Piotr Fijas: "Łukasz Rutkowski ma duże szanse na starty w Pucharze Świata"

 • 2006-03-15 13:11

Sezon 2005/2006 dla kadry młodzieżowej, prowadzonej przez Piotra Fijasa już się zakończył. Najważniejsza impreza juniorska - MŚJ w Kranj - niestety nie wypadła dla naszych skoczków zbyt dobrze i powrócili bez zdobyczy medalowych. A jak miniony sezon ocenia trener Fijas?

Skijumping.pl: Czy postawa Pana podopiecznych podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Kranj była dla Pana rozczarowaniem?

Piotr Fijas: Na pewno dużą niespodziankę sprawił Łukasz Rutkowski, który skakał tam naprawdę dobrze i utrzymał tam bardzo dobrą dyspozycję, do której doszedł już wcześniej. On przecież nieźle skakał w konkursach FIS Cup i od tej pory spisywał się coraz lepiej. Natomiast Dawid Kowal niestety nie potwierdził tej formy, którą prezentował przed MŚJ, kiedy skakał przecież na poziomie Łukasza Rutkowskiego w czasie zawodów kontrolnych. Coś się mu niestety poprzestawiało troszeczkę i nie skakał tak dobrze, popełniać zaczął mały błąd na progu, a stać go było na więcej.
Sebastian Toczek skakał w Kranj nieźle, ale też nie wykorzystał tej swojej dyspozycji w danym momencie, ponieważ w jego przypadku też forma wyraźnie szła w górę. Mógł skakać tam lepiej, ale troszeczkę zepsuł lądowanie w pierwszym skoku w konkursie indywidualnym i nie załapał się do "30". To są dla tych zawodników najważniejsze zawody i sądzę, że psychicznie nie wytrzymał do końca tego wszystkiego.

Dwaj pozostali - Kubacki i Kot nie byli przygotowywani do tych zawodów, ponieważ trenowali tylko w klubach. Dawid Kubacki w treningowych skokach skakał jeszcze całkiem przyzwoicie, ale niestety w konkursie nie wytrzymywał presji, szczególnie w drużynówce. Ale to są jeszcze młodsi zawodnicy i skakali na tyle, na ile mogli. Myślę, że Dawid Kubacki jeszcze będzie odnosił sukcesy, może w przyszłym roku, albo za dwa, bo ma jeszcze dwa lata startów jako junior.

Skijumping.pl: Łukasz Rutkowski podczas MŚJ mógł być na podium, gdyby lepiej lądował...

Piotr Fijas: Tak, to jest jego mankament, lądowanie w jego wykonaniu jest słabe i mało eleganckie. Musi nad tym pracować i jeśli chce się liczyć wśród seniorów, to będzie musiał to poprawić.

Skijumping.pl: Czy to, że do Kranj pojechali tylko zawodnicy z Zakopanego to przypadek?

Piotr Fijas: Tak po prostu wyszło, akurat ci zawodnicy byli lepsi. Brani pod uwagę byli Byrt i Broda, ale niestety nie nadążyli, nie potrafili przestawić się na skocznie większe. Nie byli w stanie dostosować techniki skoku do skakania na większych obiektach. Może w przyszłym roku.

Skijumping.pl: Jakie warunki mieli nasi zawodnicy podczas MŚJ w Kranj?

Piotr Fijas: Warunki w Kranj były praktycznie idealne, równe dla wszystkich. Obawiałem się przed tymi zawodami, bo na tej skoczni często zmieniają się bardzo szybko warunki, ale akurat na MŚJ w konkursie indywidualnym warunki były równe dla wszystkich, wyniki nie były wypaczone przez wiatr. Ogólnie organizację MŚJ w Kranj oceniam dobrze, chociaż na początku były problemy np. z wydrukowaniem wyników. W czasie konkursu indywidualnego bardzo długo trwało ustawienie "30", która będzie startować w finale i ta przerwa między seriami trwała niemal godzinę. Długo nie było wiadomo, kto dostał się do drugiej rundy, ponieważ były tam bardzo małe różnice, jak to na średniej skoczni.

Skijumping.pl: Czy nasi młodzi skoczkowie nie startowali trochę za mało w międzynarodowych konkursach przed MŚJ w Kranj?

Piotr Fijas: Jeżeli chodzi o np. Alpen Cup to my nie możemy startować w tym cyklu. Organizatorzy Alpen Cup - kraje alpejskie, po prostu nie chcą nas tam, mają dosyć swoich zawodników. My byśmy musieli utworzyć swój własny taki cykl np. z Czechami, Słowakami czy Ukraincami, aby tych startów mieć więcej. W zawodach FIS Cup nasi skoczkowie wystartowali w tylu konkursach, w ilu mogli. Zrezygnowałem tylko ze startu w Finlandii, ze względu na duże koszty, a podróż samochodem byłaby zbyt długa i męcząca. Myślę, że dla juniorów tych kilka startów to była wystarczająca liczba. Może szkoda trochę, że nie wszyscy mogli w nich wystartować, ale część z nich miała możliwość takiego przetarcia się.

Skijumping.pl: Jak wygląda sprawa wsparcia finansowego przez PZN kadry C?

Piotr Fijas: W mojej grupie byli nie tylko juniorzy, ale też seniorzy, co sprawiało, że trochę trudno było pogodzić treningi i tych i tych. W pewnym momencie skoncentrowałem się już tylko na juniorach, bo warunki finansowe są jakie są. Na tą grupę przeznaczone środki są naprawdę ograniczone i nie jest łatwo.

Skijumping.pl: Prawdopodobnie po tym sezonie wiele zmieni się w sztabach szkoleniowych poszczególnych kadr. Czy chciałby Pan dalej prowadzić grupę młodzieżową, czy też ma Pan inne plany?

Piotr Fijas: Trzeba poczekać na razie do końca sezonu i wtedy zobaczymy. Ja w tej chwili jeszcze nie określam się co bym chciał zrobić. Po zakończeniu sezonu okaże się, jak praca trenerów zostanie oceniona, kto zostanie, a kto odejdzie.

Skijumping.pl: Kto z Pana podopiecznych ma szanse na znalezienie się w kadrze narodowej w przyszłym sezonie?

Piotr Fijas: Zobaczymy po sezonie jaka będzie struktura, ile kadr będzie, po ilu skoczków. Sądzę, że byłoby dobrze gdyby nadal istniała kadra młodzieżowa i ci zawodnicy, którzy w tym roku byli jeszcze juniorami, żeby mieli nadal możliwość treningu w kadrach. W przeciwnym wypadku nie bardzo będą mieli co robić, bo to jest taki okres przejściowy.

Skijumping.pl: A kogo z kadry C możemy najszybciej zobaczyć w Pucharze Świata?

Piotr Fijas: Sądzę, że jeśli Łukasz Rutkowski będzie w ten sposób się rozwijał i podnosił swój poziom, to daję mu duże szanse na to, że już w przyszłym sezonie mógłby startować w PŚ. Musi się jednak najpierw oskakać w zawodach niższej rangi. Ja specjalnie przed Kranj nie pchałem się na zawody PK, ponieważ ich poziom jest naprawdę wysoki, jest to bezpośrednie zaplecze Pucharu Świata i wcale nie zawsze słabsi od tych, co startowali na igrzyskach. Np. podczas ostatniego Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem poziom był bardzo wysoki, ponieważ zawodnicy skakali z ósmej belki startowej, szybkości były niższe niż na PŚ, a osiągano odległości powyżej 130 metrów.

Skijumping.pl: Swego czasu był pomysł, aby przedłużyć wiek juniorski. Jest na to szansa?

Piotr Fijas: Sądzę, że jest szansa, ale raczej jeszcze nie w tym roku. Myślę, że za dwa lata wiek juniorski zostanie przedłużony o dwa lata i być może Łukasz Rutkowski czy Dawid Kowal będą mogli wtedy znów walczyć o medal na MŚJ.

Skijumping.pl: Bardzo dziękuję za wywiad i życzę sukcesów w dalszej pracy trenerskiej.


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6616) komentarze: (24)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Łukaszek

  ŁUKASZ JEST ŚWIETNYM SKOCZKIEM I SUPER CHŁOPAKEM KIEDYŚ BĘDZIE SIĘ LICZYŁ W ŚWIATOWEJ CZOŁOWCE ALE PPRZESTAŃCIE PATRZEĆ NA NIEGO PRZEZ PRYZMAT JEGO BRATA MATEUSZA BO TO JEST ŁUKASZ A NIE MATEUSZ PS. A SWOJĄ DROGA MATI JEST OK TYLKO TROSZKĘ SIĘ POGÓBIŁ ALE ZOBACZYCIE JESZCZE KLAN RUTKOWSKICH BĘDZIE SIĘ LICZYŁ W ŚIATOWYCH ZAWODACH SKOKÓW NARCIARSKICH

 • anonim
  Łukaszek

  MOIM ZDANIEM ŁUKASZ JEST SUPER SKOCZKIEM I ŚWIETNYM CHŁOPAKIEM KTÓRY WIE CZEGO CHCE WIĘC NIE PATRZCIE NA NIEGO PRZEZ PRYZMAT JEGO BRATA MATEUSZA BO ON JEST ŁUKASZ A NIE MATEUSZ PS.A SWOJĄ DROGĄ TO JA NIE MAM NIC DO MATIEGO

 • anonim

  Oby Łukasz nie rozwalił swojej kariery jak Mateusz bo narazie obaj Rutkowscy sa w coraz lepszej formie gdyby Mateusza sie stawiało do CoC czesciej to by forma szybciej szła w górę.Obydwom braciom Rutkowskim zycze jak najlepiej Mateuszowi pokazac ze jest dobrym skoczkiem a Łukaszowi szczęścia w przyszłym sezonie!!!!!!!!Budujcie forme chłopaki!!!!

 • anonim

  Zamiast dukać jak katarynki tyrady o posyłanie juniorów na konkursy, moglibyście, drodzy moi, pokrzyczeć trochę, żeby im PZN zafundował parę obozów szkoleniowych za granicą, tudzież lepszy sprzęt, pomoc "techniczną", etc. (No i, być może, lepszego trenera, chociaż Fijas trzeźwo mówi i generalnie nie daje podstaw, by sądzić, że nie zna się na tym, co robi (poza brakiem wyników...)) Nawet kosztem i _zamiast_ wyjazdów na trzeciorzędne zawody Pucharu FIS. Gwarantuję, że da to lepsze wyniki, niż posyłanie ich na PK, żeby zaliczali bulę, w miejsce o wiele lepiej przygotowanych seniorów ("wczasowicze"? To jak nazwać wyczyny Kowala czy Michniaka?). Wystarczy popatrzeć, jak odskoczyli od reszty Hula i (zwłaszcza) Żyła po pobycie w mającej o niebo lepsze warunki kadrze A.

 • Piotrek z Siedlec bywalec
  Rutkowski

  Może i ma sznsę startować w PŚ, ale nie może postąpić jak jego brat, czyli wybrać browara, tylko trenować, trenować, i jeszcze raz trenować. Na MŚJ w Stryn Mateusz wygrał i wyprzedził aktualnego mistrza olimpijskiego Morgernsterna-a teraz skacze słabo, a gdyby wybrał dobrze mógł być na miejscu Morgernsterna.

 • jozek_sibek profesor
  @Ushuaia.

  Jestem tego samego zdania - juniorzy w konkursach zimowych,to ma być stały zwyczaj!!!
  Tylko PZN,musi rozsadnie obsadzać konkursy!!!
  Na całe,,lato",mamy zapewniony start 6 zawodników,ale po nim,na zimę,na dzień dzisiejszy,z tej 6 wypada aż 3 zawodników(Hula,Pochwała i Skupień)- to efekt zdobycia dużej ilości punktów w poprzednim lecie,a mało przez całą zimę!!!! Do 50 CRL wskakuje...K.Długopolski(wszystkie swoje 145 pkt zdobył zimą w 5 periodzie!!!)!!!
  Jakie to wszystko dziwne - całkowicie wypada z PŚ(WRL)a wchodzi do PK(CRL)!!!.
  Na dzień dzisiejszy,ranking CRL na konkursy zimowe:

  8-R.Sliż - 478 pkt
  21-P.Żyła - 315
  33-M.Bachleda - 227
  41-Długopolski- 145
  53-T.Pochwała - 99
  65-S.Hula - 72
  79-Ł.Rutkowski- 46
  81-W.Skupień - 45

  Są jeszcze:100-T.Tajner-21 pkt,113-D.Kowal-7 pkt,128-W.Tajner-2 pkt,132-M.Rutkowski-1 pkt.
  Wszystko się zmieni po konkursach letnich - przydały by się takie wyniki jak ostatniego lata(w 4 konkursach w USA)!!!

 • anonim
  @jozek

  Szansa jest, ale czy rozumu starczy ? Mogliby tych juniorów chociaz na zmianę wozić !

 • anonim
  @Ushuaia.

  Teraz latem jest szansa,żeby 2 miejsca obsadzać juniorami - przez całe lato startuje 6 Polaków!!!

 • anonim
  @nieznany

  Bo u nas taki ciekawy zwyczaj .
  Na Fis Cup jeżdżą emeryci .Na PK wczasowicze a młodych każdy ma w nosie.
  Jak w zeszłym roku Maciek Kot był w superformie, to nikogo nie oświeciło, by zabrać go na PK.Poczekano aż forma minie, i wróci do "szeregu".
  Teraz też nie dopuszczono Pawła Słowioka do startu w Fis Cup w Zakopanem. Ciekawe dlaczego ???Może ze strachu, by w przyszłym roku nie wyeliminował któregoś oldboya ze startu w PK. A jest się KOGO bać !

 • anonim
  Wieki mina zanim L.Rutkowski zadebiutuje w PS..

  W innych krajach 16-letni skoczkowie juz na mamutach skacza a u nas np 18-letni Kowal ma jeszcze spore problemy na duzych skoczniach, u nas wszystko jest o jakies 3 lata opoznione.

 • jozek_sibek profesor
  Juniorzy w PK i FIS Cup.

  Juniorzy w PK:

  1.Ł.Rutkowski-33,12,16,22,dys,34,47,45
  2.D.Kowal -53,dys,27,28
  3.S.Toczek -56,48

  Juniorzy w FIS Cup:

  1.D.Kowal -24, 5, 4,14, 2
  2.Ł.Rutkowski-dys,11,14, 7, 9, 5
  3.D.Kubacki - 47,33,22,28,31,14
  4.S.Toczek - 57,41,27,36,11
  5.M.Kot - 46,46,22
  6.W.Gąsienica- 42,32,23
  7.P.Byrt - 63,30
  8.K.Murańka - 54,dys
  9.M.Cieślar - 18
  10.P.Chowaniec-32
  11.J.Ziobro - 34

  To chyba wszystkie międzynarodowe starty Polskich zawodników.

 • anonim
  @Fanka

  Żartowałam !
  Pamiętasz jak nasi ze startu w PŚ zerezygnowali ???
  Mnie sie wydaje,że z tymi startami w Pucharze Alp, to też tylko wymówka, bo nikomu (z trenerów) nie chciało się jechać.

 • anonim

  @ Usia

  Kurcze , czy jest cos o czym nie wiem ???

  Ja to nas nie chcieli w PS ? :))
  Oswiec mnie , bo nie wytrzymam :))

 • anonim
  @Styrian

  Bardzo Cie proszę, o ile możesz, sprawdź, czy to naszych rzeczywiście NIE CHCĄ na Pucharze Alp, czy to tylko bajki !
  W tym sezonie już się przekonaliśmy,że naszych 'nie chcieli" na kilku zawodach cyklu FIS CUP, kilku zawodach cyklu Pucharu kontynentalnego i kilku zawodach Pucharu Świata! Czyżby az tak nas wszyscy nie lubili ????????

 • anonim

  O ile mnie pamięć nie myli , Thomas Morgenstern , zacząl skakac w PS jak mial wlasnie 16 lat czyz nie ???
  dzis , ma 19 i jest Mistrzem Olimpijskim , więc wydlużanie wieku juniorskiego nie ma sensu ,

  no bo komu ma to niby sluzyc , zawodnikowi ??
  U nas pewnie sie zaklada , że kiedy dojda do "emerytury" , wtedy będą mogli slakac w PS.

 • _An_ stały bywalec

  Hmm... Ciekawe. Jak to się dzieje, że zawodnik taki jak Łukasz Rutkowski, który pochodzi ze "słabego rocznika" (wg. słów Piotra Fijasa), ma "duże szanse na start w Pucharze Świata"? Bo ja tu widzę jakąś zbieżność informacji :/

 • anonim

  Łukasz Rutkowski już by skakał w pś gdyby miał dobrego trenera a nie takiego "fachowca" jak pan panie Fijas

 • anonim
  @Henio

  :)))
  No nie wiem. Może i w "mojej" kadrze A znzjdzie sie jakiś JANDA. Któż to wie. Nie chcę by go zmarnować.

 • anonim
  Fijas bajdurzy

  Jak na razie to Ł.Rutek ma problemy wejść do 30-tki PK więc z tym PŚ nie ma co się wygłupiać.
  @usia
  nie bądź taka okrutna,daj jeszcze Piotrowi Fijasowi odrobinę czsu może przy boku Horngahera czy Kuttina cośkolwiek się podszkoli i będzie przydatny w kadrze A(tej z Tajnerami,Pochwałą, Bachledą etc.)

 • anonim

  No cóż Panie Fijas. Bardzo Pana szanowałam jako skoczka i wiele lat Panu kibicowałam.
  Ale przykro mi,że za Pana trenowania nasi juniorzy skaczą tak kiepsko.I nie chcę by Pan pozostał trenerem którejkolwiek z kadr.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).