Janne Ahonen: "Najbardziej denerwuje mnie krótka pamięć mediów"

 • 2006-05-12 23:33

Janne Ahonen, jeden z najbardziej utytułowanych skoczków ostatnich lat, wczoraj świętował swoje 29-te urodziny. Mimo to Fin znalazł czas, aby w tym uroczystym dniu udzielić wywiadu dla firmy produkującej kombinezony - Qual.

Jak duży wpływ według ciebie ma sprzęt na skoki narciarskie?

Janne Ahonen: Według mnie sprzęt odgrywa aktualnie zbyt dużą rolę w skokach narciarskich. Ostatnie zmiany przepisów nieco poprawiają tę sytuację. Oczywiście, najważniejsze jest kto siedzi w środku kombinezonu, ale jeśli miałbym określać procentowo, to powiedziałbym że kombinezon to ponad 10 procent, odległości skoku.

Czy twoja dieta zimą i latem istotnie się różni?

Janne Ahonen: Moja dieta zimowa i letnia różnią się zasadniczo. Latem ważę nawet 5-6 kilogramów więcej niż zimą. Jednak tak musi być, ponieważ w przeciwnym razie nie miałbym tyle energii do letnich treningów. Trening zimą jest lżejszy, głównie skupiamy się na zawodach i utrzymywaniu formy. Latem trzeba się rozwijać i wzmacniać, co wymaga więcej sił.

Czy gdy myślisz o Igrzyskach w Vancouver, to wydają ci się one odległe?

Janne Ahonen: Na razie te igrzyska wydają mi się dosyć odległe, ale nie tak, jak jeszcze dwa miesiące temu. Mam zamiar na razie skupiać się na nadchodzącym sezonie, dopiero po nim będę zastanawiał się co dalej. Nie mówię definitywnie "nie" dla igrzysk, tak jak czyniłem podczas ostatnich konkursów minionego sezonu. Torino było takim pierwszym punktem kontrolnym dla mnie, wcześniej nawet nie musiałem myśleć o tym, czy będę kontynuował karierę, czy też nie. Aktualnie po raz pierwszy stanąłem przed takim wyborem.

Jeśli zakończysz karierę, to czego będzie brakowało ci najbardziej?

Janne Ahonen: Na pewno, jeśli zakończę karierę to będzie mi czegoś brakowało. Nie jestem pewien jednak czego dokładnie, na pewno dobrych chwil. Te wspaniałe momenty będą towarzyszyć mi do końca życia, po prostu nie da się ich zapomnieć.

Które skoki w minionym sezonie były dla ciebie najbardziej satysfakcjonujące?

Janne Ahonen: Najwięcej satysfakcji dały mi w minionym sezonie moje skoki w Turnieju Czterech Skoczni, a najwięcej te w finale, w Bischofshofen.

Masz sporo do czynienia z mediami, co najbardziej denerwuje cie w nich?

Janne Ahonen: Najbardziej denerwuje mnie krótka pamięć mediów. Np. jeśli wygram jedne zawody to ja jestem dla nich najlepszy. Ale jeśli następny konkurs wygra Adam Małysz to już media nie pamiętają, że ktoś inny wygrał kilka dni temu, a Małysz wcale tak dobrze tam nie wypadł.

Jak wygląda aktualnie twój trening? Zmienił się coś w stosunku do tego sprzed roku?

Janne Ahonen: Aktualnie trenuję raz dziennie po 1-2 godziny, głównie skupiamy się na sile, bieganiu, różnych grach. Skakać zaczniemy za dwa tygodnie. Wszystko przebiega tak samo jak co roku, nie ma żadnych istotnych zmian.

Jakie wspomnienia masz z miejsca przyszłorocznych Mistrzostw Świata - japońskiego Sapporo?

Janne Ahonen: Zarówno dobre jak i złe, skakałem tam i dobrze i gorzej. Duża skocznia jest przeciętna, mam wobec niej neutralne odczucia. Na tamtejszym obiekcie normalnym nie skakałem od lat, nie pamiętam kiedy ostatnio był organizowany tam Puchar Świata.

Jak dużo pracujesz dla twojej i Jari Mantili firmy - Radius?

Pracuję codziennie, ale to się zmienia. Ja zajmuję się pracą papierkową, fakturami itd., ponieważ to coś, co mogę robić w domu i nie męczy fizycznie. Interes kręci się całkiem dobrze. W ciągu minionego roku importowaliśmy produkty od Jako (Niemcy). Wszystko wygląda dobrze, zgodnie z moimi oczekiwaniami, bez niespodzianek.

Z Janne Ahonenem rozmawiali przedstawiciele firmy Qual.


Tadeusz Mieczyński, źródło: Qual
oglądalność: (6849) komentarze: (75)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  free baccarat

  Dear base split play free baccarat?

 • anonim
  free baccarat

  Before game free baccarat game reels.

 • jozek_sibek redaktor
  Janne Ahonen.

  W nawiasie,miejsca na podium PŚ w danym sezonie.

 • jozek_sibek redaktor
  Janne Ahonen.

  Janne Ahonen w PŚ w ostatnich latach:
  1999/2000r. 3 miejsce -1437 pkt (2,8,6)
  2000/2001r. 5 miejsce - 686 pkt (0,4,0)
  2001/2002r.15 miejsce - 356 pkt (0,0,1)
  2002/2003r. 4 miejsce -1016 pkt (2,1,2)
  2003/2004r. 1 miejsce -1316 pkt (3,5,5)
  2004/2005r. 1 miejsce -1715 pkt(12,3,0)
  2005/2006r. 2 miejsce -1024 pkt (2,5,2)

 • anonim

  ROTFL!

 • Malyszomaniak bywalec
  @Polon

  Demokracja czy wolność to nie SAMOWOLA. Więc troche bardziej wnikliwie podejdź do tematu. Nie wiem czy pamiętasz ale nie ma wolności bez solidarności .... Zauważ że w tych słowach i dalszym ciągu tej wypowiedzi chodzi o to że Wolnośc to nie samowola i nie wolnośc przeciwko drugiemu.

  Nie mam nic przeciwko wypowiedzi ale co do pewnych słów był bym ostrożny a w szczególności w wypowiedzi typu "Ale to nie oznacza, żeby mu zakazać pisania, a nawet zmiany jakiegokolwiek słowa w jego tekście."

 • anonim

  @ Polon

  W sumie masz racje , kazdy ma prawo do swoich wypowiedzi , 'lecz chociaz niektórzy mogliby zwrócić uwage na to , jak pisza i w jaki sposób ,

  bo często tu widze bardzo niecenzuralne slownictwo , obrażanie skoczków , nazywanie ich jakos tam , juz nie powtórzę ,

  jesli sam piszący nie może nad tym zapanowac , to może Redakcja zwróci na to uwagę !
  I nie mowię teraz o konkretnej osobie , tylko tak , ogólnie.

 • anonim
  Janne Ahonen!!!

  dlaczego taki wizerunek Janne tu umieszczono, przeciez On bywa i uśmiechnięty i pogodny zwłaszcza po wygraniu konkursu i należałoby takiego nam pokazać a nie z momentu kiedy jest zasmucony?J.Ahonen jest wspaniałym skoczkiem i takim kiedys przejdzie do historii, a narazie życzę Mu dobrych skoków w nowym sezonie.Proszę nie kończyć karier lecz skakać do 35r życia Wszelkiego dobra z okazji urodzin,Opieki Bożej w życiu osobistym i rodzinnym.

 • anonim

  Dlaczego

 • anonim

  Śmiać mi się chce jak was czytam

 • anonim
  bez przegięć w drugą stronę

  Za Indorem nie stoją, moim skromnym zdaniem, w tym sporze żadne racje. Ale to nie oznacza, żeby mu zakazać pisania, a nawet zmiany jakiegokolwiek słowa w jego tekście. Dajcie mu święty spokój. Każdy ma prawo do swoich poglądów. Chcieliście demokracji, to ją szanujcie.

 • jozek_sibek redaktor
  Janne Ahonen.

  Janne Ahonen w PŚ 2005/2006r(miejsca w 10):
  1 miejsce - 2 razy
  2 miejsce - 5 razy
  3 miejsce - 2 razy
  4 miejsce - 1 raz
  5 miejsce - 1 raz
  6 miejsce - 3 razy
  10 miejsce- 1 raz

 • Laura początkujący
  @air show

  zgadzam się z Tobą. A indora trzeba krytykować, żeby nauczył się, że tego, co go nie interesuje, nie czytał... a przynajmniej nie pisał głupich komentarzy...

 • jozek_sibek redaktor
  @air show.

  Masz 101% racji.
  Specjalnie nie przepadam za Jaane,ale nigdy nie nazwał bym rzemieślnikiem zawodnika,który 32 razy wygrał PŚ!!!

 • air show początkujący

  Można Janne nie lubić, ale nie szanować i nie doceniać może chyba tylko ten, kto nie jest prawdziwym fanem skoków.

 • Malyszomaniak bywalec
  @Indor @MarcinBB

  A konkretnie to o które wam zdarzenie chodzi ? Bo chyba w zakresie niewiadomych być może się nie poruszacie.

 • goldusia początkujący

  Drodzy fani skoków! nie obrażajcie sie wzajemnie...to chyba nie przystoi...nie bede nikogo pouczać, ale teksty o psychiatrze i "koralach indora" są troche nie na miejscu. WIĘCEJ SZACUNKU WZAJEMNEGO. Pozdrawiam.

 • indor początkujący
  @MarcinBB

  No dokładnie tak pomyślałem - nawet wspomniałem o tym w jednym ze swoich komentów - ze nawiązuje do sytuacji sprzed sezonu 2000/2001. Czyzbyś wzorem innych forumowiczów czytał tylko ostatnią część dyskusji??

 • MarcinBB redaktor
  o indorach, ahonenach i małyszach

  @indor
  Anie pomyślałeś że Ahonen wymienił akurat Małysza, bo wspominał prawdziwą sytuację,która miała rzeczywiście miejsce?

 • Laura początkujący
  !

  Czemu tacy jak indor mogą tu pisać? Czemu jeszcze nikt go stąd nie wyrzucił? prosto do psychiatry :P

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).