Kalendarz Alpen Cup na sezon 2024/2025

 • 2024-07-07 13:10

Wielkimi krokami zbliża się nowy sezon międzynarodowy w skokach narciarskich. Na miesiąc przed pierwszymi zawodami poznaliśmy kalendarz FESA dla cyklu Alpen Cup. W ramach nadchodzącej edycji juniorskich zmagań zaplanowano po dwanaście konkursów kobiet i mężczyzn.

Rozpoczynająca się za miesiąc 35. edycja Alpen Cup będzie drugą w historii z pełnoprawnym uczestnictwem reprezentantów Polski. Wszystko za sprawą dołączenia w 2023 roku Polskiego Związku Narciarskiego do organizacji OPA (obecnie FESA), odpowiadającej za przeprowadzanie zawodów tego cyklu. Przed laty Biało-Czerwoni uczestniczyli w zawodach tej rangi wyłącznie w formie gości, a ich wyniki nie były uwzględniane w klasyfikacji generalnej cyklu.

W ubiegłym sezonie triumfatorem cyklu Alpen Cup został Niemiec Jannik Faisst, zaś najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski okazał się Łukasz Łukaszczyk, który zajął dwunaste miejsce. U pań triumfowała Słowenka Tina Erzar, zaś najlepszą z Biało-Czerwonych została dwudziesta ósma Pola Bełtowska.

Inauguracyjne zawody Alpen Cup w sezonie 2024/2025 rozegrane zostaną 9-10 sierpnia. Wówczas w Poehli przeprowadzone zostaną konkursy kobiet. Mężczyźni rozpoczną cykl miesiąc później, kiedy to zarówno panie, jak i panowie mają rywalizować w Hinterzarten (14-15 września), a następnie w Libercu (27-28 września).

Zimową część sezonu zawodnicy rozpoczną tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 20-21 grudnia w Seefeld. Już po Nowym Roku, na skoczków czekają występy w Chaux-Neuve (10-11 stycznia, wyłącznie mężczyźni). W planach są również dwa konkursy w Polsce (24-25 stycznia), ale ich gospodarz nie został jeszcze ustalony.

Finał cyklu ponownie będzie gościł w Oberhofie (7-8 marca). Łącznie zaplanowanych zostało po 12 konkursów kobiet i mężczyzn.

Ponadto w programie sezonu znajdują się dwie edycje FESA Games - rozgrywek dla dzieci. Pierwsze zawody zorganizuje Velenje (19-20 października), z kolei drugie - wymagające jeszcze potwierdzenia - Oberwiesenthal (26-27 października).

Kalendarz Alpen Cup 2024/2025
Data Dzień Miejscowość Kraj HS Mężczyźni Kobiety
09.08.2024 Piątek Poehla HS66  
10.08.2024 Sobota Poehla HS66  
14.09.2024 Sobota Hinterzarten HS111
15.09.2024 Niedziela Hinterzarten HS111
27.09.2024 Piątek Liberec HS100
28.09.2024 Sobota Liberec HS100
20.12.2024 Piątek Seefeld HS109
21.12.2024 Sobota Seefeld HS109
10.01.2025 Piątek Chaux-Neuve HS118  
11.01.2025 Sobota Chaux-Neuve HS118  
24.01.2025 Piątek ? ?
25.01.2025 Sobota ? ?
07.03.2025 Piątek Oberhof HS100
08.03.2025 Sobota Oberhof HS100

Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5803) komentarze: (43)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  Na razie wydaje się, że mogliby mierzyć wiatr do momentu lądowania. Bo zdaje się mierzą dłużej. No i przemyśleć samą ideę. Tzn. ilość punktów za warunki.

 • sledzik16 weteran
  @Mucha125

  Może FIS coś wymysli żeby te punkty z wiatr były dodawane i odejmowane jakoś bardziej racjonalnie. Choć sam nie wiem jak by to miało wyglądać

 • Arturion profesor
  @Mucha125

  "idą na panewce" - no ciekawe...

 • Mucha125 profesor
  @sledzik16

  Kiedyś będzie trzeba bo jak dalej z wiatrami będzie to skoki umrą. Jak na razie większość sposobów walki z wiatrem idą na panewce

 • sledzik16 weteran
  @dejw

  Dziekuje bardzo za rady. Niech będzie po Twojemu tylko pozwól ze sam zdecyduje czy tutaj będę czy nie. Koniec bezsensownego tematu ❤️😘

 • dejw profesor
  @sledzik16

  Udzieliłem Ci lekcji w odróżnianiu tych stwierdzeń, więc może dla odmiany zamiast głupio mi tu szczekać (co robisz od samego początku działalności na tym forum), to proszę mi ładnie podziękować :*

 • sledzik16 weteran
  @dejw

  Bynajmniej się zastanowię. I nie ty jesteś kolego drogi żeby mowic komuś co ma robić. Kolejny po gumofilcu mądry się znalazl. Nic ciekawego to ty widzę tutaj do powiedzenia nie masz na temat skoków

  Druga sprawa to nie Ty mi zwróciłeś uwagę więc w tym temacie delikatnie ci powiem zamknij buźkę swoją.

 • dejw profesor
  @sledzik16

  Nie, BYNAJMNIEJ nie jest właściwie stosowane w tej wypowiedzi.
  I weź Ty w końcu zrób wypad z tego forum, albo chociaż PRZYNAJMNIEJ wyjdź na ten dłuższy spacer.

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Chyba w mojej wypowiedzi bynajmniej jest stosowne do wypowiedzi.

  Ja to może I nie potrafię się konkretnie wypowiadać bo nie kończyłem uniwersytetów ale @👢👢 skoro zatrudniając 1300 osób to powinien się potrafić wysłowić prawidłowo 😅 jakim on jest autorytetem dla swoich podwładnych

 • Lataj profesor
  @sledzik16

  Bynajmniej≠przynajmniej

  To tak jak tłumaczyć Kolosowi, że pisze się "wziąć" bez "ś".

 • sledzik16 weteran
  @Arturion

  To by miało i jakis sens. Przecież ogladajac zawody w tv ewidentnie widać niektórzy w locie trzepią się jak nietoperze ładują oszukanym telemarkiem dostają 19 punktow. Stoch jaki jest taki jest ale stylowo skacze a bynajmniej w locie nienaganie ładuje też bardzo dobrze dostaje 17.5-18.5 jaka tu sprawiedliwosc

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  Chodziło mi głównie o to, że nie nie wolno traktować telemarku "selektywnie". Albo jest, albo w ogóle go nie ma. W regulaminie.

 • sledzik16 weteran
  @Arturion

  Telemark to bym zostawił tylko skoro zawodników dyskwalifikuje się za byle błahostkę to dlaczego nie wyciągać konsekwencji od sędziów.
  Nie raz widać że jeżeli któryś z nich do końca nie zobaczył czy był telemark czy nie to wpisuje notę w ogóle nie adekwatna do tego co się wydarzyło.
  Kto powinien ich pracę kontrolować i zgodnie z wykonana praca ich wynagradzać a nie pieniądze są nałożone dla nich z góry. W każdej pracy jest tak ze starasz się masz premie olewasz wszystko chodzisz z podstawą... I to do czasu aż komuś braknie cierpliwosci

 • Arturion profesor
  @sledzik16

  O to właśnie chodzi.
  Albo:
  - oceniać uczciwie za styl,
  albo:
  - znieść telemark i obniżyć ilość punktów dyspozycji sędziów.

 • sledzik16 weteran
  @Arturion

  To jest też nieuczciwe ale kiedyś któryś z sędziów powiedział że żeby dostać wysokie noty trzeba skakać daleko jest to warunek wysokiej punktacji.
  Niestety to by się sprawdzala bo nie raz juz tak było że w granicach HS czy nawet za skok na dwie nogi był wyżej oceniony niż skok oddany telemarkiem na punkt K

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Wszystko OK. Tyle, że zawodnik może zaryzykować lub nie. Nie wolno nikogo krzywdzić za oddanie bardzo dobrej jakości skoku poza HS. A nawet należy nagradzać.
  Albo w ogóle znieść telemark, jako obowiązkowy element skoku. I zmniejszyć ilość punktów w dyspozycji sędziów, którzy i tak naprawdę niewiele widzą.

 • Lataj profesor
  @Arturion

  Skaczącym dalej mógł po prostu mocniejszy wiaterek podwiać, a przeliczniki by tego nie oddały. A jeśli chodzi o punkt HS, to chodzi o zdrowie zawodników przy jednoczesnym zachowaniu widowiska.

 • Arturion profesor
  @Lataj

  "Dodatkowo automatycznie zaliczać telemark w przypadku przekroczenia punktu HS."
  Sprzeciw. Już o tym była mowa. Niejeden kończy telemarkiem poza HS i miałby mieć tyle punktów, co ktoś, kto nawet nie próbował? Noty po prostu obniżyć do 15 pkt na sędziego i zobaczymy, co wyjdzie. Ale i tak do IO żadnych zmian nie będzie.
  Poza tym zgoda.

  @sledzik - najgorsze jest to, że lepsze noty dostają skaczący dalej, nawet nieładnie.

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Oceny sędziowskie masz rację że są przyznawane głównie pod nazwisko i coraz częściej mówi sie już o tym otwarcie. Najlepsi zawsze dostają lepsze noty od pozostałych w stawce mimo że stylowo wcale nie skaczą lepiej

 • Lataj profesor
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Jakie zmiany w pierwszej kolejności:
  - Iść w kierunku rozwoju social mediów
  - Ustalić sztywne kryteria kombinezonów, czyli np. zapas powietrza w kroku czy pod pachami albo przepuszczalność powietrza w materiale. Kontroler sprzętu powinien być bezstronny.
  - Ograniczyć manipulacje belkami jak najbliżej zera, a także pozwolić na emocjonujące loty w granicach bezpieczeństwa. Obecnie cykają się, gdy jeden skoczek zbliży się do HS, bo od razu po nim zmienia się belka. To treningi, a nie zawody są od ustawiania odpowiedniej wysokości najazdu do warunków. Zmiana belki w konkursach niech następuje tylko w wyniku zmiany warunków albo błędu, z którego wynikał upadek skoczka narciarskiego.
  - Egzekwować wymóg oceniania za sam styl, nie za nazwisko. Dodatkowo automatycznie zaliczać telemark w przypadku przekroczenia punktu HS. Ci, którzy skoczą najdalej, często nie mają szans wygrać serii. Dzięki zmianie rzadziej się będzie to zdarzało. Wielu kibiców już się przyzwyczaiło, że liczy się, kto najlepiej skoczy, a nie najdalej. A w ogóle powinni wymienić system sędziowania, np. dać siędziom monitor/telewizor do powtórki, a także do warunków wietrznych, by na ich podstawie ocenić, czy faktycznie nie dało się zalecieć dalej.
  - Zwiększyć grupę krajową np. do 7-8 skoczków. Ewentualnie jeszcze przyznawać dodatkowe miejsce (imienne) dla zwycięzcy LGP.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl