Skocznia Holmenkollen musi zostać zburzona?

 • 2005-09-27 16:21

Międzynarodowa Federacja Narciarska FIS żąda , aby obecna skocznia Holmenkollen została zastąpiona całkiem nowym obiektem. Takie są wymogi, jeżeli Oslo ma otrzymać Mistrzostwa Narciarskie w 2011 roku.

Tu nie chodzi tylko o MS w 2011, ale również o zawody Pucharu Świata. Jeżeli Holmenkollen nie zostanie totalnie przebudowana, Oslo straci możliwość organizowania skoków na tym obiekcie.
- Takie coś miało miejsce zarówno w Oberstdorfie, jak i w Innsbrucku. Warunki do skakania na Holmenkollen są bardzo już przestarzałe , ale to nie tylko o to chodzi. Należy również postarać się o nowe oświetlenie stadionu oraz zapewnić lepsze zaplecze dla publiczności, jak np. restauracje, itp., mówi Christian Knauth z FIS.

Delegacja FIS pod przewodnictwem ich dyrektora odwiedziła właśnie Oslo i dokonała inspekcji skoczni w ciągu dwóch ostatnich dni.
Dyskutowano nad zgłoszeniem Oslo do organizacji MS w 2011 i rezultatem tych rozmów był nowy ostateczny termin - 1 marca przyszłego roku, kiedy to ma być gotowa nowa koncepcja dla tej skoczni.

FIS uważa, iż odnawianie starej skoczni to wyrzucone pieniądze. Federacja domaga się całkowitego zburzenia tego starego, zabytkowego obiektu i zastąpienie go nowym. Padła również propozycja, aby zbudować małą skocznię bezpośrednio przy dużej.

- Otrzymaliśmy jasną odpowiedź, ze jeżeli chcemy otrzymać MS w 2011, musimy postarać się o nowy projekt, inaczej przegramy zarówno z Zakopanem jak i Val di Fiemme, mówi prezydent skoków Sverre Seeberg.

Wszystko zależy więc od rady miasta Oslo jak i państwa, czy będziemy mogli organizować MŚ tutaj za sześć lat.

- Rada miasta postanowiła, że Oslo będzie kandydatem do MŚ w 2011, tak więc jest zobowiązana do udostępnienia obiektu w odpowiednim stanie, mówi Anette Wieg Bryn z Oslo komuny.

Na razie nie wiadomo jeszcze ile takie przedsięwzięcie miałoby kosztować, ale można przypuszczać, że od 250 do 300 mln koron.

- Dla Oslo i Holmenkollen powinno być priorytetowym zadaniem zbudowanie nowej skoczni tak, aby mogła kontynuować tradycje swojej zasłużonej poprzedniczki i stać się również wiodącym obiektem sportowym w Norwegii. Najwyższy czas na zmiany.
Związek narciarski i władze zbudują obiekt dla przyszłych generacji. Dlatego tez byłoby nierozsądne aby tylko odnowić stara skocznie.Za parę lat i tak byłaby juz zupełnie przestarzała,
mówi dyrektor FIS, Sarah Lewis.

- Jesteśmy zadowoleni ze wszystkiego, co zobaczyliśmy w Oslo, oprócz skoczni, podsumowuje Lewis.


Barbara Gulbrandsen, źródło: VG
oglądalność: (6093) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • snow początkujący
  @Przedskoczek

  Nie ciesz sie zawczasu :) wszak w Zakopanem maja inne problemy, chocby z dojazdem zakopianka :(. Poruszanie sie ta droga to prwadziwa kicha :(((
  MS to nie tylko skoki to takze trasy biegowe,etc., etc., Spokojnie poczekajmy do decyzji FIS.

  Tak na marginesie od dawna czekalem kiedy FIS zdecyduje sie powiedziec Norwegom, ze nie dysponuja zadna skocznia odpowidajaca standardom swiatowym. Wreszczie ktos sie odwazyl glosno powiedziec Panu Yggstetowi i zwiazkowi norweskiemu, ze nie tedy droga! :)

 • anonim

  Nasze szanse na organizacje MŚ 2011 są coraz bardziej realne nasz pierwszy konkurent Oslo musi przebudować skocznie a drugi organizował mistrzostwa świata niedawno, więc czemu nie Zakopane???

 • anonim
  rekordy

  moze mi ktoś powiedziec czy rekordy Małysza z Predazzo nadal są aktualne czy juz je ktoś pobił?

 • Boy profesor
  Pragelato

  Normalna skocznia w Pragelato to: K95 - HS 106. Rekord skoczni: 105,0 m.

 • Elken początkujący

  Pragelato ma K125 i K95

 • anonim

  O właśnie dobrze, że o tym napisałaś. K85 sami przyznacie brzmi raczej śmiesznie... A średnia skocznia w Pragelato jest 90 czy 95 jak w Predazzo, wie ktoś może, jeśli tak niech nas uraczy wiedzą swą :)

 • anonim

  A gdzie niby u nas mialyby się odbywać np;MS na skoczni normalnej ??
  o ile wiem , to mamy skocznie K-85 pokrytą igielitem ,
  a musi to być skocznia conajmniej K-90
  też musielibyśmy chyba ja zbudować !!

 • anonim

  Przy budowie nowej skoczni mogliby pomyśleć o "pochłaniaczu mgły" :)))

 • Luk profesor

  Hmmmm rekord świdra przejdzie do historii.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).