Stanisław Bobak nadal potrzebuje wsparcia

 • 2005-12-27 16:00

W historii polskiego sportu narciarskiego jeden z najbardziej utytułowanych i odważnych zawodników. Stanisław Bobak należał do światowej czołówki w skokach narciarskich na przełomie lat 70/80. Był rekordzistą wielu skoczni na świecie. Jak sam twierdził, jego głównymi sojusznikami był wiatr i instynkt latania.

"To pierwszy polski skoczek, który sięgnął niemal ideału przy odbiciu i wyjściu z progu. Odbija się krótko, wychodzi z progu z podniesioną klatką piersiową, jednocześnie blokuje staw skokowy i biodrowy. Tułów jego działa jak skrzydła samolotu, czasem zdarza się, że Bobak ma narty nad głową i nic złego się nie dzieje", wspomina trener Tadeusz Kaczmarczyk.

Ta niegdyś gwiazda światowych skoków, od kilku miesięcy boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Stanisław Bobak nie jest w stanie jeść, jedynie kroplówka dostarcza mu niezbędnego do życia pokarmu. Gdy zdobywał trofea jego waga wahała się w granicach 72 kg przy wzroście 169 cm. W wyniku choroby waga spadła, aż do 46 kg. Dziś, dzięki opiece medycznej były skoczek waży 54 kg.

"Wiemy tylko, że pacjent ma jakieś schorzenie w jamie brzusznej, co utrudnia żywienie naturalne i prawdopodobnie wymaga operacji. To może być albo wielopoziomowa niedrożność jelit, albo niedokrwienie jelit. Trafił do nas w krańcowo ciężkim stanie, wyniszczony po wykonanej w niejasnych okolicznościach operacji we Francji. Z opisu wynika, że wiele dni po zabiegu pacjent był pod respiratorem, miał bakterie we krwi. Nie mógł jeść, miał biegunki. Prawdopodobnie gdyby nie trafił do nas, umarłby z głodu. Mamy świadomość, że poddanie go teraz powtórnej operacji obciążone jest olbrzymim ryzykiem. Musimy go najpierw wzmocnić, a to może trwać miesiącami. Ale wyjdzie z tego", stwierdził ordynator dr hab. Marek Pertkiewicz.

Powodów doszukiwano się także w tym, iż w czerwcu będąc we Francji, Stanisław Bobak zjadł krwisty stek, który wywołał skręt kiszek.
"Nigdy wcześniej nie jadłem surowego mięsa. Rok wcześniej miałem operację wyrostka. Na szczęście byłem ubezpieczony, ale i tak z tego, co przez miesiąc zarobiłem we Francji, nie zobaczyłem nawet euro, gdyż ten, u którego pracowałem, zapomniał zapłacić", wyjaśnia Bobak.

"Kilka dni leżałem nieprzytomny. Źle ze mną było. Syn mnie stamtąd odebrał, wróciłem samolotem. Po pięciu dniach w domu dostałem wysokiej gorączki i trafiłem do szpitala w Zakopanem. 2 września byłem już w Warszawie", dodaje legenda polskich skoków.

Sytuacją Stanisława Bobaka zaniepokojony jest również Apoloniusz Tajner.
"Pojechałem do niego z wizytą, zawiozłem dres i buty maratonki. Uruchomiliśmy akcję esemesową. Za rentę w wysokości 500 złotych ciężko wyżyć. Same lekarstwa i bilety na pociąg do szpitala w Warszawie kosztują więcej. Trzy razy dostał zapomogę z PKOl, pomagała mu fundacja Gloria Victis. Próbował dorabiać na budowie, wynajmował pokoje letnikom. Puchary za zwycięstwa i rekordy sprzedał za bezcen, zdjęcia rozebrali dziennikarze, zostały mu tylko kryształy i dyplomy. Teraz modli się, by zdrowie wróciło", oznajmił kurator w PZN.

Stanisław Bobak znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, dlatego potrzebuje naszego wsparcia. Pomoc jest niezbędna, aby leczenie mogło zakończyć się pomyślnie.


Datki można wpłacać na konto:

BPH S.A. Zakopane
41 1060 0076 0000 3000 0899 0704
z dopiskiem "Pomoc dla Staszka"

Telefon kontaktowy: (018) 20 71 636


Katarzyna Socha, źródło: Rzeczpospolita
oglądalność: (6885) komentarze: (24)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Do REDAKCJI

  Nie wyrzucajcie artykułu o Staszku BOBAKU do archiwum.
  Proszę .

