Kolejna skocznia w Finlandii zostanie rozebrana

  • 2026-08-21 09:50

Baza treningowa reprezentacji Finlandii w skokach narciarskich zostanie uszczuplona o kolejny obiekt. Mowa o normalnej skoczni w Vuokatti, która z biegiem lat popadła w ruinę. W niedalekiej przyszłości konstrukcja ma zostać rozebrana i podzielić los skoczni normalnej w Kuopio, której przedłużający się demontaż doprowadził do odwołania krajowego czempionatu w skokach i kombinacji norweskiej na igelicie.

Skocznia w VuokattiSkocznia w Vuokatti
fot. Łukasz Kruczek

Fińskie media zwracały uwagę na dramatyczną sytuację infrastruktury skokowej w Vuokatti już latem ubiegłego roku. Serwis sotkamolehti.fi informował wówczas, że teren, na którym stoi niszczejąca skocznia HS100, ma w przyszłości zostać przeznaczony do innych celów.

– W Vuokatti obiekt HS100 nie jest już użytkowany. Stara skocznia ma zostać rozebrana w ciągu najbliższych dwóch lat. Kilka lat temu mieliśmy już wybraną lokalizację i gotowe plany nowego obiektu, ale nie udało się znaleźć finansowania potrzebnego do rozpoczęcia inwestycji. To bardzo smutne – potwierdził nam Jyri Pelkonen, dyrektor ośrodka treningowego Vuokatti Sport.

Przypomnijmy, że w 2019 roku Vuokatti miało być gospodarzem mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym. Ostatecznie imprezę przeniesiono do Lahti po negatywnej ocenie technicznej 100-metrowego obiektu, wystawionej podczas kontroli przez delegatów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS). W Vuokatti do dziś czynne pozostają mniejsze skocznie, z których korzystają młodzi zawodnicy.

– Obecnie pewną aktywność prowadzą jeszcze juniorzy, którzy korzystają z naszych mniejszych obiektów. Przyszłość skoków narciarskich i kombinacji norweskiej nie wygląda jednak dobrze – nie ukrywa Pelkonen w rozmowie ze Skijumping.pl.

– Sytuacja fińskich skoków narciarskich staje się jeszcze trudniejsza również z powodu rozbiórki skoczni normalnej w Kuopio – podkreśla nasz rozmówca.

Tymczasem Puijon Hiihtoseura, klub narciarski z Kuopio, poinformował o konieczności odwołania letnich mistrzostw Finlandii w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, zaplanowanych na wrzesień. Powodem są przeciągające się prace związane z rozbiórką skoczni normalnej. W ich trakcie część ziemi osunęła się na zeskoki średniego obiektu, a przede wszystkim dużej skoczni, na której tego lata wyłożono nowy igelit.

Ostatecznie z pomocą przyszli działacze Lahden Hiihtoseura. Klub z Lahti postanowił przejąć organizację mistrzostw, których przeprowadzenie w Kuopio okazało się niemożliwe. Harmonogram wydarzenia nie został jeszcze opublikowany.


Dominik Formela, źródło: inf. własna + sotkamolehti.fi
oglądalność: (3591) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Sigmusiaxd weteran
    @Kulas2468

    Bardzo ciekawa obsada. Insam w FC?

  • jezrdna_AM stały bywalec

    Brak obecnych standardów wyposażenia, profil nie spełniający wymogów oraz coraz rzadziej organizowane zawody międzynarodowe przyczyniły się do decyzji rozbiórki tej skoczni.
    Dla dobra dyscypliny powinna powstać nowa skocznia K-125, odpowiadająca obecnym standardom.

  • Kulas2468 doświadczony

    https://www.fis-ski.com/DB/general/results.html?sectorcode=JP&raceid=7905#results
    Iink do listy startwowej FIS CUP w Villach 81 skoczków ale też jest Dylon Crowford którego nie będzie.

  • Fan_ekkipy_pod_narty początkujący

    Szkoda skoczni
    Lecz fakt faktem no stan był jaki był
    Teraz to już tylko sprzątanie zgliszczy, niegdyś aktywnej areny pokazując poniekąd upadek skoków narciarskich w Finlandii

  • TandeFan23 profesor
    @Nykanen

    Wszystko zalezy od wynikow.
    Jesli Kacper spelni pokladane w nim nadzieje,jesli Waszek popracuje nad psychika i zacznie skakac na poziomie na jaki go stac to skoki sie utrzymaja. Jesli nie to bedzie jak piszesz. Druga Finlandia.

    I to nie jest populizm jak twierdzi Filigranowy Japonczyk tylko smutny fakt. Bez wynikow kibice sie odwroca od dyscypliny,sponsorzy sie wycofaja,zabraknie kasy i bedzie po polskich skokach. Wrocimy do ery przedmalyszowej.
    Talenty sa tylko pytanie czy obecne sukcesy z zawodow nizszej rangi uda sie przekuc na na pozniejsze wyniki w najwazniejszych imprezach.Czy za sukcesami juniorskimi przyjada pozniejsze seniorskie.
    Bo przyklady Zniszczola czy Wolnego pokazaly ze mamy z tym klopot.

  • Lataj profesor

    Nie ma niezarośniętego wyciągu ani działającej windy, dlatego zlikwidujemy normalny obiekt. I tak jeżdżą na inne skocznie. Całkiem to logiczne. /S

  • MistrzTworek początkujący

    Zostanie rozebrana nie skocznia, tylko od ładnych kilku lat ruina. To tak jakby napisać, że zostanie zburzony dom bez dachu, połowy ścian itd. Prędzej napisałbym, że zostanie uprzątnięty teren z obecnego syfu.

  • Nykanen początkujący
    Skoki to upadającą dyscyplina

    Za niedługo i u nas będą rozbierać.. spokojnie

  • Mucha125 profesor

    Włoch nie pomaga i dalej wszędzie likwidują lub niszczeje obiekty do skakania...

  • Odlotowo_4567 weteran
    @ms_

    Zardzewiała konstrukcja prętowa wieży skoczni grozi zawaleniem, a spróchniała drewniana konstrukcja najazdu stała się niebezpieczna - wspomniałem o tym w komentarzu poniżej.

  • ms_ profesor
    @Odlotowo_4567

    Czyli co wychodzi na to, że skocznia jest w dobrym stanie, a jedynym problemem jest brak windy i niebezpieczne dziurawe schody? Jeśli rzeczywiście by tak było to wyburzenie tej skoczni byłoby totalnym absurdem.

  • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak profesor
    @Odlotowo_4567

    Coż imię i nazwisko zobowiązuje. Trzeba kultywować rodzinne tradycje.

  • ms_ profesor

    Niestety trafiłem z tym Vuokatti jeszcze zanim wszedłem w artykuł tak sobie pomyślałem, że to normalna skocznia w Vuokatti podzieli los swojej odpowiedniczki z Kuopio, chociaż w pierwsze chwili pomyślałem, że to skocznia normalna w Rovaniemi, ale zaraz sobie pomyślałem nie no tam aż tak źle ze skocznią nie jest to pewnie Vuokatti, wchodzę w artykuł no i widzę, że miałem rację.

  • Odlotowo_4567 weteran
    @Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak

    No bez kitu. 😂 Uśmiałem się.

  • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak profesor
    @Lataj

    Niech się szykuje do międzynarodowych zawodów bo za rok czeka go debiut w PŚ.

  • Odlotowo_4567 weteran
    @Kolos

    Niekoniecznie, bo zawodnicy tutejszego klubu nie za bardzo z niej korzystali, nawet gdy była w dobrym stanie po remoncie w 2017 r. Obiekt od 5 lat był całkowicie nieużywany, a od około 10 lat skakano na nim tylko okazjonalnie. Wielu fińskich skoczków wolało przejechać się do Lahti, Kuopio (gdy jeszcze stan HS100 był dobry), Rovaniemi lub Jyväskyli i tam skakać na normalnych skoczniach. Dlaczego? Ponieważ ich kluby wolały organizować treningi na skoczniach, na które można wyjechać bezpiecznym i niezarośniętym wyciągiem oraz windą, bez konieczności wchodzenia na wieżę po schodach.

  • Lataj profesor
    @EsWuEr

    A, widzę, że ostatni start był w styczniu. Jak później nigdzie go nie widziałem, zakładałem, że zrezygnował.

  • EsWuEr początkujący
    @Lataj

    w Orlenach Kids startował

  • Lataj profesor
    @Kulas2468

    Startował już gdzieś Klemens Murańka 2014?

  • Kolos profesor
    @Odlotowo_4567

    Tak ale będzie im brakować skoczni normalnej. To smutne, że kolejna zasłużona skocznią znika....

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl