Norweskie kadry na sezon 2024/25

 • 2024-07-05 15:30

Norweski Związek Narciarski jako jeden z ostatnich przedstawił plany kadrowe na sezon 2024/25. Skoczkowie i skoczkinie ze Skandynawii po kilku latach łączonej reprezentacji ponownie zostali rozdzieleni na drużynę męską i żeńską, z podziałem na kadry A i B.

Status członków męskiej kadry A otrzymało pięciu skoczków. Są to Johann Andre Forfang, Halvor Egner Granerud, Robert Johansson, Marius Lindvik oraz Kristoffer Eriksen Sundal. Powołanie do kadry B otrzymali z kolei Paal-Haakon Bjoertomt, Anders Haare, Bendik Jakobsen Heggli, Sindre Ulven Joergensen, Benjamin Oestvold, Robin Pedersen, Daniel-Andre Tande i Fredrik Villumstad.

W przypadku skoczkiń do związkowych struktur trafiło dziewięć skoczkiń. Cztery z nich – Thea Minyan Bjoerseth, Eirin Maria Kvandal, Silje Opseth i Anna Odine Stroem mogą pochwalić się przynależnością do kadry A. Zaplecze tego zespołu tworzą natomiast Ingrid Graesli, Kjersti Graesli, Ingvild Synnoeve Midtskogen, Nora Midtsundstad i Heidi Dyhre Traaserud.

Jak czytamy w piątkowym komunikacie Norweskiego Związku Narciarskiego, członkowie kadr B będą ściśle współpracować z regionalnymi grupami treningowymi z Oslo, Vikersund, Lillehammer oraz Trondheim.

– Dzięki takiej selekcji wielu skoczków ma szansę startować na najwyższym poziomie, wybraliśmy drużynę z dużym potencjałem. Regionalne drużyny skoków stają się bardziej centralne niż kiedykolwiek, a my chcemy zacieśnić współpracę międzyzespołową – przekazał Staale Villumstad, który do końca lipca pełni obowiązki dyrektora sportowego reprezentacji skoczków.

– Stworzyliśmy ekscytujący zespół z grona skoczków, którzy pod koniec poprzedniego sezonu wykazali szczególnie obiecujący poziom. Wszyscy oni plasowali się w czołowej „5” zawodów z cyklu Pucharu Świata, a trzech z nich indywidualnie stanęło na podium – powiedział Magnus Brevig, nowy trener Norwegów, o selekcji kadry A na sezon 2024/25. – Wśród zawodników, którzy otrzymali status członka kadry B, jest wielu skoczków z dużym potencjałem i śledzenie ich w trakcie sezonu będzie ciekawe – dodaje następca Alexandra Stoeckla.

– Nigdy nie byliśmy silniejsi jako zespół. Cztery czołowe skoczkinie o statusie członkini kadry A i pięć bardzo ciekawych zawodniczek o statusie członkini kadry B, które z pewnością będą w tym sezonie walczyć o miejsca w Pucharze Świata. Naszym celem nie jest tylko zwycięstwo indywidualne, ale także znalezienie się na szczycie podium jako zespół podczas światowego czempionatu w Trondheim – powiedział Christian Meyer, główny trener skoczkiń narciarskich z Norwegii.

Co ciekawe, każdy z zawodników wchodzących w skład drużyny narodowej musiał wpłacić wkład własny w wysokości 50 000 NOK (niespełna 19 tysięcy złotych). Powód? Wygenerowanie nowych dochodów, które pozwolą na pokrycie poniesionych kosztów. Wszystko jest efektem trudnej sytuacji ekonomicznej skandynawskiej federacji, a także pokłosiem utraty głównych sponsorów.

– Cieszymy się, że zespół jest już gotowy. Zarówno trenerzy jak i my, sportowcy. Udało nam się utrzymać dobrą formę podczas wiosny i na początku lata dzięki owocnym sesjom treningowym, pomimo sytuacji, w której się znaleźliśmy. Jesteśmy bardzo zmotywowaną grupą zawodników, którzy są gotowi na kolejny okres treningowy przed sezonem. Finansowo nie jesteśmy w pożądanej sytuacji, ale chcemy przyczynić się do realizacji dobrego planu sportowego, który jest niezbędny, aby odnieść sukces zimą – powiedział Johann Andre Forfang, przedstawiciel skoczków w Norweskim Związku Narciarskim.


Dominik Formela, źródło: skiforbundet.no
oglądalność: (8285) komentarze: (32)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  No tak bo teraz trzeba mierzyć wszystkich jedna miarą 🫤 też coś tam czytałem że organizują u siebie zawody I nawet zapraszają "swoje zaprzyjaźnione kraje" do rywalizacji

 • Lataj profesor
  @sledzik16

  Ich skoczkowie u siebie jak dotąd startowali. Wyniki konkursów można znaleźć na innych portalach, bo skijumping.pl obawiali się, że to zostanie odebrane jako lizanie wiesz czego ruskim.

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  🎿🇷🇺 ❓

 • Lataj profesor
  @Arturion

  👍💯❕❗🍻

 • sledzik16 weteran
  @Arturion

  No niestety ale już teraz nie poprawię z dużej na małą literę jak Ciebie to tak razi.
  Lepiej powiedz czy masz coś do powiedzenia w temacie pytania o rosyjskie skoki czy nie bardzo ?

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  Nie gniewaj się, ale mnie to razi.
  Może od razu przejdźmy na pismo obrazkowe? Bo i tak częściowo funkcjonuje (emotikony).

 • sledzik16 weteran
  @Arturion

  Z małej z dużej każdy wie o co chodzi. Tak się napisało tak jest.

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  "Rosyjskimi" - bez względu na szacunek dla danego kraju, przymiotniki piszemy ZAWSZE z małej litery. Nawet "boski". :-)
  (chyba, że są na początku zdania)

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  U nas jak by tak było to nie wiem czy który kolwiek z naszych by tyle zainwestował. Tym bardziej co niektórzy nawet tyle przez sezon nie zarobią.
  Zawsze to dodatkowa motywacja by była by brać się do roboty a nie wiecznie marudzić

 • sledzik16 weteran

  Trochę z innej beczki ale oczywiście o kadrze i o skokach 😀
  Ktoś wie co z Rosyjskimi skoczkami ? Czy oni gdzieś u siebie startują czy się przebranżowili i czymś innym zajmują? Bo kompletna cisza o nich jest nigdzie nic nie można znaleźć na ten temat

 • Kuba_23 weteran
  @ms_

  Jak chcecie sobie pogadać o polityce to nie tutaj

 • Tomek88 profesor

  Zdziwił mnie fakt, że Oestvold nie znalazł się w kadzre A kosztem Johannsona. Z drugiej strony kryteria u Norwegów były bardzo jasne i przejrzyste i obecność Wąsacza jak najbardziej się broni.

  Ciekawe czy do lepszej formy wróci Tande dla którego ubiegła zima była bardzo słaba.

 • Lataj profesor

  Nie spodziewałem się, że będą mieli swoją kadrę B. Mają problemy finansowe. Co ciekawe, nawet Bjoertomt wpłacił 50 kafli, a życie w Norwegii wcale nie jest tanie.

  Co do składów, spodziewałem się przedtem obecności Oestvolda w najwyższej grupie zamiast starego wyjadacza Johanssona. Za to rozumiem jego obecność, skoro był w top 5 Norwegów w PŚ w zeszłym sezonie. Benjamin był najbliżej top 5 z tych, którzy na nie się nie załapali, a w poprzednim sezonie w kadrze byli Sundal i Heggli z myślą o przyszłości. Zgodnie z oczekiwaniami w niższej grupie szkoleniowej teraz jest Bendik. Spadł również Tande, który po ostatniej zimie nie poddaje się mimo problemów z formą.

  U pań "zaledwie" cztery skoczkinie w kadrze A, ale to dlatego, że kilka prezentowało świetny poziom. Pozostała Stroem mimo tamtej kontuzji, a jeszcze wcześniej odeszła Lundby. Zaskoczeniem w kadrze B jest Ingrid Graesli. Ciekaw jestem, jak będzie wyglądać w interkontynentalu.

 • Lataj profesor
  @ms_

  Oczywiście żeby płacić, to musieliby być bogaci. Albo musieliby być sknerami.

 • Janekx1 weteran

  A znaleźli jakiegoś sponsora? Czy dalej w Norwegii będą poza otwartą telewizją?

 • ms_ doświadczony
  @Skokownik

  To chyba jej siostra, ale ręki sobie nie dam uciąć ;)

 • ms_ doświadczony
  @Avengers123456msciciel

  Żebyś tylko nie wykrakał. Ostatnio dobrą fuchę dostał Grzesiowski, chyba za to co wyrabiał podczas tzw. pandemii. Więc mogą znowu zacząć jakieś cyrki z tym covidem i szczepieniami, tym bardziej, że wspomniany Grzesiowski już coś gadał, że na zachodzie jest więcej przypadków covida i z czasem ma być ich jeszcze więcej. Nie chcę mi się wierzyć, żeby ludzie drugi raz się nabrali na tą ściemę, ale skoro nabrali się za pierwszym razem i dalej część osób w pełni popiera działania jakie podjęto podczas pandemii, to przynajmniej jakaś część społeczeństwa znowu by w to uwierzyła.

 • ms_ doświadczony
  @QuatrusPL

  Pewnie nie chciał płacić za bycie w kadrze B. Może nie ma zbyt wielu środków finansowych po sezonie, w którym miał poważną kontuzję.

 • ms_ doświadczony
  @Lataj

  W Norwegii już od dawna funkcjonuje taki system z kadrą B. Kiedyś chyba nawet była to wyższa kwota, żeby znaleźć się w kadrze B. Nie popieram tego pomysłu, ale teraz tak sobie myślę, że może jakby w Finlandii zrobili coś podobnego, to udałoby się uniknąć tak dużego kryzysu finansowego w fińskich skokach. Z tym, że tam płacić musieliby również członkowie kadry A.

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Wspaniały pomysł dla promocji dyscypliny...
  Jak cię stać, to skaczesz?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl