Poczet skoczków polskich: Izydor Gąsienica-Łuszczek - Narciarze nie łamcie nóg-łamcie narty...

 • 2006-01-11 11:00
"Narciarze nie łamcie nóg - łamcie narty" - napis o podobnej treści, ostrzegający narciarzy, znajdował się przed warsztatem narciarskim Izydora Łuszczka w Zakopanem. Izydor Łuszczek zapisał się do klubu narciarskiego "Wisła" i okazał się wielkim talentem w skokach narciarskich i kombinacji klasycznej. Jego krótka, lecz bogata w sukcesy kariera trwała kilka lat.

Prześledźmy karierę sportową tego niezwykłego zawodnika "Wisły", karierę bardzo krótką, ale piękną, a także losy wojenne i okres powojennej pracy w warsztacie narciarskim. Izydor Łuszczek zmarł 5 października 1992 roku w Zakopanem. Obecnie zakład narciarski przy ul. Staszica prowadzi jego syn Jerzy. To już drugie pokolenie Łuszczków związane z nartami...

Początki narciarstwa...

Życie Izydora Łuszczka ściśle związało się z nartami i "białym szaleństwem". Także z zakopiańskim klubem "Wisła", którego był czołowym zawodnikiem. W 1929 r. młody Izydor wygrał zawody o mistrzostwo szkoły Przemysłu Drzewnego. Jako nagrodę otrzymał plecak i książki. Już wtedy po cichu marzył o karierze skoczka narciarskiego i zawodnika. Chciał być w klubie, aby skakać. Nie miał pieniędzy na narty i chciał się przytulić do jakiegoś klubu - wspomina jego żona, Pani Anna Gąsienica-Łuszczek. Bardzo chciał być zawodnikiem narciarskim i do tego był bardzo uparty. Miał do nart charakter. Najpierw Izydor poszedł do najstarszego klubu w Zakopanem - SN PTT i prosił o przyjęcie go w szereg zawodników. Niestety jego wygląd nie wróżył wielkiej kariery - był szczupłym, niewysokim chłopakiem. Poszedł następnie do "Sokoła". Tam także mu odmówiono. Jak to się mówi do trzech razy sztuka... Izydor skierował, więc swoje kroki do zakopiańskiej "Wisły", a konkretnie do płk. Franciszka Wagnera, który był wówczas prezesem tego klubu. Ten niezbyt chętnie przychylił się do przyjęcia nowego zawodnika, widząc szczupłego młodzieńca, ale spytał: - Jak masz na imię? W odpowiedzi usłyszał: - Izydor. A to takiego jeszcze nie miałem! Dodatkowo w klubie Olek Rozmus (Aleksander Rozmus) zaanonsował nowego zawodnika pułkownikowi Wagnerowi stwierdzając o Izydorze, że dobrze jeździ i skacze na nartach. Pułkownik Wagner zgodził się na przyjęcie Izydora do klubu i został on zawodnikiem Sekcji Narciarskiej "TS Wisła - Zakopane". Wkrótce płk Wagner przekonał się, że dokonał właściwego wyboru, bowiem Izydor okazał się wielkim talentem zwłaszcza w biegu złożonym (kombinacja klasyczna - bieg i skok - W.S) i skokach narciarskich. Zresztą niedługo później pułkownik Wagner, nazywany "łowcą młodych talentów" bardzo chwalił Izydora, stwierdzając, że odkrył dla "Wisły" doskonałego zawodnika...

Całość artykułu znajdziesz tutaj...»

Wojciech Szatkowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7634) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jozek_sibek redaktor
  @DuDu

  Zawsze paru gamoni sie trafi,którzy przescigają sie w swojej głupocie!!!

 • Du Du stały bywalec

  Mam wrażenie,ze panowie opiniodawcy oprócz Małyszomaniaka nie czytali artykułu a o skokach narciarskich ich wiedza równa jest zeru.
  Dlaczego szanowna Redakcja drukuje takie bez sensu opinie.
  Pozdrawiam Autora artykułu i Redakcję.

 • anonim
  Skok

  Mój dziadek w 1949 roku na mistrzostwach Polski harcerzy skoczył 27 m i złamał nartę :]

 • anonim

  to skandal isz izydor wziol sobie za zone gonsienice z ziemi . Mysle isz podczas lotu owa gonsienica byla na narcie i informowala go kiedy londowac

 • Malyszomaniak bywalec
  @mati

  A ty to się wyrwałes jak filip z konopi !!

 • mati początkujący
  ahonen mistrz

  ahonen to mistrz jakub to cienias finowie gora a szegolnie janne ahonen

 • Malyszomaniak bywalec
  Piękna tradycjia

  Piękny artykół i piękna tradycjia. Może by tak Naszym skoczkom i narciarzą poradzić smarowanie w warsztacie z tradycjiami ??.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).