 • anonim
  poparcie

  MACIE MOJE POPARCIE!!!

 • mni początkujący
  ***

  Również wysłałam e-mail, mam nadzieję, że uda się coś osiągnąć...

 • marcin początkujący
  S Bobak

  Super pomysł. S.Bobak zdobił bardzo dużo dla polskiego sportu ...teraz my zrobmy cos dla niego. Popieram

 • Malyszomaniak bywalec
  Świetny pomysł

  To naprawde świetny pomysł aby wysyłac emaile z prośbą o przyznanie renty specjialnej dla S. Bobbaka. Ale aby miał sens i żeby był tego efekt i skutek należy rozpowszechnić ten pomysł w większym kręgu. Dlatego APELUJE do redakcji jaki wszystkich forumowiczów o rozpowszechnienie tego pomysłu wśród szerszego grona tym bardziej że są święta i pomoc taka jest tym bardziej w duchu świąt . Prosze o pełen artykół pomoc w tworzeniu i wysyłaniu emaili o przyznanie renty dla jednego z najlepszych sportowców naszego kraju Stanisława Bobaka. Wy jako portal internetowy z natury żeczy możecie to nam internałtą ułatwić tworząc stronę przygotowaną do wysyłania emaila prosto do odpowiednich władz tak aby prosto szybko i przyjemnie móc takie emaile wysyłac jak również aby móc pomóc jak najlepiej i najszybciej. Sam wysłałem email i SMS-a ale uwarzam iż pomoc gruntowna dająca jakiekolwiek nadzieje na to iż ten człowiek poczuje że Polacy nie zapominają o swoich najwybitniejszych sportowcach jest poprostu NIEZBĘDNA.

  Popieram !!! VOTE YES !!!

 • anonim

  Świetna inicjatywa, Gall. Dołączam się.

 • anonim
  @nieznany

  A co Ty zrobiłeś dla Staszka Bobaka ? Wysłałeś przynajmniej e-mail, według wzoru Galla lub własny? A może wysłałeś smsa pod numer 7284 ?
  Zrób najpierw coś SAM a potem pouczaj innych.Adam na pewno pomógł, ale nie każdy się naokrągło chwali !!!
  A Ty nie zazdrość kasy Adamowi, tylko sam weź się do pracy. Adam na swoje pieniążki ciężko pracował i pracuje codziennie. Spróbuj i TY , może Ci się uda.

 • anonim
  MIstrz Mistrzowi

  A moze by tak Nasz terazniejszy Mistrz Adma cos czlowiekowi w potrzebie pomogl,coz to dla niego 500 zl tyle z fedrerem nadarli, co wy na to, oczywiscie nie ujmuje mu jego osiagniec

 • anonim
  też wysłałem

  Też wysłałem e-mail do Pana kazika

 • anonim

  Gall, wielkie brawa dla Ciebie
  Szacuneczek. Wspólnymi siłami pomożemy temu człowiekowi.

 • anonim
  do Gall

  bardzo fajny pomysł również wysłałem e -maila może tym sposobem pomożemy Panu Staszkowi choroba jelit ( jak wypowiadają się specjaliści ) jest o wiele poważniejsza niż choroba serca
  POMÓŻMY MU !!!!!! Nie bagatelizujmy problemu
  Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą Zróbmy to co możemy

 • anonim
  Gall

  Respect! tez pisze maila. oglądałem kiedys program w TVp o S.Bobaku i naprawde jego historia jest wzruszajaca.

 • anonim
  @Gall

  To jest świetne. Mam nadzieję,że wielu skorzysta z Twojego pomysłu i wyśle !
  Dzieki.

 • Gall początkujący
  RENTA DLA PANA STASZKA

  Myślę, że należy zaapelować do Premiera o rentę dla Pana Stanisława i dlatego wysłałem e-mail do kancelarii Premiera na adres cirinfo@kprm.gov.pl

  Jeżeli chcemy zadziałać - możesz skopiować ten tekst (taki wysłałem) i również wysłać, może zasypanie skrzynki coś pomoże... Można spróbować także wysłać to zwykłą pocztą

  Temat: Prośba - Do wiadomości Prezesa Rady Ministrów RP Pana Kazimierza Marcinkiewicza

  Treść: Szanowny Panie Premierze!

  W imieniu wielu ludzi zainteresowanych sportem, zwracam się do Pana z prośbą o pomoc znanemu skoczkowi narciarskiemu, Stanisławowi Bobakowi. Pan Stanisław występował na skoczniach świata przez wiele lat, w latach 70. i 80. XX wieku. Należał do światowej czołówki. W pierwszym sezonie Pucharu Świata - najbardziej prestiżowym cyklu w skokach zajął 3. miejsce, co jest jednym z największych sukcesów w polskim narciarstwie, obok wcześniejszych zwycięstw Ś.P. Stanisława Marusarza, czy późniejszych Adama Małysza. Pan Stanisław został uznanym zawodnikiem w Polsce i na całym świecie. Po zakończeniu kariery miewał problemy zdrowotne. Jednak Jego stan znacznie się pogorszył w tym roku. Miewał biegunki i jadł bardzo mało, prawie umarł z głodu. Trafił do szpitala. Obecnie żywi się przez kroplówkę, z powodu bardzo groźnej choroby jelit. Konieczna jest operacja. Przeprowadzenie jej jest jednak bardzo ryzykowne. Na dodatek dochodzi kwestia pieniężna. Pan Bobak jest w fatalnej sytuacji finansowej. Jego renta wynosi zaledwie 500 złotych. Dlatego szczerze prosimy Pana o przyznanie renty specjalnej Panu Stanisławowi. Z takiej możliwości korzystali Pańscy poprzednicy na stanowisku Premiera. Mamy nadzieję, że nie odwróci się Pan od wielkiego sportowca, ale przede wszystkim bardzo chorego i biednego człowieka i rozważy taką możliwość.

  Z poważaniem
  Kibic skoków narciarskich

  ---

  I co o tym sądzicie ??

 • anonim
  Stanisław BOBAK

  7284, to akcja sms dla S. BOBAKA. Trzeba wpisać BOBAK.TAK lub BOBAK.NIE. Pytanie dotyczy, udziału Staszka w Turnieju 4 Skoczni. Jest to na portalu PZN.

 • anonim
  Emerytura specjalna dla S, BOBAKA

  Może faktycznie kto inny przyznaje, ale rzeczywiście powinien o nia wystąpić A. TAJNER. Jeśli potrzebuje naszego wsparcia, to chętnie takiego udzielimi.

 • Matylda początkujący
  APEL USHUAI

  Podpisuję się pod APELEM całym sercem.
  Dobrowolne datki od osób prywatnych powinny być tylko częścią wsparcia cierpiącego STANISŁAWA BOBAKA. Pomoc państwa jest tutaj niezbędna i ze wszech miar pożądana. Stanisław Bobak skakał z polskim orłem na piersi - to zobowiązuje polityków włącznie z ministrem Lipcem!

 • Barnaba początkujący
  NIEKTÓRYCH, fe błąd!!!

  Przepraszam za "ortografa', tak się pisze szybko w okienku.

 • Barnaba początkujący
  Apel do Apoloniusza Tajnera

  Renty specjalne przyznaje prezes Rady Ministrów. Np. Jerzy Buzek przyznał taką rentę m.in.: b. marszałek Senatu Alicji Grześkowiak, na dobrą sprawę pani profesor KUL, (a więc aktualnie pracująca), b. Ministrowi Spraw Wewnętrznych (sławnemu ministrowi w sweterku}, śp. Jackowi Kuroniowi . Ministrowi Pracy, kandydatowi na prezydenta RP( temu od zupy z żołnierskiego kotła dla ubogich, byłemu posłowi na Sejm. Jeśli mnie pamięć nie zawodzi były to wówczas świadczenia ca 1900zł miesięcznie, niezależne od innych dochodów.
  Natomiast premier L. Miller przyznał taką rentę trenerowi Kazimierzowi Górskiemu,1500 złotych. Jedni krzyczeli mało inni za dużo jeszcze inni przecież trener "ma" emeryturę ,ordery PRL-u i RP.
  Tak więc kwestia renty ma złożony aspekt. Dla potrzebującego ,autentycznie potrzebującego jest zbawienna, dla niekturych niezbywalnym dodatkiem do innych nabytych i niezbywalnych świadczeń finansowych.
  Wnioskowanie o przyznanie,podkreślam wnioskowanie, o taką rentę leży w kompetencjach Ministra Sportu.
  Ja osobiście apeluję do Kuratora PZN, p. Apoloniusza Tajnera: proszę uruchomić procrdurę wnioskodawczą w sprawie przyznania renty speckjalnej STANISŁAWOWI BOBAKOWI

 • anonim

  CZYMEJ SIE STASIU!!!!!!!!!!!!---EMERYTURA DLA STANISŁAWA I TO OD ZAROZ!!!!!!!!!!!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).