Lahti gospodarzem mistrzostw świata w 2029 roku

 • 2024-07-04 20:56

Miesiąc później niż planowano, poznaliśmy organizatora mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym zaplanowanych na 2029 rok. Najlepszych skoczków, biegaczy i dwuboistów za pięć lat gościć będzie Lahti. Fińska kandydatura, jako jedyna ubiegająca się o czempionat, została zatwierdzona podczas czwartkowego posiedzenia Rady FIS.

Przypomnijmy, iż pierwotnie organizatora MŚ w 2029 roku mieliśmy poznać 4 czerwca na Kongresie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS) w Rejkiawiku. Tak się jednak nie stało. "Kandydatura Lahti na gospodarza Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2029 nie spełniała niektórych wymogów, aby zostać formalnie przyjęta. Teraz będzie miała 30 dni na przedstawienie swojej sprawy Radzie FIS", napisała wówczas światowa federacja na swojej stronie internetowej.

Powodem takiego ruchu były wewnętrzne sprawy organizacyjne po fińskiej stronie, w tym nieuregulowane kwestie finansowe i chęć optymalizacji działań w dobie kryzysu Fińskiego Związku Narciarskiego. Podczas dodatkowego miesiąca udało się jednak znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące każdą ze stron. Mowa o podziale kosztów dotyczących organizacji światowego czempionatu w 2029 roku. Tym samym w czwartek Rada FIS mogła ostatecznie zatwierdzić Lahti na organizatora mistrzostw.

- Lahti jest ważnym punktem w naszych kalendarzach i jesteśmy zachwyceni, że to miasto po raz kolejny będzie światowej klasy gospodarzem naszych przyszłych mistrzostw świata - przyznał prezydent FIS, Johan Eliasch, cytowany na stronie FIS.

Po raz ósmy w historii Lahti będzie gospodarzem MŚ w narciarstwie klasycznym. Wcześniej ta ważna dla historii narciarstwa fińska miejscowość gościła czempionat kolejno w 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 i 2017 roku.

Mistrzostwa świata w Lahti dobrze kojarzą się polskim kibicom, gdyż w tej miejscowości nasi sportowcy wielokrotni zdobywali medale. Już w 1938 roku wicemistrzem świata w skokach narciarskich został Stanisław Marusarz. Cztery dekady później złoto i brąz w biegach wywalczył Józef Łuszczek. W 2001 roku złoto na normalnej, zaś srebro na dużej skoczni trafiło do Adama Małysza. Podczas ostatniego czempionatu, w 2017 roku, polscy skoczkowie w składzie Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch zostali drużynowymi mistrzami świata. Dodatkowo Żyła sięgnął po brąz na dużym obiekcie.

Najbliższe mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbędą się w 2025 roku w Trondheim. Dwa lata później impreza zawita do Falun.

W czwartek Rada FIS zatwierdziła również Lake Placid w roli gospodarza mistrzostw świata juniorów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej w 2025 roku. Z kolei w 2027 roku MŚ Juniorów w pełnym formacie - włączając biegi narciarskie - zorganizuje kazachski Szczuczyńsk.


Adam Bucholz, źródło: FIS
oglądalność: (2823) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @semion

  On tak tylko ściemniał. Czyta tu i nie chce pompować balonika. ;-)

 • semion weteran
  @sledzik16

  nic się nie ruszy, bo ostatnio Łukaszczyk się wypowiadał, że mu wcale nie zależy na PŚ.

 • sledzik16 weteran
  @Tomek88

  Nie ma juz żadnej satysfakcji z organizacji Mistrzostw Świata. Impreza poszła już na stracenie

 • Tomek88 profesor

  Z jednej strony fajnie bo Lahti to jeden z symboli narciarstwa, z drugiej strony szkoda, że znowu nie ma zbyt wielu chętnych na organizację takiej imprezy.

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Teraz tylko pytanie gdyby Stoch Kubacki i Zyla zakończyli karierę w jednym sezonie to kto ich zastąpi. Wtedy to my byśmy nawet nie mieli czwórki żeby na drużynówkę wystawić. A na pewno nie na drugą serię

 • Lataj profesor
  @sledzik16

  Zniszczoł ostatnio miał sezon życia, ale wiecznie też nie będzie skakał. Raczej do IO 2026 dotrwa. Do zmarnowanych zaliczyć trzeba jednak rówieśnika Murańkę, a także Wolnego. Stękała miał już od nich obu trochę lepszą karierę, ale też nie wygląda na to, że będzie znów w czołówce. Z Wąskiem nie wiadomo tak naprawdę. Za wcześnie trochę, by oceniać również Pilcha, ale on raczej jednak też idzie na zmarnowanie. Z Juroszkiem też nie wiadomo, a Habdas... powinien się ogarniać albo game over. Wróbel ostatnio miał dość słaby sezon i sam nie umiem ocenić, co wyniknie ze współpracy z Toporem. Reasumując, cała nadzieja w juniorach, jak mówisz.

 • sledzik16 weteran
  @Kolos

  Biegi masz racje u nich się liczą i to bardzo w tych krajach a co do kombinacji to pytanie czy do tego roku jeszcze będzie istniała.

 • sledzik16 weteran
  @Janekx1

  2029 roku w Polsce będzie jak obecnie w Finlandi czyli skoki w stanie agonalnym. Chyba że się coś ruszy z naszymi juniorami ale jak na razie na Puchar Świata to trochę za mało

 • Janekx1 weteran

  Lahti i MŚ to się nam świetnie kojarzyło, szkoda że w 2029 już być może skoki w Polsce będą agonalne jak dzisiaj w Czechach...

  Jak możne było tą dyscyplinę w PL tak sp...dolić że dzisiaj ratują nas zawodnicy +30 z których trójka (Stoch, Żyła i Kubacki) na bank po IO zawieszą narty na kołek.

 • Kolos profesor
  @Mucha125

  Przecież MŚ w narciarstwie klasycznym to nie jest jakoś specjalnie kosztowna impreza. Wręcz jest tania.

  A po za tym Finowie i tak nawet nie raz a dwa razy do roku organizują takie mini-mistrzostwa świata w postaci PŚ w Kuusamo/Ruce i właśnie w Lahti gdzie w obu przypadkach w tym samym czasie zjeżdżają się i mają swoje zawody skoczkowie, biegacze i kombinatorzy. Tylko zamiast 3 dni zawodów będzie 7 dni. Nie jest to coś to przerasta możliwości Finów. Zwłaszcza, że na obiekty do MŚ nie wydadzą prawie nic.

  Zresztą Finowie, pewnie tak samo jak Szwedzi nastawiają się najbardziej na biegi narciarskie w ramach MŚ i to tam zainteresowanie będzie największe, a skoki o kombinacja będzie tak przy okazji.

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Wychodzi na to że wszystkie ciekawe kierunki ktore mogły by zorganizować Mistrzostwa Świata albo nie są zainteresowane ale nie ma pieniedzy i potencjału. Niestety tylko zostają stali bywalcem do organizacji tej imprezy i w najbliższych latach raczej się to nie zmieni

 • Lataj profesor

  "Cztery dekady później złoto i brąz w biegach wywalczył Józef Łuszczek."
  Gdzie są te sukcesy z dawnych lat?

  Innej możliwości nie mogło być, bo nie było kolejki do zastępstwa. Jeśli chodzi o gospodarza, to kiedyś dłużej nie zniosę tego Lahti. Tak to będzie wyglądało, jak nikt poza Europą nie będzie chciał organizować MŚ. Japonia ma Sapporo i co roku organizują PŚ, na którym zawsze trybuny w wielu miejscach są puste. Hakuba nie ma homologacji. Chiny to inna galaktyka. W Korei skoki w zasadzie są martwe, a Kazachstan ciągle ma problemy, choć planują MŚJ w pełnym zakresie. W Lake Placid nie chcą MŚ, bo jeszcze MŚJ się nie odbyły. Mają też co roku PŚ. Park City mogłoby, ale liczą na termin IO w 2034. W Iron Mountain i Whistler nie mają kasy.

 • Lataj profesor
  @sledzik16

  Oba kraje będą liczyły się w biegach. Szwedzi zawsze byli w tym dobrzy, a Finlandia zdołała się odbudować w przeciwieństwie do skoków. W tej dyscyplinie paradoksalnie najbardziej ucierpieli, chociaż to przez biegi związek początkowo tak ucierpiał, a jeszcze próbowano podporządkować skoki osobnej federacji. Początek upadku fińskich skoków - zostawienie na stacji paliw przez biegaczy... siatki ze strzykawkami. Punkt kulminacyjny - kontuzja Ville Larinto wraz z gorącą duszą Harri Olliego.

 • sledzik16 weteran
  @Mucha125

  Puste trybuny kiedyś były nie do pomyslenia tym bardziej podczas Mistrzostw Świata i tym bardziej w Finlandi. Tam ten sport juz umarł chyba podobnie jak to się stało w Szwecji. W 2027 będzie Falun i co też zero zainteresowania przez kibicow ?

 • Kolos profesor

  No to mamy sensację. Nikt się nie spodziewał...

 • Mucha125 profesor

  Jak sfinansują te MŚ? Wyczarują kasę? Nie mają kasy na trenowanie a organizują MŚ hit. Może od razu niech cała kadra skoczków skończy kariery i będzie kasa na organizacje MŚ?
  I te puste trybuny to duży symbol

 • sledzik16 weteran
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Można by powiedzieć na przestrzeni 4 lat duzy Turniej Nordycki

 • sledzik16 weteran
  @semion

  I tu masz 100 % racji. Fajnie by było jeszcze zobaczyć Mistrzostwa Świata kiedyś w USA albo Kanadzie.
  Niestety dla niektórych istnieje tylko Lahti. 🫤 Może wkoncu nasz PZN zobaczy jakąś szanse w organizacji tych Mistrzostw bo chętnych z roku na rok coraz mniej więc i szanse po naszej stronie większe. Ale zanim nasi pomyślą to prędzej Słowacy lub Czesi to zorganizują

 • Arturion profesor
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Wolałbym zupełnie inaczej ale dobrze, że chociaż będą. :-)

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony

  Fajne w ogóle ułożenie mistrzostw
  2025 🇳🇴
  2027 🇸🇪
  2029 🇫🇮

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl