Na terenie skoczni w Hinterzarten otwarto tunel aerodynamiczny. Martin Schmitt testerem

 • 2024-07-03 17:25

Kompleks skoczni narciarskich Adlerskistadion w Hinterzarten już niedługo będzie oferował sportowcom nową formę treningu. Obecnie w fazie testów znajduje się tunel aerodynamiczny, który umożliwi skoczkom przyłożenie szczególnej wagi do treningu fazy lotu.

Określenie "tunel" jest w tym przypadku nieco umowne, bowiem nowa atrakcja dla sportowców znajduje się na otwartej przestrzeni. Jednym z testerów nowego urządzenia był Martin Schmitt, który na tę okazję przywdział po latach kombinezon skoczka i słynny kask z logo Milki.

Dwa gigantyczne wentylatory generują podmuchy wiatru o prędkości wylotowej około 100 kilometrów na godzinę. Dodatkowym wyzwaniem dla firmy przygotowującej urządzenie był hałas wytwarzany przez owe wentylatory. Rozwiązaniem tego problemu było zaprojektowanie i wyprodukowanie czterech specjalnych tłumików rurowych z rdzeniem wewnętrznym, które zapewniają niezakłócony spokój i ciszę okolicznym mieszkańcom.

Pierwsze pomysły postawienia tunelu pojawiły się u działaczy z Hinterzarten w 2018 roku. Do współpracy zachęcono firmę Helios Ventilators, która ochoczo przystąpiła do działania. Helios Ventilators zrealizował już wcześniej kilka niekonwencjonalnych projektów, takich jak instalacja systemu wentylacyjnego w Wielkiej Piramidzie w Egipcie, utworzenie krytego obiektu do windsurfingu w Paryżu z 28 wentylatorami o wysokiej wydajności lub opracowanie wentylatora osiowego o średnicy prawie 3 m w celu wytworzenia sztucznego tornada na Expo 2000 w Hanowerze.

- Jesteśmy niezwykle dumni, że wspólnie z bazą olimpijską we Fryburgu, bazą federalną w Hinterzarten i innymi podmiotami udało nam się wdrożyć ten niezwykły pomysł w praktyce. Stworzyło to optymalne warunki dla sportowców do dalszego doskonalenia swojej sztuki - powiedział Stefan Fehrenbacher, dyrektor techniczny zarządzania produktami w firmie Helios Ventilators.

Przypomnijmy, że to właśnie w Hinterzarten zostanie zainaugurowany sezon letni zawodów FIS. 9 i 10 sierpnia odbędą się zmagania w ramach FIS Cup, a 10 i 11 sierpnia konkursy Pucharu Kontynentalnego i Pucharu Interkontynentalnego pań.


Adrian Dworakowski, źródło: Tga-fachplaner.de
oglądalność: (3208) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • sledzik16 weteran
  @Arturion

  Ostatnio mu nawet administracja nie pasowała bo przecież to grupa amatorów była co im się udało.
  Szkoda ze komuś innemu się nic nie udało 😅
  Zglos go śmiało i się nawet nie zastanawiaj @👢

 • sledzik16 weteran
  @Arturion

  Ten człowiek jest na prawdę już porażony. To c on tutaj wypisuje to się w głowie nie mieści. Weź go zgłoś do administracji i sue z nim nie pierdziel.
  Bo ja już z nim nie wchodzę w dyskusje. Bo to szkoda słów. Będę w domu to się dowiem co można zrobić to takim idiota co pisze na mój temat takie rzeczy że komuś jakieś pieniądze zalegam. Chory człowiek i tyle. Zwykły gumofilec

 • Arturion profesor
  @Kolejski

  "dalej tu jestem"
  I to porażka administracji.

 • sledzik16 weteran
  @Kolejski

  1300 osób zatrudniasz ale szkoły to ty nie masz chyba że szkole przy PGR bo byłeś w klasie końskiej z profilem pielenie truskawek jak ty nie wiesz co TIR oznacza nawet 🚛😅
  Rekinem biznesu to ty chyba nigdy nie byłeś i nie będziesz. Chyba że w tych truskawkach 🍓🍓🍓

  To b mój ostatni post skierowany do Twojej osoby bo te rozmowy z kimś takim to niestety ale nie mają żadnej wartości.
  Dobrze ze są chociaż tutaj w większości normalni ludzie z którymi nawet można normalnie się pogryźć a nie jak z gumofilcem 👢👢👢

 • sledzik16 weteran
  @Kolejski

  No trochę wiem bo niestety twoje śmieszne posty usuneli a moje zostawili. Jak masz jeszcze wątpliwości to zaraz może cię tu nie być w ogóle przez 7 dni.
  Amatorzy może I byli ale chociaż nie są tak śmieszni jak ty i opowiadają ludzie kim Ty nie jesteś. Wszyscy już cię znają jako gumofilca co opowiada bajki 😄😅😅 1300 osób zatrudnia. Ludzie gdzie są jakieś granice ha ha

 • sledzik16 weteran

  1300 osób Boże zlituj się. Już wystarczy tego z Twojej strony teraz już przeszedłeś wszystko co tylko możliwe

 • sledzik16 weteran
  @Kolejski

  Ty 1300 osób to Ty na prawdę prężny facet jesteś.
  Ty nawet nie masz chłopie pojęcia o czym Ty mówisz. I nie ciśnij tu bajek bo za chwile stąd wylecisz całkowicie... zresztą 1300 osób to ja współczuję mieć takiego pracodawcę. Tu szaleje a ludzie za 4242 brutto nie no teraz od 1 lipca coś doszło. Zwykli szmaciani biznesmeni.
  P.S juz się więcej nie ośmieszaj bo nawet redakcja ma z Ciebie niezły ubaw z tego co wiem. 😅😅😅

 • sledzik16 weteran
  @Kolejski

  No gdzieś tam się @gumofilec było nie tylko w stajni.
  Dobrze tylko ze mam szczęście i jestem szefem dla siebie. Dobrze mieć takiego pracodawce

 • Lataj profesor
  @Arturion

  No co ty? Myślałem, że napiszesz "Aaa, to się tylko ze mną droczysz?". Ale nieraz twoja naiwność jest tak infantylna, że nie pozostaję obojętny.

  W takim razie dostajesz obywatelski zakaz odzywania się do mnie przez najbliższe 24 h pod groźbą mandatu wysokości 100 pompek, 200 przysiadów, 300 pajacyków i 20 burpees. Lepiej się do tego dostosuj :-)

 • Pavel profesor

  Jak ktoś sobie chce poczytać na czym polega fenomen tunelu w Szwecji. Artykułów i filmów jest więcej, można poszukać.

  https:// sport.tvp.pl/56745540/skoki-narciarskie-tunel-aerodynamiczny-w-sztokholmie-dlaczego-polacy-tam-nie-jezdza

 • sledzik16 weteran

  @lataj następny po @gumofilcu co w du.pie był i go.wno widział ale ekspert. W Szwecji masz rację ten tunel rozni się od Germanskiego tym że jest pod dachem niczym innym.

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Ty juz się chyba gubisz w swoich wpisach. Kiedyś jak pisaliśmy o tunelu w Szwecji mówiłeś co innego. Ale poglądy się zmieniają. Tobie najwyraźniej też.
  Ale dobrze ze w tej Szwecji jest idealny tunel. Niczym nie rozniacy się od tego w Katowicach tylko tym stelażem że można zawisnąć z nartami. Najwięcej ma ktoś do powiedzenia ci nie był ani w Katowicach ani w Sztokholmie nawet jedna nogą.
  Jedynie to podejrzewam że mogłeś być w Sosnowcu przy S1 na BP 😅😅po hot doga

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Dziwnie ci się napisało. Do Kolosa, czy do mnie?
  Tak, czy owak, odnoszę wrażenie, że obydwaj mamy tylko po jednym koncie.

  PS. Ale włazić w d. niektórym lubisz... ;-D

 • Lataj profesor
  @sledzik16

  Cesarzu dziwnych wpisów, w Szwecji w tunelu możesz sobie przeprowadzić symulację prawdziwego lotu na nartach. Wygląda to inaczej niż u nas w Katowicach, a także za Odrą od niedawna. Rozumiesz już?

 • Lataj profesor
  @Arturion

  Kolos, a kiedy skocznia w hali w Dubaju? No i przestań się bawić - przecież już masz profesora na tym, jak i swoim głównym koncie ;)

 • Pavel profesor

  Niektórzy chyba nie zdają sobie sprawy jak wygląda tunel w Szwecji ;) Polecam poczytać ;)

 • Arturion profesor

  A przy okazji, jak się toczą sprawy tunelu chroniącego najazd na Wielkiej Krokwi. Wiadomo coś nowego?

 • Arturion profesor
  @Kolejski

  Rozumiem to. Pisałem wyłącznie o kosztach, a nie o opłacalności.

 • Arturion profesor

  "utworzenie krytego obiektu do windsurfingu w Paryżu z 28 wentylatorami o wysokiej wydajności"
  Przy tym koszt hali do skoków narciarskich mógłby nie być wcale duży...

 • sledzik16 weteran

  I Niemcy już nie muszą korzystać z tunelu w Sztokholmie. Tylko u nas problem coś takiego zrobić. Nie ma co się oszukiwać że były by to jakieś kosmiczne pieniądze których byśmy nie mogli zainwestować przy okazji zarobić bo podejrzewam że kilka innych reprezentacji wybrała by Polskę niż Szwecję

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl