyny ośrodek, który wyraził chęć organizacji MŚ w 2029 roku. Fińskie miasto tym samym po raz ósmy w historii będzie miejscem zmagań najlepszych narciarzy klasycznych o medale światowego czempionatu. Poprzednie edycje odbyły się tam w 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 i 2017 roku.

– Znaczenie mistrzostw jest ogromne z wielu różnych punktów widzenia. Przede wszystkim jest to wspaniała kontynuacja organizacji światowego czempionatu przez Finlandię i Lahti. Oczywiście znaczenie tego wydarzenia pod względem gospodarczym jest również istotne, zwłaszcza dla podmiotów z regionu Lahti. Dla sportowców zbliżające się domowe zawody są zawsze szczególnym celem i źródłem motywacji – dodała Korkatti, wyrażając zadowolenie z osiągniętego porozumienia przez wszystkich zaangażowanych.


Dominik Formela, źródło: yle.fi
oglądalność: (3971) komentarze: (16)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  Ciężko dziś organizować imprezy, które raczej nie będą dochodowe, a jeśli nawet trochę, to wymagają zazwyczaj dużych inwestycji.

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Ciekawi mnie dlaczego inne kraje i kontynenty nie są zainteresowane organizacja Mistrzostw Świata.
  Chciałbym kiedyś zobaczyć MS w USA bądź Kanadzie ale to tylko male marzenia.

  Może z powodu braku kandydatów i chętnych do organizacji tej imprezy nasze władze by na tym skorzystały i zgłosiły kandydaturę Zakopanego. Przecież do organizacji MS nie potrzeba nakładów jak na Igrzyska Olimpijskie a zawsze to jakieś "rozsławienie" Polski w Świecie

 • Lataj profesor
  @sledzik16

  Mamy de facto Mistrzostwa Europy z udziałem dodatkowo kilku kolejnych krajów z półkuli północnej. Faktycznie nie ma komu skakać na półkuli południowej, ale problemem jest raczej brak długoletnich tradycji.

 • sledzik16 weteran

  Może i tak. Dla mnie po raz kolejny Lahti i Mistrzostwa Swiata to trochę odgrzewany kotlet.

  Dla mnie osobiście to chciałbym oglądać w różnych krajach i najlepiej na różnych kontynentach imprezę której jak sama nazwa wskazuje "mistrzostwa świata " a nie mistrzostwa świata w Lahti

 • Lataj profesor
  @sledzik16

  Przecież polubiłeś mój wpis. Chodziło mi przede wszystkim o sentyment do wyróżniających się rozmiarem skoczni. Jeśli chodzi o te rozmiary skoczni na jedną modłę, to poniekąd było narzucone przez niepisane wcześniej kryteria FIS dotyczące rozmiaru dużych skoczni. Formalnie granica HS dużych skoczni była chyba na 184 m, ale FIS mówiła minimamutom niet. Stwierdzili, że najlepiej się skoczkom skacze na obiektach o podobnych rozmiarach, a efekt jest taki, że jak ktoś złapie lepszą formę, to zgarnia wszystko. Mimo to każda ze skoczni powinna się czymś różnić od innych.

 • sledzik16 weteran
  @cuba libre

  Od tego czasu jesteś tylko świetne Lahti i idealny Oberstdorf. Reszta zresztą juz się nie interesuje mistrzostwami swiata bo to żadna satysfakcja z bycia organizatorem. Cały FIS do tego doprowadzil

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Lepiej nie mów nic o tym Lahti bo jak ja poruszyłem ten temat to niektórzy chcieli mnie zjeść.
  Bo przecież cudowne Lahti nic nie robi nie modernizuje obiektu a MŚ dostaje z tradycji bo tyle razy organizowali. To się robi chore. Dla mnie Lahti to już dawno powinno wylecieć z Pucharu Swiata a mowa Mistrzostwa Świata

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @cuba libre

  Nikt tam nie chce
  Park City léčí na ZIO 2032
  Lake Płacie teraz organizuje pś
  W Iron Mountain i Whistler brakuje kasy

 • Lataj profesor

  Znowu Lahti? To się robi nudne! Mówię to z całym szacunkiem do tego kompleksu w PŚ. Wszędzie HS134/HS140, a rozmiar tamtejszego obiektu świadczy o jego wyjątkowości. Relikt co prawda, ale pomijając loteryjne zawody, w których czeka się nawet 5 minut na kolejny skok, legendarna lokalizacja.

 • Kolos profesor
  @kubilaj2

  To by była głupota. Namnożyłoby się "pustych" sezonów. A przecież nie ma nadmiaru chętnych na organizację PŚ więc trudno byłoby sensownie zagospodarować te zwolnione w ten sposób terminy...

 • cuba libre bywalec
  @cms

  dla odmiany mogliby zrobić imprezę w Ameryce płn.

 • cms doświadczony
  @cuba libre

  2007 Sapporo

 • cuba libre bywalec

  kiedy byly ostatnie MS poza Europą?

 • Mucha125 profesor

  Przełom? Do dzisiaj im przecież nie zapłacili za poprzednie a chcą organizować kolejne?

 • kubilaj2 weteran

  A była taka szansa na przegłosowanie organizacji MŚ co 4 lata...

 • Arturion profesor

  W sumie to było oczywiste.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl