Zmodyfikowany system KO – nowość w Turnieju Dwóch Nocy

 • 2024-07-09 12:25

W sezonie 2024/25 najlepsze skoczkinie świata ponownie zmierzą się w Turnieju Dwóch Nocy, rozgrywanym na niemieckich obiektach w okresie noworocznym. Tym razem zawodniczki powalczą w systemie KO, zmodyfikowanym na potrzeby omawianego mini-cyklu.

Skocznia w Garmisch-PartenkirchenSkocznia w Garmisch-Partenkirchen
fot. Tadeusz Mieczyński
Skocznie w OberstdorfieSkocznie w Oberstdorfie
fot. Tadeusz Mieczyński

Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) doprecyzowała w przepisach nowy format rywalizacji podczas Turnieju Dwóch Nocy, który odbędzie się w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet w sezonie 2024/25. 31 grudnia – w sylwestrowy wieczór – panie zmierzą się na 142-metrowym obiekcie w Garmisch-Partenkirchen. Dzień później – w Nowy Rok – czeka je rywalizacja na 137-metrowej skoczni w Oberstdorfie.

W obu konkursach wystartuje tylko 30 zawodniczek, które zostaną wyłonione w rundach kwalifikacyjnych. W pierwszych seriach konkursowych uczestniczki imprezy będą mierzyć się w systemie KO. W rundzie finałowej zobaczymy 15 triumfatorek par, a także 5 najlepszych skoczkiń z grona przegranych.

W ubiegłym sezonie najlepsza w premierowej edycji Turnieju Dwóch Nocy okazała się Nika Prevc, która zgromadziła największą notę łączną w obu konkursach. Słowenka pokonała Evę Pinkelnig z Austrii różnicą niespełna dziesięciu punktów. Trzecia finiszowała Abigail Strate z Kanady, tracąc do Prevc niecałe jedenaście punktów.

Turniej Dwóch Nocy – organizowany na dużych skoczniach w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen – to kolejny krok w kierunku wyczekiwanego Turnieju Czterech Skoczni w wydaniu kobiecym. Wcześniej – w sezonach 2021/22 i 2022/23 – panie na przełomie roku mierzyły się w Turnieju Sylwestrowym. Najpierw w Ljubnie, a rok później w Villach i Ljubnie.

Wiosną 2022 roku Niemiecki i Austriacki Związek Narciarski ogłosił, iż skoczkinie mają walczyć o Złotego Orła od sezonu 2023/24. Te plany nie doszły jednak do skutku, a Niemcy postanowili zorganizować wewnętrzną imprezę, którą stał się Turniej Dwóch Nocy.


Dominik Formela, źródło: FIS
oglądalność: (7791) komentarze: (36)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @Lataj

  No i - poza wymienionymi wcześniej - jest też pięciobój nowoczesny. Może się nie rozwija, ale i nie zwija.

 • Lataj profesor
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Biathlon ponoć się rozwija.

 • Arturion profesor
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Spoko, ale triathlon ma się dobrze. Nieźle też biathlon. Na wieloboje lekkoatletyczne, też nikt nie naciska, by wywalać z igrzysk.
  Zimą przydałby się trójbój polski (zamiast KN), który od dawna postuluję. A odzewu z PZN nie ma. :-)

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Niemcy zawsze przez FIS są mierzeni inna miarą.... lepszą

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @ms_

  Masz rację kombinacja jest nie doceniana.
  Mi się głównie kojarzy z dalekimi skokami niektórych kombinatorów (choć w niektórych wypadkach mam wrażenie że belka jest aż za wysoko). Szkoda będzie tego sportu lecz taki jest los sportów mieszających inne dyscypliny z innymi. Długo nie pociągną

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @TheDriger

  Wtedy łatwo byłoby się rozprawić z zawodniczkami typu Lundby

 • TheDriger stały bywalec
  @sledzik16

  Ja uważam, że skoro kobiety chcą równouprawnienia to powinno się je dopuścić do rywalizacji z mężczyznami. Nie ma w tym nic złego, a żadna i tak by się na PŚ nie załapała. W formule 1 tak jest, kobiety mogą jeździć, a żadna nie może się dostać i dawno nie było żadnej. Powinno też tak być w innych sportach, chciałbym widzieć jak Djokovic ogrywa Świątek 6:0, 6:0

 • Lataj profesor
  @sledzik16

  Titisee-Neustadt - brak igelitu, święta krowa
  Willingen - to samo
  Oberstdorf - chyba nie chcą
  Ga-Pa - j.w. + przez jakiś czas było nie do ruszenia, bo TCS, a oświetlenia nie było

  @Mucha125
  Oświetlenie Innsbrucka ma być pewnie w 2026, a to znów będzie tyle czekania na możliwość przesunięcia zawodów na wieczór. Wtedy mogą być normalne warunki. Nie to co w dzień. Coś Austrii za dobrze.

 • sledzik16 weteran
  @kubilaj2

  Kiedyś parę lat do tyłu większość konkursów Pucharu Swiata też była o godzinie 14 teraz wiekszosc to 16 - 17 chyba stwierdzili ze wtedy lepiej docierają do widza w tych godzinach

 • kubilaj2 weteran
  @Mucha125

  No bo jak to sobie wyobrażasz?
  Konkursy kobiet w Innsbrucku o 10:30?
  Telewizjom to się totalnie nie spina.

 • Mucha125 profesor

  Czemu zmieniają zasady zamiast dołączyć część Austriacką i w końcu zrobić prawdziwy turniej kobiecy czterech skoczni? Czy chodzi o kasę by zainwestować w końcu w oświetlenie Innsbrucka, które znowu zostało opóźnione

 • sledzik16 weteran
  @Mucha125

  A mimo to jest nie do ruszenia. Widocznie według FIS zawody w Niemczech są perfekcyjne zawsze i trzeba im dawać fory. Prosty przykład Pucharu Swiata w Willingen gdzie w torach dodajmy ze naturalnych płynęła woda ... mi to wszystko OK w innych krajach jest to nie do przejscia

 • Mucha125 profesor
  @ASJ_212

  Klingenthal jest jedno pewno od paru lat totalna loteria i parodia sportowa(oczywiście mówię o LGP)

 • Mucha125 profesor
  @Wojciechowski

  Dla mnie to już totalna abstrakcja że kobiety mogą więcej wystawić zawodniczek w PŚ niż mężczyźni mimo, że o wiele mniej ich startuje nawet z tak elitarnych krajów jak Austria czy Niemcy.
  IO staczają się z tymi limitami, gdzie drużyny zespołowe walczą o parę miejsc, gdzie to już wygląda jak mini turniej a nie jakiś elitarny. Zaraz może tylko 6 krajów na każdy kontynent będą walczyć w samym finale?

 • ASJ_212 stały bywalec

  Z Instastories na profilu AZS Zakopane można wywnioskować, że Gruszka wciąż jest aktywnym zawodnikiem no chyba, że jest trenerem, ale wątpię

 • ms_ doświadczony
  @Fan_ekipy_pod_narty

  Niestety, a to piękna, dzisiaj niestety już niedoceniania i zapomniana dyscyplina. Oby tylko nie wyrzucili kombinacji z igrzysk bo to będzie gwóźdź do trumny dla tej dyscypliny. Już teraz ograniczenie liczby startujących w 2026 do jeśli dobrze pamiętam 36 kombinatorów, w tym maksymalnie trzech z jednego państwa mocno zaszkodziło kombinacji, a całkowite usunięcie tej dyscypliny z igrzysk w 2030 byłoby katastrofą dla tego sportu.

 • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
  @ms_

  Zanim kombinatorzy oddadzą pierwsze loty na mamucie popularność tego sportu spadnie o 2 razy

 • ms_ doświadczony
  Loty kombinatorów

  Tak a propos lotów to Lasse Ottesen udzielił ostatnio wywiadu dla FIS i na zakończenie powiedział, że liczy na to, że w 2030 roku doczekamy pierwszej złotej medalistki olimpijskiej w kombinacji norweskiej oraz pierwszych zawodów w lotach dla kombinatorów, czyli te plany o lotach w kombinacji po raz kolejny przesuwają się, tym razem aż o sześć lat.

 • sledzik16 weteran
  @Lataj

  Jeżeli FIS zgodzi się na te 140 metrow różnicy to w Planicy jest możliwe latanie na 270 metrow. Teraz tylko pytanie o ile przesuną punkt K i HS bo jeżeli HS będzie na 240 m to Pertile nie da skakać aż tak daleko. Ale znając życie to przesuną na 250 metr.
  W Planicy to najszybciej mozna się spodziewać szybkiej modernizacji i takich skoków

 • Lataj profesor
  @sledzik16

  To pewnie prace rozpoczną po zawodach w Planicy w 2025. Mogą się nie wyrobić do 2026, skoro kiedyś zawody przenieśli z Letalnicy na Bloudkovą Velikankę. Zresztą liczę, że już w roku olimpijskim zobaczymy skoki na powiększonym mamucie. Nawet jeśli się nie wyrobią, to będzie próba generalna przed MŚwL.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl